Nyt kun persut pääsevät hallitukseen, kansanedustaja Mauri Peltokangas nousee ministeriksi ja laskee bensan hinnan. Peltokangas pitää vaalilupauksensa. Hahahaa
Mauri Peltokangas laskee bensan hintaa
Anonyymi-ap
32795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Peltokangas ja persupoliitikot tietävät varsin hyvin etteivät pysty laskemaan bensan hintaa. Mikä hauskinta, menevät silti eduskuntaan seuraavissakin vaaleissa. Ei se välttämättä ole tyhmä joka puhuu paskaa, vaan se, joka paskapuheet nielee.
Totta. Vain tollot uskovat Peltokankaan vaalilupauksiin
Juuri noin.
Bensa maksaa ruotsissa tällä hetkellä noin 1,65- litra ja suomessa 2,05- litra.
Mistäs tää johtuu?
Ei hätää. Mauri puolittaa bensan hinnan
Hihihihii
Ruotsissa yritykset, eli polttoaineen jakelijat, pudottivat oma-aloitteisesti hintojaan. Eli ottivat alennukset omasta katteestaan. Ruotsin valtiolla ei ollut asiaan osuutta.
Takkasi tänään 1,875 litrahinnalla, se on Sannan ansiota, hän on pääministeri siihen asti kun Orpo saa rupupersupuolueen kanssa hallituksen kasattua, jos saa. Vaikuttaa siltä ettei saa.
Meillä näytetään polttoaineen hinta 3 desimaalin tarkkuudella...vamaan tarpeellista.
Arvaan
Siintä kun ollaan Suomessa.
Ratkaisu.
Voit muuttaa Ruotsiin.
VL Kominkinen
Somessa Peltokangas penää äänestäjiltään faktaa lupauksista. Vastaa vain asiasta kysyttäessä "inkki lupaukseen".
Voivoi noita persuja.
Mauri hoitaa. Kohta bensalitra maksaa 50 senttiä
Oikeasti kunnollista politiikkaa onkin jo syytä alkaa tehdä muuten Suomesta jää jäljelle vain Porvarit.
Mauri lupasi laskea bensan hintaa. Jos ei laske tiedätte ketä syyttää
Niin ja ei hekään kykene oikeisiin töihin.
Suomi jos jokin on siniristiriitaisuuksien ihmemaa. Oma kansa ajetaan sukupuuttoon kovaa kyytiä. Mikähän siihen on oikein se lopullinen syy? Liika sisäsiittoisuusko? Politiikka ja oikein kunnon oikea perverssiys jos jokin sopii niin hyvin yhteen.
On kenties kopioitu maailmalta uusia vaikutteita.
"Dual income, no kids" (DINK) is a slang phrase for a household in which there are two incomes and no children. DINKs are often targets of marketing efforts for investment products and luxury items because they usually have higher disposable incomes.
Suomesta on tulossa kaiken pahoinvoinnin mallimaa, varoittavaksi esimerkiksi. So ja what, maailman onnellisin kansa.
90-luvun lamasta asti on poliitikoiden ja uskovaisten päät vissiiin tehty betonista? Niin itsepäistä, ylimielistä ja jääräpäistä on meno ollut. Varmaankin luotetaan siihen että kansa lisääntyy loputtomasti, toteuttamaan ökyeliitin toiveita ja helppoa elämää mutta nyt se taitaa olla lopun edellä. Maailmanloppu on yhtä kuin totaalinen sukupuutto.
Itse asiassa verottomat biopolttoaineet tieliikennekäytössä ratkaisee liikenteen hiilidioksidipäästöt sekä valtion verotulot pelkän alvin kautta. Päästöt putoaa kerralla 82- 90 %. hjjilidioksidin osalta.
Biojätteiden biokaasun biodieselin ja bioetanolin tuotanto yhdistettynä tuotantoeläinten lantaan koko suomesta on juuri sitä Vtun clean techiä.
ST 1 Anttonen myönsi tämän -ilmaston muuttajat dokkarissa.Tikkuviina puusta jo vanha juttu.
Myös turve bioreaktorin raaka-aineena suljetussa prosessissa anaerobisesti käy hiilineutraalin tieliikennepolttoaineen tuotantoon.
Mitä tarkoitat "ST 1 Anttonen myönsi tämän"....hänhän itse edustaa tuota bisnestä..
Viherpesusta hyvä esimerkki Nesteen Palmuöljydiesel ja - kerosiini lentoliikenteelle.Yrityssalaisuuteen vetoaminen tutkijoiden vaatiessa tietoja valmistukseen käytetyistä raaka-aineista ei kelpaa enää.
Ohoho. Onpas Persuilla kovat luulot vaikuttamisesta bensan maailman markkina hintaan. Bensan hinta määräytyy vallan jossain muualla kuin Suomessa, Peltokangas kuvittelee lyövänsä nyrkkiä pöytään OPEC maiden johtajille, Hah, Hah. Bensa veron laita samoin. Bensavero on mahdoton laskea 6 miljardin säästöjen takia. Oletettavasti vero kiristyy entisestään.
Voidaan korvata bensaveroa kilometriverolla joka tulee sähköautoillekin, jolloin niiltäkin saadaan enemmän veroja.
Maurin ryhmätoverin Sheikki Laakson pitäisi jyrähtää arabeille OPECissa, notta nostavat päivätuotantoa parilla miljoonalla barrelilla.
Tolloja äänestäjiä on hyvä huijata
Business is business ja Texas on Dallas. Jää ei muuten Suomenniemeltä koskaan lopu mutta ihmiset voi loppua tai palaa loppuun kaiken maailman biossin ja koodarien tulemana. Milläs ne sitten keksii rahastaa omaa kansaa kuiviin kun tulee uusi jääkausi? ja se muuten jo tekee taas tuloaan. Henkinen jääkausi on jo menossa.
Benssiini ja Diesel on pikkumurhe sen rinnalla että Suomesta tulee kokoaan suuurempi pahoinvointivaltio ja sitten iskee jääkausi.
Peltokangas lupasi jo aluevaaleissa pudottaa bensan hintaa. Ei ole mitään häveliäisyyttä kun ikiomaa hillotolppaa tavoitellaan.
Peltokankaan äänestäjät typeryksiä
Väestökato iskee Suomeen kovempaa kuin mikään rutto aikoinaan tai corona. Johan ulkomaalaisetkin pötkii viimein pakoon, pää kolmantena jalkana kun huomaa Suomen oudot systeemit eli oma lehmä ammutaan ja lypsetty maito kaadetaan viemäriin, Vuorineuvoksille, aikuislapsille kaikki nyt ja heti jne.