Kuvittelin joskus, että perussuomalaiset on köyhien asialla

Anonyymi-ap

Jos Suomeen tulee oikeistohallitus, niin kohta on kaduilla myöskin suomalaiset kerjäämässä, koska tämä hallitus vie köyhiltä kaikki edut pois.

Kuvittelin joskus, että perussuomalaiset on köyhien asialla, mutta nyt olen huomannut että olin väärässä.

Taannoin taloyhtiössämme julkaistiin seuraava asumisohje: "Asukkaiden tulee miettiä mitä tavaroita parvekkeillaan säilyttävät, jotta eivät anna huolittelematonta kuvaa taloyhtiöstämme ulkopuolisille".

Talomme parvekkeiden kaiteet ovat betonista joten mainittu uhkakuva oli liioiteltu. Sen sijaan kyseisen "iskulauseen" laatija voisi markkinoida sitä taloyhtiöille joiden parvekekaiteet ovat lasista ja siten läpinäkyviä.

20

224

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sannan hallituskautta on verrattu nälkävuosiin 1866-1868.

      • Anonyymi

        Persuli ei ymmärrä kriisien olemusta, ne eivät ole hallituksen syytä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persuli ei ymmärrä kriisien olemusta, ne eivät ole hallituksen syytä.

        Marinisti ei ymmärrä kriisien syntyä, eikä olemusta. Marimistim mielestä mikään ei ole hallituksen syy.
        Toivottavasti muistat hakea seuraavat 4 vuotta samaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Marinisti ei ymmärrä kriisien syntyä, eikä olemusta. Marimistim mielestä mikään ei ole hallituksen syy.
        Toivottavasti muistat hakea seuraavat 4 vuotta samaa.

        Sanna oli kreisibailaamassa kun päätöksiä tehtiin. Ei ollut Sannan vika!


      • Anonyymi

        Sanna Marinin hallitus omalla 4 vuotisiella kaudellaan uutta valtion velkaa ottaen antoi HISTORIALLISEN rahallisen tuen Suomen yrityksille muuten olisimme korona seurauksista konkurssien ulosottojen työttomyyden suokuopassa. Petteri Orpon Kokoomus Perussumalaisien hallitus ei tähtää yritys elvyttämiseen vaan kitkemiseen kaikesta ja jälki tulee näkymään näkyy jo nyt 2023 yrityksien konkursseissa koska niitä ei enää tueta.


        Likissä Suomi 2027 Perussuomalaisen Koomuksen kannattajalle kiitos äänestä ja samaa kiitosta Petteri Orpo esitti vaalitenteissäkin halvalla työskenteleville.

        https://www.youtube.com/watch?v=pTDnBKBiCLU


    • Anonyymi

      Persut ovat köyhien asialla sikäli, että ovat köyhien kukkarolla. Köyhät kyykkyyn ja kaikkia avustuksia leikataan. Jos pienituloiset ovat äänestäneet persuja kuvitellen että persut helpottaisivat heidän elämäänsä, niin tulee totuus olemaan katkeraa.

      • Anonyymi

        Sanna: sähkö 1000%, ruoka 50%


    • Anonyymi

      Inise sitten kun Hallitus on valmis.Vielä ei tiedetä lopullista kokoonpanoa.

    • Anonyymi

      Suomen hyvinvointivaltio rakennettiin keskustan ja sdp:n voimin. Kekkonen sanoi hajoittavansa hallituksen heti, jos kokoomus on mukana.

      Kun kokoomus viimein pääsi hallitukseen, alkoi hyvinvointivaltion alasajo. Oikeisto ei ole koskaan saanut mitään hyvää aikaiseksi.

      Sipilän hallituskin kuritti köyhiä, mutta laillisti sentään kiljun tekemisen.

    • Anonyymi

      "Kuvittelin joskus, että perussuomalaiset on köyhien asialla"

      Eikö PersKeKo 2015 jo lopettanut kuvittelut.

    • Anonyymi

      Kuvittelin joskus että vasemmistolaisilla olisi järkeä päässä, olin väärässä.

      • Anonyymi

        Muuttakaa Persut Venäjälle!


    • Anonyymi

      Marinin hallitus poisti köyhyyden Suomesta. Leipäjonot pitenivät ja se on hyvä juttu, sillä kaikki jonottajat saivat aina ilmaisen ruokakassin. Se on ihan niinkuin sosialismiin kuuluvaa toimintaa, että kaikki jaetaan.
      Tätä marinistien kehittämää etua ei saa poistaa eikä siirtää toisenlaiseksi avustukseksi.

      • Anonyymi

        Leipåjonot ovat porvareiden järjestämä spektaakkeli, eräänlainen ulkoilmateatteri, jota ylläpidetään vasemmiston ollessa vallassa, ja sitä käytetään propagandana osoittamaan kuinka vasemmisto ei pidä huolta heikoimmistaan.

        Käytännössä leipäjonoissa käy kokoomusta kannattavat virkamiehet työajallaan. Tulevat lähistölle Audeillaan, ja kävelevät loppumatkan esittämään köyhää.

        Kauppiaathan voivat kyllä jakaa ylijäämäruokansa suoraan myymälöistäkin, mutta silloin ei saada näytelmää esitettyä.

        Kun valtaan pääsee porvaristo, niin myös leipäjonot lakkaavat, koska ne eivät ole enää tarpeellisia.


    • Anonyymi

      Miksi persut köyhistä välittäisivät? Johan tälläkin palstalla on persujen toimesta jo pitkään jankutettu että köyhät ovat aina vihervassareita.

    • Anonyymi

      Köyhien ei tarvitse olla kadulla kerjäämässä jos he pääsevät töihin. Siitä tässä kaikessa on ensisijaisesti kysymys. Toinen asia on, että vanhat velat on maksettava ja uutta ei oteta.

    • Anonyymi

      Mitä demarit tai vasemmisto teki köyhien eteen??? Ei yhtään mitään,vihervasemmistolaiset kansanedustajat vain rikastui ja köyhät köyhtyi

    • Anonyymi

      Stalinistit oli vallassa Putin marinin johdolla

      • Anonyymi

        Niinhän se menee. Neuvostoliitto-unelmasta ei noin vaan voi luopua. Se oli mallimaa vasemmisto-demareille, ja sitä mallia kohti mentiin, vaikka Neuvostoliitto hajosi. Kaikki pitää jakaa, mutta ei Suomen kansalaisten kesken, vaan ulkomaille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe