Täysikuu sai aikaan hassuja "keskusteluja"

Anonyymi-ap

Uhhahaa-UUHHAhahhaha!

5

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Patrusevilla kaldera päässään?

      ”Patruševin villissä teoriassa on kuitenkin ripaus totuutta, sillä Yellowstonen kaldera on todellakin supertulivuori.
      Vuonna 2013 julkaistun tutkimuksen mukaan Yellowstonen kansallispuiston alla oleva magmasäiliö on yli kaksi kertaa suurempi kuin aiemmin oli oletettu.
      Säiliö on leveydeltään noin 29 kilometriä ja sen arvioidaan sisältävän 200–600 kuutiokilometriä magmaa.
      – Olemme työskennelleet alueella pitkään ja olemme aina epäilleet, että se on tiedettyä suurempi. Mutta viimeisimmät löytömme ovat tyrmistyttäviä, Utahin yliopiston professori Bob Smith kommentoi tutkimustuloksia vuonna 2013.
      Purkaus tapahtuisi tutkijoiden mukaan ”jättimäisellä voimalla” ja sen arvioidaan olevan tuhoisimmillaan jopa 2 000 kertaa voimakkaampi kuin vuoden 1980 St. Helensin tulivuorenpurkauksen Washingtonin osavaltiossa.
      Smithin mukaan Yellowstonen kalderan jättipurkauksen seuraukset olisivat katastrofaalisia. Sen vaikutusten on arvioitu näkyvän kaikkialla maailmassa.
      – Se olisi globaali tapahtuma. Se aiheuttaisi runsaasti tuhoa ja vaikuttaisi ympäri maailman, Utahin yliopiston tutkija Jamie Farrell totesi vuonna 2013.
      Edellinen Yellowstonen jättipurkaus tapahtui 640 000 vuotta sitten, mutta tutkija Michael Rampinon mukaan vastaava purkaus on vain ajan kysymys.
      Yellowstonen vulkaanista toimintaa seuraavan observatorion johtava tutkija Jacob Lowenstern rauhoittelee huomauttamalla, että Yellowstone on tällä hetkellä edelleen uinuva tulivuori.
      – Mikään ei tällä hetkellä viittaa, että mitään olisi tapahtumassa, hän totesi National Geographicille vuonna 2022.” IL tai IS

      Amerikan länsireuna on täynnä erillisiä tektonisia laattoja ja niiden reunamilla tapahtuu jatkuvasti liikettä. Laatat liikkuvat noin 2.5-15 cm vuodessa suhteessa toisiinsa.

      Wikipedian mukaan Noin 1 000–750 miljoonaa vuotta sitten oli maapallolla jättiläismanner Rodinia. Se hajosi useaan osaan, ja osista syntyi 300–180 miljoonaa vuotta sitten uusi jättiläismanner, Pangaia.[9] Näiden kahden välissä saattoi olla kolmannenkin jättiläismantereen, Pannotian aika.[10]
      Pangaia (Pangae) hajosi vuosimiljoonien kuluessa Lauraasiaksi ja Gondwanamaaksi, jotka olivat olemassa dinosaurusten aikaan mesotsooisella maailmankaudella.
      Mannerlaattojen liikkeet avaavat Kalderoiden kohdalle aukkoja. Tässä olen eri mieltä Wikipedian väitteen kanssa ja mitä siitä seuraa? Mannerlaattojen liike, vaikka se onkin hidasta, avaa litosfäärilaattojen reuna-alueita ja paine työntää laavaa ylöspäin kuin ilmaa pyörän renkaan avatusta venttiilistä.

      Keskustelin yhden kerran asiaan vihkiytyneen professorin kanssa siitä, voiko jokin vinoon työnnetty tai siis toisen laatan pystyyn puskema laatta, kuten esim. Himalajan laatta katketa tai kokonaan nousta pystyyn ja avata reunamille valtavat magmapurkaukset samalla kun tektoninen laatta painuu syvemmälle ja pinnaltaan vie vähemmän tilaa. Ensiksi hän sanoi, että se ei ole mahdollista. Mutta pari kolme viikkoa asiaa pohdittuaan, hän sanoikin, että on se mahdollista. No kysyin myös voiko auringon virtaukset muuttua siten suhteellisen lyhyessä ajassa, että maan magneettinen vuorovaikutussuhde auringon kanssa niin, että se heilauttaisi maapalloa kuin vesikattilaa. Kun kerroin mitä säteilyjä auringosta oli viikeaikoina purkautunut, hän sanoi: ”Eihän tuo voi olla mahdollista. Jos se olisi totta, aurinko olisi huomattavasti lähempänä loppuaan kuin on oletettu.” Se merkitsisi raskaiden alkuaineiden sisään päin humahtamisvaihetta, joka panee liikkeelle ns. novan, jolloin aurinko levittää kevyemmät alkuaineensa mm. kuumat kaasut avaruuteen ns. punaiseksi jättiläiseksi.

      Hmm! Maailmassa pohtimista riittää. Kuka vielä väittää, että olisi tylsää? Haluan tässä kertoa yhden asian ja pyytää anteeksi. Nimittäin audilla liikkuvalta hienolta rouvalta. Hän ja hänen miehensä ovat niitä hienotunteisimpia ja parhaita ihmisiä, joita olen ikinä tuntenut. Tuota koskeva kehystarina ylpeydestä ja loukkavista puheiden tarkoitusperistä oli tarkoitettu vain kehystarinaksi selventämään tuonlaatuista ongelmanasettelua. Ajattelen sinua vain kaikkien positiivisten silmälasien läpi. Jos olisin valitsemassa yhteisön ihanimpia ihmisiä, kuuluisitte ilman muuta siihen porukkaan ihan etujoukkoihin. Ja minä aina kun näen teidät, tulen hyvälle mielelle. Anteeksi!

    • Kuu on aina litteä kiekko. Itse olet hassu

      • Anonyymi

        Tiedämme että ei ole, sinä olet tietämätön joka ei ota asioista selvää tai ymmärrä todisteita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedämme että ei ole, sinä olet tietämätön joka ei ota asioista selvää tai ymmärrä todisteita.

        Delfine uskoo vain kuvia joita hän on itse ottanut.

        Koska hänen uskomansa mukaan kuvatessa ei saa käyttää valotusta jotta NASA menninkäiset eivät pääsee maalaamaan kuvaa on hänen näkökantansa ymmärrettävä.

        Minäkin mustaa ruutua katsoessa pitäisin kaikkea litteänä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3154
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2390
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2087
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      480
      2077
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1839
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1725
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1613
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      8
      1514
    9. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1214
    10. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      44
      1212
    Aihe