Vai onko tässä nyt kyse silmänkääntötempusta, jossa veronmaksajien saamat palvelut heikkenevät, mutta verot pysyvät ennallaan?
Laskeeko Yle-vero saman verran mitä Yleltä leikataan?
Anonyymi-ap
5162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yle-veron tuotto on jo pienempi kuin Ylen rahoitus.
No siinä tapauksessa sieltä voidaan kyllä leikata. Eihän esimerkiksi kaupallisten urheilulajien kuten NHL:n ja autourheilun esittäminen kuulu varsinaisesti yleisradiotoiminnan tehtäviin.
Ei laske, sillä se kaikkein raskain Taakka jää oikeisto-ylessä olemaan :
https://www.paivanlehti.fi/ylen-johdolle-maksettiin-bonuksia-16-miljoonaa-toimitusjohtaja-sai-yli-40-000-euroa/
Yle pöhöttynyt Kokoomus-rouvva pitäisi potkaista kokonaan pihalle ja saada kansaa edustava johto tilalle. Nyt tuskin toimitaan niin, sillä Musssta porrrvari junailee myös hallitusta
Vihervassujen propaganda-YLE pitää saada maksukortin taakse.
Kuten vasemmiston propagandalehdetkin tulevat vain tilaajille.
Suomessa pitää olla yksi puolueeton mediatalo, joka ei levitä kaupallista propagandaa ja joka on koko kansan saavutettavissa.