Kurjistuminen vain syvenee !

Uusien lehtitietojen mukaan kaupparyhmittymiltä on kerätty tiedot hintojen
kallistumisesta j tulokset suorastaan ällistyttävät.
Hintojen 1-3/22 ja 1-3/23 välinen ero on 17,1 % eli todella raju nousu.
Montako prosenttia nousivat palkat, eläkkeet ja tukiaiset ( 5-7 %) eli
takkiin tuli ainakin 10 % mikä syö köyhän ostovoiman todella alas.
Sitten ihmetellään että miksi kotimainen kysyntä ei elvykkään yhtään.
Tätä menoa ihmiset eivät pysty ostamaan enää kuin sen välttämättömimmän.
16420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Yhä useammin joutuu kurkistamaan sinne -30 -laariin, koska muuhun ei ole rahaa.

Äänestä
  • Mutta hintojen nousu ei haittaa tukiloisia, sillä sossu lapioi heille rahaa
    ihan tarpeen mukaan tai ainakin täällä jotkut väittää niin . Totuus ?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mutta hintojen nousu ei haittaa tukiloisia, sillä sossu lapioi heille rahaa
    ihan tarpeen mukaan tai ainakin täällä jotkut väittää niin . Totuus ?

    Totta!!! Se on upeeta. Olenkin aina ihmetellyt, miten nuo työlliset oikein pärjää, mutta eihän nen pärjääkkään, hakevat vielä tt tukea kelasta jokaikinen, kun palkka on liian pieni. Harmi ettei palkallaan tienaa, mutta kelan rahoilla päjrää kun ei tee töitä!
    On se kiva ei tarvi tehdä töitä, ei hakea lisää kelasta, eikä surra palkan pienuutta, senkun kuksi ruutuun ja taas tulee rahaa.

    Miten helppoa ja lystiä elämää.

    Tule sinäkin kelan asiakkaaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mutta hintojen nousu ei haittaa tukiloisia, sillä sossu lapioi heille rahaa
    ihan tarpeen mukaan tai ainakin täällä jotkut väittää niin . Totuus ?

    Se on hieno homma. Lapiota kela ei käytä se laittaa suoraan tilille, mikä on nykykäytäntö ja hyvä sellainen. Ei me mitään väitetä, kyllä kelasta saa rahaa hyvin. Kokeile sinäkin, tai kyllähän sinä olet jo kokeillutkin.
    Jos on lapsia olet saanut lapsilisää, sinulla on myös kela kortti jota käytät apteekissa ja lääkrissä jolla saat suuret alennukset terveydenhuollossa ja lääkkeissä, ym etuja. Äläk väitä ettet saa mitään etuuksia, kyllä saat, vai oletko ilmoittanut ettet halua? Tuskin olet.

    Mutta on heinoa, huomenna menemme taas rahhalla tai mökille, kuka viitsii tehdä hommia kesähelteell? Ei kukaan, aivan ihanaa. Nykun pitkään ja nautin kesästä ja kelasta.

    Äänestä

Kyllä se toisaalta ketuttaa kun ostan sikanautajauhelihaa ja hinta sen 3eur prkl ni eikös aiemmin saanu 2eur pintaan,tavallan maksat euron enemmän tyhjästä.Nyt jos koskaan k kauppias nauraa partaansa itse en asioi kaupoissa missä kauppias.

Äänestä
  • Vieläkö löytyy sellaisia ihmisiä, jotka vapaaehtoisesti alistuu K-ryöstölle ?

    Äänestä

Kyllä ainakin eläkeläisen täytyy olla hyvin tarkka ostoksissaan, ettei vaan
kuukauden budjetti pääse ylittymään. Talvella yritetään hampaat irvessä
saada vähän säästöön, niin sitten voi kesällä elellä vähän vapaammin.

Äänestä

Juuri näiden kovien korotusten vuoksi on tärkeää kerätä sitä taloudellista
puskuria eli jemmarahaa, millä sitten selviää läpi kireimpien aikojen.
Näin menetellen ei myöskään pääse syntymään niitä hankalia ,
täysin rahattomia päiviä. Aina voi mennä kauppaan hankkimaan joitakin
peruselintarvikkeita, millä pääsee pahimman yli.
Edellyttäen tietysti , että osaa kävellä niiden pelikoneiden ohitse.

Äänestä

Itse en enää osta kuin hiukan pakollisia elintarvikkeita. Punakynällä olen vetänyt viivan jo kaikkiin muihin tuotteisiin. Vähemmän on lopulta enemmän.

Äänestä
  • Vähälläkin tulee toimeen. Suurin osa kuluista monilla ihan turhaa paskaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Vähälläkin tulee toimeen. Suurin osa kuluista monilla ihan turhaa paskaa.

    Ei tule vähällä toimeen, muuten kun että se on joillakin pakko tulla. Jos ei ole rahaa on pakko tyytyä siihen vähään jos ei saa kaikeka ruokaa mistä tulee kylläiseksi.

    Itsell on hyvä juttu, ettei rahasta ole pulaa, elän hyvää elämää. mutta sapettaa ihmiset jotka kärsivät rahan puutteesta.

    Äänestä

  • Juu, itse en enää juuri edes käy kaupoissa. Turhaa rahanmenoa. Vähän vain aika-ajoin pakollisia sapuska-aineksia. Hyvin pärjää pienilläkin tuloilla, kun vähän rätnäilee mitä ostaa ja tarvitsenko todella tätä tuotetta.

    Äänestä

Prismasta kun hankkii vain peruselintarvikkeita ja niitä -30% tuotteita, niin
rahat riittää ihan mukavasti monipuoliseen ruokaan.
Tänäänkin monipuolisia vihanneksi ja juustoja kun lihapiirakkaa oli
runsaasti jo kotona nautittavaksi. Riittää pellillinenkin iltakahville.

Äänestä

Kun tarkkailet kaupassa tavaroita, osa on pienentynyt, mutta hinta on sama, vc paperi on ohentunut edelleensama hinta, kaupat huijaa sillä että pienetää tuotteiden kokoa. Jopa jäätelötuutikaan kaikki ei ole enää samankokosia mitä ne on olleet, hinta on silti sama.

Äänestä
  • Parempi noin kuin pakkauskoot pysyisivät samoina ja hinnat nousisivat. Joutuisi etsimään enemmän tölkkejä jotta saa lihapiirakoita ja jäätävän kylmän maidon

    pelle pervokki

    Äänestä

Kurjistumisen kunniaksi taidan nasauttaa prismasta vapaapäivän kunniaksi salkullisen Auraa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Uusien lehtitietojen mukaan kaupparyhmittymiltä on kerätty tiedot hintojen
kallistumisesta j tulokset suorastaan ällistyttävät.
Hintojen 1-3/22 ja 1-3/23 välinen ero on 17,1 % eli todella raju nousu.
Montako prosenttia nousivat palkat, eläkkeet ja tukiaiset ( 5-7 %) eli
takkiin tuli ainakin 10 % mikä syö köyhän ostovoiman todella alas.
Sitten ihmetellään että miksi kotimainen kysyntä ei elvykkään yhtään.
Tätä menoa ihmiset eivät pysty ostamaan enää kuin sen välttämättömimmän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu