Eräs adventistisisar on dementian riivaama ja hän kiroilee sekä käyttäytyy sopimattomasti muutoinkin. Hoitokotiinkaan häntä ei oteta, koska hänen kuntonsa on riittävän hyvä kotihoidossa olemiseen ja hänen käytöksensä häiritsisi luonnollisesti muita hoivakodissa olevia.
Kotihoitajakin on saanut osansa, vaikka tilanne ei olekaan fyysiselle asteelle äitynyt.
Henkilön puolesta on käsittääkseni myös rukoiltu, mutta sillä ei ole ollut mitään positiivista vaikutusta henkilön käytökseen.
Miten tallaista henkilöä tulisi käsitellä? Mikään järkipuhe ei tietysti kohteelle auta, vaan henkilön käytöstä on siedettävä viimeiseen asti ja oltava se 'joo, joo' henkilö.
Mitä tulisi tehdä?
22
412
Vastaukset
- Anonyymi
Liki pitäen kaikki dementikot ovat samanlaisia. Ei paljoa auta mikään paitsi Jumalan väliintulo.
- Anonyymi
Jumalat eivät tule väliin.
- Anonyymi
Huh huh...adventistisisar on selvästi demonien vallassa!!!
Jonkun pitäisi ajaa nämä riivaajat ulos! Avuksi voisi pyytää asiaan perehtynyttä katolista pappia, helluntailaista tai jotain muuta karismaattista, jota riivaajatkin tottelevat.
Luuk. 10:17
Niin ne seitsemänkymmentä palasivat iloiten ja sanoivat: "Herra, riivaajatkin ovat meille alamaiset sinun nimesi tähden"- Anonyymi
No höpöhöpö. Kyse on dementian aiheuttamasta aivojen häiriöstä.
- Anonyymi
"katolista pappia, helluntailaista tai jotain muuta karismaattista, jota riivaajatkin tottelevat. "
Riivaajat eivät tottele noista yhtä ainoaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"katolista pappia, helluntailaista tai jotain muuta karismaattista, jota riivaajatkin tottelevat. "
Riivaajat eivät tottele noista yhtä ainoaa.No ketä ne sitten tottelee?
Kaipa nyt lopun ajan valon lisääntyessä tosiuskovista löytyy edes yksi adventisti, joka pystyy ajamaan riivaajia ulos, kun joskus niitä on luotettavan todistuksen mukaan ollu jopa 70? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No höpöhöpö. Kyse on dementian aiheuttamasta aivojen häiriöstä.
No mistäs sen sitten erottaa, milloin on riivaajista kyse?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No mistäs sen sitten erottaa, milloin on riivaajista kyse?
Eipä taida olla enää riivaajia eikä riivattuja, kun kaikelle voidaan löytää aivan luonnollinen selitys kuten esim epilepsia tai muu aivosairaus tai aivojen toimintahäiriö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä taida olla enää riivaajia eikä riivattuja, kun kaikelle voidaan löytää aivan luonnollinen selitys kuten esim epilepsia tai muu aivosairaus tai aivojen toimintahäiriö.
Dementikot pitää viedä navetan taakse ja lahdata ne sinne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No höpöhöpö. Kyse on dementian aiheuttamasta aivojen häiriöstä.
Ei dementia aiheuta aivojen häiriöitä. Aivojen häiriöt kyllä liittyvät esim dementiaan.
Kyllä on tullut huomattua aikoinaan kun koulu aikaan hoidin demejä.
Sielläkin oli perinteiset kirosanat kirkkaasti käytössä ja uskova nainen kyseessä ja hänellä oikein voimasanojen voimasanat..
Huhheijaa.. oli kyllä tekstiä.- Anonyymi
Eikös se ole sitä raamatun kielilläpuhumista?
- Anonyymi
On täysin kulttuurisidonnaista pitääkö kiroilemista tai tiettyjä sanoja huonona asiana. Opittua käytöstä.
- Anonyymi
Minkä teet, kun se ihmisten keksimä jumalakin on dementikko?
Hän lupasi tulla takaisin pian. Siitä on kuitenkin kulunut jo 2000 vuotta siitä pian tulemisesta. Tai sitten se tarujen sanakari tarkoitti pian tulemisellaan vain sitä, että peuhatessaan Maria Magdaleenan kanssa siemenet lensivät liian pian? Taitaapi herra olla nykyään kuitenkin jo hoivakodissa letkuissa ja vaipoissa?- Anonyymi
Dementikot usein kadottavat suuntatajun, eivätkä tiedä, minne päin pitäisi lähteä.
- Anonyymi
On täällä taas kummalliset jutut. Ovatkohan dementiaa sairastavat asialla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Dementikot usein kadottavat suuntatajun, eivätkä tiedä, minne päin pitäisi lähteä.
"Dementikot usein kadottavat suuntatajun, eivätkä tiedä, minne päin pitäisi lähteä."
Siitä syystä pastorit ovat heti heidän kimpussaan lahjakirjojen ja testamenttien kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Dementikot usein kadottavat suuntatajun, eivätkä tiedä, minne päin pitäisi lähteä.
Jospa hän porhalsi vauhdilla seitsemänteen taivaaseen, eikä meinaa löytää sieltä pois...
Mutta täytyy muistaa, että Herran silmissä tuhat vuotta on kuin yksi päivä, joten ei tässä vielä mitään kiirettä ole, joten olkaa huoleti, pian kyllä tulee! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Dementikot usein kadottavat suuntatajun, eivätkä tiedä, minne päin pitäisi lähteä.
Jumalalle yksi päivä on kuin yksi vuosi ja yksi vuosi kuin yksi päivä.
- Anonyymi
Muistisairauksia on myös uskovilla.
Jumala ei mahda niillekään mitään. - Anonyymi
Ei sinun tulisi tehdä yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322279Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355