Saatatteko arvata kuka kokoomuslainen lausui näin vuonna 2017?
"Meidän, Kokoomuksen, oli pakko kysyä itseltämme, mikä meidän arvopohjamme on. Onko se sellainen, että voimme olla samassa hallituksessa sellaisen puolueen kanssa, joka on Jussi Halla-ahon ja hänen taustavoimiensa käsissä? Olisimmeko avaamassa ovia hallitusvaltaan Jussi Halla-aholle ja sitä arvomaailmaa edustaville voimille, jotka hänet nostivat Perussuomalaisten johtoon?"
Kyllä, itse tuleva pääministeri.
"Meidän, Kokoomuksen, oli pakko kysyä itseltämme, mikä meidän arvopohjamme on. Onko se sellainen, että voimme olla samassa hallituksessa sellaisen puolueen kanssa, joka on Jussi Halla-ahon ja hänen taustavoimiensa käsissä? Olisimmeko avaamassa ovia hallitusvaltaan Jussi Halla-aholle ja sitä arvomaailmaa edustaville voimille, jotka hänet nostivat Perussuomalaisten johtoon?"
Kyllä, itse tuleva pääministeri.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Lisää samasta puheesta.
"Kokoomuslaisuuteen aatteena kuuluu ihmisten välinen tasa-arvo ja kansojen keskinäisen ymmärryksen ja rauhanomaisen kanssakäymisen edistäminen. Kokoomuksen arvoihin ei sovi puhe, joka ajaa ihmisryhmiä toisiaan vastaan. Emme voi antaa hiljaista hyväksyntää toisten loukkaamiselle tai vähättelylle näiden syntyperän, perhetaustan, ihonvärin, sukupuolen tai seksuaalisuuden tai muunkaan henkilöön liittyvän seikan takia."
Näinkin se silloin sanoi:
- Me haluamme kantaa myös globaalia vastuuta hädänalaisten ihmisten auttamiseksi. Yksi konkreettinen asia voisi olla pakolaiskiintiön nostaminen, jota ministeri Risikko on esittänyt. Sille olisi tilaa, koska turvapaikanhakijoiden määrä on vähentynyt. Nämä ovat länsimaisia arvoja, joille liberaali demokratia perustuu. Ne eivät ole kauppatavaraa, niistä ei neuvotella eikä tehdä kompromisseja. Ei siinä ole mitään välimuotoja, onko jokaisella yksilöllä sama ihmisarvo vai ei.
Kerropa Kokoomus koko ajan haukkuu Demareita ja Sanna Marinia. Niin että siinä se arvomaailma on. Älä höpötä turhia. Arvoihin ? ei kuulemma kuulu vähättely, ym. Minkähän laisten lasien sinä katselet maailmaa?
Säästäminen lienee vain veruke Jumalan olemassaololle. Rahanahneus todistaa yksin Luojan voimasta.
ristillinen alkoi jo johtamaan maatamme.
Niin mitä sitten?
No vaikkapa sitä että hillotolppa veti sekä Orpoa että Halla-Ahoa niin paljon että tuollaiset unohdettiin.
Taidat olla kommunisti, kun et paremmasta mitään tajua.
Ernest Hemingwaylta kysyttiin:
"Oletko kommunisti?"
"En. Olen antifasisti" hän vastasi.
"Mistä asti?" kysyttiin edelleen.
"Siitä asti, kun ymmärsin mitä fasismi on"
Näyttää kokoomuksen arvopohja pudonneen jonnekin matkan varrelle.
raha on kokoomuksen ainoa arvopohja, sitä on siirrettävä pienituloisilta ökyrikkaalle eliitille.
Kuten ärsyttävän iljettävät kristilliset oikeisto puolue kuin natsit sinne ei kelpaa itseajatteleva ihminen eikä köyhä eikä homo eikä mikään vittumaisen ikinä se Sari essayha
Koko kristilliset demokraatit ihan natsit hävettää aina ne !
Paskasakkia kristillisdemokraatit!
Ketkä sinullekkin töitä järjestää, jos ei olisi järjestäjiä. Kerrohan huviksesi, kuinka moni kommunisti on tehtaita perustanu.
Pakanat rääkyy ja kiroilee totuutta vastaan ja vetävät pimeyden henkiä katkerana päälleen, niinkuin teikäläiset just tekevät.
Ihme kommunistilänkytystä taas. Kommunisteja ei ole enää kuin Kiinassa ja Vietnamissa.
Siellä niiden perustamia tehtaita tosin on tuplasti enemmän kuin Suomessa on asukkaita.
Just näin Kokoomus tekee köyhiltä pois . Puuttuisivat Suomen virastoihin ja tutkijoihin joista varmasti löytyy tyhjäkäyntiä. Nyt sitten Nato mistä Orpo ottaa rahat?
Köyhiltä ne on niin rikkaita. Siinä on Perussuomalaisilla purtavaa. Onkohan hallitus pystyssä vuoden päästä.
Kultapossukerho on ne kenen etuja kokoomus ajaa. Siihen kelpaa hallituskumppaniksi ketkä tahansa. Edellisellä kertaa hallituksessa kokoomus sai omistamisen laillisesti salatuksi. Siksikö kukaan kokoomuksessa ei muista eikä tiedä uniper kaupoista yhtään mitään?
Poliisi ja verottaja vastustivat lakia omista syistään. Mua häiritsee siinä se että poliitikot voi salaa omistaa yhtiöitä x, y ja z sitten valtion rahaa ohjataan näihin. Missä se läpinäkyvyys on politiikassa kun omistuksia ei tiedä kukaan?
Vedonlyöntitoimistojen pitäisi ottaa listoilleen tulevan hallituksen ikä. Pelaisin heti muutamalla kympillä alle vuotta.
Oot tainnu ennenkin veikata väärin. Punavihreät loposti koko köörinsä ulkoruokintaan ja se oli Suomen kannalta todella hyvä temppu, että rahan käyttö alkaa muuttumaan tärkeysjärjestykseen.
Ruvetkaa ylpeilemään sillä, että ette enää pääse tunaroimaan .
Kokoomuksella alkaa kertyä näitä "ne nyt oli vaan sellaisia juhlapuheita" pian kirjaksi asti.
Onko se pupukkalan jussi.
Seteliselkärankaisten kokoontumisajot on alkaneet.
Natsit uskovaisnatsit ja populistikonservatiivinen natsi mitä ruotsalaiset tuolla tekee Fy fan!
Oletteko nähneet minkään median toimittajien kysyvän Orpolta nyt näistä aikaisemmista puheistaan? En minäkään.
Siellä on päällä yleinen kielto kyseenalaistaa mitään kokoomuksesta. Vain hymistely on sallittua.
Enpä minäkään , eivätkä varmaan kysykään, kerropa yksin tiedotusvälinen joka on puolueeton. Yle on ihan porvarien hallinnassa ,toimittaja kuntaa myöten. uutisten lukijat Rönkää myöten ihan ääri oikealla, ainakin kun lukee heidän haastattelujaan ,niin porvari joukkoa ja kolme ylintä johtajaa on oikeistolaisia. nyt Jokinen uutispäällikkö taitaa joutua vastaamaan ylen kommentoinnista. Orpolta ei kysytä kun hän on heikko median edesä , pelkäävät että "möhlii"
Persut on käytännössä sama puolue kuin tuolloin 2017. Ainakaan siihen ei kokoomus voi vedota täyskäännöstään.
No, ollaanko ovia avaamassa? Mikä se Kokoomuksen ”arvopohja” on?
Se on rahassa kuten on aina ollut. Mieti kokoomus ajaa x säästöjä pakkona. Pikkusen paksua lööperiä kun on vaihtoehtoja. Se on niitä arvo ja rahavalintoja. Työkokeilijoita on yli satatuhatta. Kun lasketaan 100 000 kertaa 9+11 euroa niin siitä tulee 2 miljoonaa per arkipäivä. Vuodessa sellaiset puolimiljardia.
Pelkästään tuo pois niin vaalikaudessa 2 ja kokoomuksen kahdelle kaudelle 6 miljardia niin tuosta saisi neljä miljardia siihen. Jos lopetetaan koko 9 euron toimenpiteet työttömille niin säästöt on jo 1-2 miljardia vuodessa. Kun tietäisi tarkemmat luvut niin se voi olla jopa enemmän.
Mietikää oikeesti sekoomukselle on työttömien temputtaminen tärkeämpää kuin jokin muu mistä ovat valmiita leikkaamaan. Tuo 9 euron sirkus ei ole tärkeä kuin niille jotka hyötyy siitä. Valtio siitä ei ainakaan hyödy niin kansahan sen lopulta maksaa. Kannattaisi vaatia poliitikoilta vähän parempaa rahankäyttöä.
Ei kai nimen vaihtaminen muuta kansallisnationalisteistä mitään mihinkään!
Tarkotatko sitä, kun kommunistit muutti nimensä vasemmistoksi ja natsit nimitti ihtesä vihreiksi.
Mikäs kevätkiima demareilla on menossa? Onko kaljan hinta jo noussut?
Demaritko sitä kaljaa litkii, luulenpa että jutun kirjoittaja itsekin olutta litkii. Taitaa jokainen puolue olla oluen juojia. Niin muuten rikkaat juo kalliita konjakkeja, kun ne nousevat hienommin päähän. Kun kuljet Kaupungilla terassien edestä ja siellä litkitään olutta , käytkö kysymässä kaikilta mitä puoluetta olet. Muuten Olut on hyvä sauna juoma, enkä ole minkään puolueen jäsen.
Kokoomus näyttää kaikista juhlapuheista ja itseltä kyselyistä huolimatta avanneen hallitusvallan ovet Halla-aholle ja hänen taustajoukkojensa arvomaailmalle. Samalla länsimaiset arvot, joille liberaali demokratia perustuu, näyttäisivät sittenkin olevan kokoomukselle vain pelkkää neuvoteltavissa olevaa kauppatavaraa.
Pakko avata....jos PS yritetään hiljentään.jonakin päivänä se voi muodostaa yksin vallan..
Hallitukset!
Totta. Punavihreät yrittivät räkättää perussuomalaisille häpeän viittaa, mutta laukaisivat sen itsensä niskaan. Aika hauskaa, ja se kauhea rääkyminen kuuluu yhä sieltä sontamontusta:)
Sen takia Halla-Aho luopui puheenjohtajuudesta, että puolueesta tulisi ”salonkikelpoinen”. Purran johtama puolue kelpaa kokoomuksen kumppaniksi.
Ja Purra on ajatusmaailmaltaan ehkä enemmän halla-aholainen kuin tämä itse.
Orpo heitti kokoomuksen arvot pohjineen alelaariin myyntiin. Mitä jää jäljelle kun myy kaikki arvonsa ja pettää kaikkien muiden lisäksi vielä itseään?
Se oli 2017, nyt on 2023. Seitsemässä vuodessa on tapahtunut paljon ja sellaisia asioita, joiden vuoksi PS on Kokoomuksen ykkössuosikki hallituskumppaniksi. Asiaan on vaikuttanut myös punavihreä blokkipolitiikka, joka on vienyt Suomea yhä pahempaan suuntaan, eikä vain rahallisesti.
Punavihreä politiikka ja populismi on ravistellut yhteiskuntaa kaikenlaisilla trendeillä ja ilmiöillä, jotka eivät kuulu valtion johdon tasolle, vaan lähinnä aktivistijärjestöille. Unohtamatta Marinin miljardipolitiikkaa, jolla yhteiskuntaa on vahingoitettu taloudellisesti.
Seuraukset on rumat ja siitä johtuen Orpolle, ja ehkä koko puolueelle, muodostui jo ennen vaaleja visio hallituksesta, josta on hävitetty tuhopolitiikkaa. Vaalien aikana, ja erityisesti sen jälkeen, oli selvää, että ensimmäinen leikkauskohde on epäterve politikointi. Tai voisi puhua ihan realisesti sairaalloisesta politiikasta. Ja se kohde on punavihreä aatemaailma. Kukaan tervejärkinen ei voi antaa vahingoittamiseen erikoistuneelle marinismille tilaa valtion johdossa. Siksi oikeistovetoinen hallitus.
Yritä sinäkin pikkutero vain päästä sen yli, että vaalit on käyty ja tulos on tiedossa.
Höpö höpöä. Kylmä fakta on että kokoomuksen juhlapuheissaan mainostama arvopohja on nyt alennusmyynnissä.
Oletko kaveri unohtanut miksi velkaa otettiin ja jos oikein muistan , niin velkaa olisi pitänyt ottaa enemmän jos olisi kuunneltu persuja ja Kokoomusta, hehän vaativat koko hallituskauden aina vain lisää kaikenlaisia vaatimuksiaan. Ole edes rehellinen porvari poika , kun vaadit sitä toisilta. Marin on ollut tuon ajan paras pääministeri, hänen ansionsa tunnustetaan muualla maailmassa, mutta kun Suomen kansa on niin kateellinen , ettei hyvä riittänyt. Muuten voin sinulle riemuissasi sanoa , että tämä mahdollinen hallitus ei istu koko kautta, päästään uusiin vaaleihin. Kyllä Orpo on takkinsa kääntänyt, yksi syy on se ministeriauto.
Noloa Kokoomus. Erittäin noloa. Koittakaa edes ryhdistäytyä tuosta pikkuhiljaa persuiksi valumisen alennustilasta.
Pitäisikö kokoomuksen alkaa puolueena vakavasti harkita persuiksi sulautumista, kun niitä ei ainakaan arvot enää erota toisistaan?
Petterillä kääntyi kalsaritkin.
Ruskea puoli eteen ja keltainen taakse?
Rahalla ei ole isänmaata tai arvomaailmaa. Kaikki on myynnissä kun hinnasta ja vallanjaosta sovitaan.
Vallanhimo kiiluu silmissä ja kaikki tuollaiset laitetaan syrjään.
Kääntyy takki moneen kertaan. Eipä ole Orpokaan uskottava
Mutta kun Orpolla ja Sipilällä oli hyvä diili Soinin kanssa, niin pitihän sille joku peruste keksiä.
Pientä vihiä tulevan hallituksen menestyksestä antavat useat esimerkit, miten olisi koko talouden käynyt, jos Putkosen lobbaus tuulivoimaa vastaan olisi tehonnut, Halla-ahosta löytyy lukuisia vastaavia, joita voi luonnehtia Venäjän tahalliseksi auttamiseksi.