Kokoomuksen ja SDP:n varaan rakentuvan sinipunahallituksen mahdollisuus on kasvamassa, koska perussuomalaisten edustajat sekoilevat.
Purra sai tukittua edustajiensa suut vain hetkeksi. Vaikka valtamedia ei juuri kerro persujen sakeasta menosta somessa, ei se ole loppunut.
Persuedustajien tapa nöyryyttää tulevaa pääministeriä ja pienempää hallituskumppania jo nyt kertoo, että Purralla ei puolue ole käsissään, vaan hallitus halutaan kaataa jo ennen omalle uudelleenvalinnalle hankalaa hallitusohjelmaa
Marinin hallituksen puolueet sai enemmän ääniä kuin oikeistohallituksen ja keskusta ratkaisi että valta vaihtuu. Sinipunan enemmistö olisi oikeistohallitusta suurempi, eikä tarvitsisi pelätä edustajien irtiottoja.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9ea97f57-fc44-43f0-8b57-c2e630c52cc1
Purra sai tukittua edustajiensa suut vain hetkeksi. Vaikka valtamedia ei juuri kerro persujen sakeasta menosta somessa, ei se ole loppunut.
Persuedustajien tapa nöyryyttää tulevaa pääministeriä ja pienempää hallituskumppania jo nyt kertoo, että Purralla ei puolue ole käsissään, vaan hallitus halutaan kaataa jo ennen omalle uudelleenvalinnalle hankalaa hallitusohjelmaa
Marinin hallituksen puolueet sai enemmän ääniä kuin oikeistohallituksen ja keskusta ratkaisi että valta vaihtuu. Sinipunan enemmistö olisi oikeistohallitusta suurempi, eikä tarvitsisi pelätä edustajien irtiottoja.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9ea97f57-fc44-43f0-8b57-c2e630c52cc1
Vastaukset 343
Vanhimmat
Ihan hyvin Persut toivoo Putinin diktaatuuria Suomeen !!
Teillä punavihreillähän oli diktatuuri. Täsmälleen samanlaisia virkanimityksiä ja totuuden puhujien syytteisiin ränkkäämisiä ja mustamaalauksia ja velkarahojen holtitonta tunarointia miljardikaupalla maailman mafioille just kuin putinin politiikkaa.
Korkki kiinni nyt, jookosta.
onneks pressalla ja kokoomus-lusmuilla on homma hallussa?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15647717/poliittinen-eliittimme-saunassa-virolaishuorien
Onneksi ei onnistu. Muitten puolueiden ihmiset ovat järjissään.
Ahaa. Muutt eduskunnan suurella enemmistöllä.
Juuri noin. Nyt on vasta viikko alkanut.
Kyllä kohta on kun persut saa saappaan kuvan perseeseen.
Äärioikeistolaiset on aina olleet diktaattoreita, eikä se muutu, vaikka kuinka yritetään asiaa peitellä ja veikkaankin, että tää tulee vielä tavalliselle kansalle kalliiksi!
Mitänä pupatat. Teikäläisethän sai sen kengän kuvan perseeseen, ettekä koskaan enää pääse luihustelemaan päättäjien paikoille, kuin susien raadot lammasten villoissa.
Punavihreiden jäljiltä taatusti tulee.
Persu puhuu...aina vaan miljoonien hukkaamista muualle...katotaan mitä se tämä tuleva hallitus hukkaa ja keneltä...rääpäleet rääkyy täällä
Persut luule huomatkaa luulee olevansa suuriaki kansan suosikkeja...kansa voi pettyä pahasti sitä odotellessa..
JUURI NÄIN, vastustajia mustamaalataan ihan venäjän oppien mukaan.Valtava koneisto on laitettu valvomaan vihervasemmiston etuja.Ps ei voi mitään sanoa kun leimatataan natsiksi,ihmisarvoista piittaamattomaksi,sinimustaksiKovin valikoiva toi tasa- arvoymmärrys heillä on.: ihmisoikeuksista puhutaab,mutta ne ei kooske suomalaisia köyhiä tai ps Heitä saa syyllistä ihan miten vaan,verataan rauhallusia ps milloinnHitlrin,milloin Mussoliiniin.Varoitellaan antamasta valtaa heille,koska ovat muka niin vaarallisia ! HOHhoijaa !
Persuilla on verta käsissään.... PVL, rasismi, aktiivimalli-köyhistäminen, sipilöinti, ...
maailmantilanne 2023 ... - yli tunin video:
https://www.youtube.com/watch?v=rhjScR7kxb0
vihervasemmisto sitä haluaa.Täälltäkin on poistettu kaikki edellistä hallitusta arvoistelevat viestit,mytta ps puoluetta haukkuvat viestit on jäljellä.Samaa meininkiä kuin Venäjällä.Ei suvaita toidenpuhumista ja ps saa mustamaalata ja haukkua vaikka kuinka törkeästi.Varsinaista tasa- arvoa suvakeilta Lonkerot ulittuu joka paikkaan.
Sinulla se ongelmako on? MINÄ ainkin olen absolutisti.Haluan että huumeiden köyttöä ei mylskään sallita,vaikka vihreät haluaa sen vapauttaa.
Uropo valitti koronanaikana että yritykset ei pärjää
Hyvösydämminen Marin elätti vekkarahaallalaiskat yrittäjät jotka ei meneet töihin
Kiitokseksi, saa haukut .
Olisivat meneet sivoomaan eikö ilmaista tukee haalieet yrittäjät siivoomaan
Ni sitten yritystuet boitaisin poistaa jis ei belkaa haluat
Poistetaan yritystuet ja laitetan yritykset beeoloe velkaantumunen loppuu heti
Ääri kommunistinen sosiaalidemokraatit hävisi vaalit alkoholisoituneen ja Suomen historiallisiin velkoihin ajaneen Täti-aurinkoisen johdolla. Otetaan sille😁
valtio ottaa tulevista osinkoista +30% ylimääräistä valtion kassaan
pääomavero muutetaan 0-40% alle 3000€/vuosi vero vapaata
yritystuki muutetaan vastikkeelliseksi.
Meitä on isompi joukko jotka kuvaamme ja tallennamme kokonaisia viestiketjuja. On aika mielenkiintoista seurattavaa. Ehkä me kaikki saamme lukea suomi 24 hämmästyttävästä toiminnasta suomen eniten luetusta viikko lehdestä. Mahdollisesti jo ensi viikolla😁
Älä vääristele asioita.
Opettele ensin kirjoitustaito.
Pyydä sahuri kaveriks EU:sta, ei lopu juomat kesken.
No NYT viimeistään se korkki kiinni!
Jaa että Orpo lähettäisi Persut oppositioon ja ottaisi tilalle demarit?
Alkaa mennä jo niin satuilun puolell että.....
Ite oot rääpäle, tod näk kommari.
Hyi!
Aha - vai haluaa vapauttaa? Heroiinin ja kokaiinin...?
Ota lääkkeet nyt, ei ole vielä liian myöhäistä.....
Persut on hyvin monipuolinen kostumus
Yritystukiloistan hyvää tahtobaamihmistä duunarin asialla ja mamu vastaista sotahulluu maalisisäntää joka haluu maalaistukee lisää
Olaan täällä kanarialla ja otetaan lasista ei tarvii itte kaataa
Matka Persut
Olen sitä mieltä, että persujen ei pidä mennä hallitukseen, jollei kehitysavuista leikata.
Ne ovat aina menneet korruptioon ja heimopäälikön taskuihin.
Joopa joo.
Voi mitä runoutta !
Kyllä perdut kohta rääkyy kun kaljaan jää vähemmän rahaa.
Otathan sinä aina. Sittenkin kun persut lentää hallitusneuvotteluissa. Mihin juoppo karvoistaan pääsee.
Teukalla Kyllä on jo viinakunto huono. Sammuu parista lasillisesta.
Tottakai ottaa ja keskustan.
Hyi persu
On jo myöhäistä.
saisiottaa 90% prosenttia
...
Punavihreät ekopölvästit siinä vasta vallan viisasta porukkaa.
Vihreät luontoterroristijärjestöt ovat kaikkein pahinpia terroristeja, kuteen green peace ja monet muut.
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178506438
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Perussuomalaisten "individualistien" toiminta on Purralle nöyryttävää. Some-öyhöttäjät potkivat omaa puheenjohtajaansa nilkoille. Oleellinen kysymys, jota varmasti Orpokin alkaa miettiä on, että mitä jos konservatiivien ja äärioikeiston (kuten sitä ulkomailla kutsutaan) koalitiohallitus saadaan kasaan, niin miten toimintakykyinen se on?
Yksi kysymys on se, että miten Perussuomalaisten ryhmä saadaan pysymään siinä mitä on sovittu, mutta toinen vakavampi kysymys on, että mikä on hallituksen toimintakyky ennalta arvaamattomissa kriiseissä. Jos vaikkapa maailmaan iskee korkjojen noustessa pankkikriisi, joka jo oireilee mm. USA:ssa ja Sveitsissä (mutta nyt näyttää pysyvän hanskassa), niin pystyykö Suomen hallitus tekemään kriisin edellyttämiä päätöksiä? Kansainväliset kriisit vaatisivat kansainvälisiä toimia ja miten niiden tukeminen onnistuu Persuilta, joiden maailma loppuu Suomen rajoihin?
Persut hallituksessa ison maailmanlaajuisen kriisin iskiessä olisi Suomelle tuhoisaa.
Perussuomalaisissa ei ole käytännön ymmärrystä, että hallituksessa jokaisen edustajan möläytykset menee kaikkien hallituspuolueiden piikkiin. Oppositiossa tilanne on toinen ja edustajien typeryydet menee aina vain edustajan oman puolueen piikkiin.
Perussuomalaisissa on paljon väkeä, jotka ovat rakentaneet koko ”poliittisen” imagonsa hallituksen rääväsuisen haukkumisen ja pilkkaamisen pohjalle. Hallituksessa tuollaista ei voi tehdä eikä opposition haukkuminen ole kovin uskottavaa hallituksesta käsin.
Yksi kysymys on sekin, että oliko Orpo alunperinkään vakavissaan, että saisi oikestohallitusta kasaan. Koska tiesihän Opro, ettei persut ole Purran tai edes Mestarin käsissä.
Jos ja kun persut riitelee itsensä kuvioista ulos, voi Orpo kääntyä demareiden puoleen ja viestiä kannattajilleen, että yritettiin kyllä, mutta ei siitä mitään tullut.
ts onko nämä hallitusneuvottelut pääasiassa oikeistolle suunnattu näytelmä?
Aikanaan H. Kissinger sanoi Amerikan presidenteistä, että valitettavasti USA:ssa ne ominaisuudet joita vaaditaan presidentiksi pääsemiseen ovat täysin eri ominaisuudet kuin ne, jotka tekevät hyvän presidentin.
Populistien kanssa on vähän sama asia: ne ominaisuudet ja se tyyli, jolla oikeistopopulistit saavat ääniä kannattajiltaan ovat ihan eri ominaisuuksia ja eri tyyli, mitä tarvitaan siihen, että saamaansa valtaa pystyisi myös tehokkaasti käyttämään eikä tuloksena olisi vain lisää öyhötystä.
Ei tämä Orpon taktiikkaa ole. Jos Orpo haluaisi sinipunaa, niin silloinhan olisi pitänyt aloittaa Demareita ja uhkailla heitä sillä että jos kompromissiin ei päästä niin luvassa on oikeistohallitus.
Jos Orpon yritys nyt epäonnistuu Persujen epäkypsän öyhöttämisen takia, niin neuvotteluista demarien kanssa tulee paljon vaikeammat. Hehän tietävät, että Orpolla ei ole enää mitään muuta mahdollisuutta.
On se noinkin, mutta kokoomuksessa on paljon niitäkin, jotka vakavissaan haaveili oikeistohallituksesta. Eli sini-punasta aloittaminen olisi ollut kannattajille viesti, että heidät petettiin.
Mene tiedä, paitsi Orpo tietää.
Tietenkin oikeistohallituksesta unelmoinneille on helpompi selittää sinipuna ainoana vaihtoehtona, kun Perussuomalaisista ei ollut kantamaan vastuuta edes hallitusneuvottelujen sivistyneestä läpiviennistä.
Puhu pukille
Petteri hattu kädessä ja polvillaan jauhosannan edessä. 😃😍
No tuohonhan te persut Orpoa ajatte.
No sitten perussuomalaisten porukka hajaantuu kahdeksi leiriksi ja yksi ryhmä eroa 2 vuoden sisällä omaksi puolueeksi hallituksessa kannatuksen laskemisen takia 2017 tapaan.
Perussuomalaisilla on se ongelma että tietyt kansanedustajat, joilla on ääri näkemyksiä on tuovat ääniä runsaasti. Mutta ongelmana on se että he uhkaavat mahdollisen hallituksen toimintakykyä somen välityksellä kovilla mielipideillään arvoista.
Kansainväliset kriisit vaatisivat kansainvälisiä toimia ja miten niiden tukeminen onnistuu Persuilta, joiden maailma loppuu Suomen rajoihin?
PS oli hallituksessa pakolaiskriisin rantautuessa Suomeen syksyllä 2015, eikä puolue voinut estää pakolaisten saapumisen Tornion kautta maahamme vaan noudatti lakia rajojen sulkemisen sijaan.
Nyt olisi mahdollisuus tehdä asialle jotain ja vaikuttaa haitalliseen maahanmuuttoon ennen kuin on liian myöhäistä.
Käytännön ymmärrystä meillä on.
Me emme öyhöttäisi miljaardeja maailman turhuuksiin.
Kuten viherpunikki kommareilla on tapana.
Ison kriisin tulessa, me toimisimme ensin, ennen kaikkia ennen.
Suomalaisten hyväksi.
Täällä kotomaassa. Suomalainen ensin.
Hyvinvointia suomalaisille.
Afrikan, lähi-idän ongelmat on heikäläisten ongelmia.
Niitä meidän ei pidä hoitaa.
Pidetään raja toiminta tiukkana, ettei ongelmat saavu laivoilla, lentokoneilla jne jne rajojemme yli, kotimaahamme.
Te viherkommunisti punikit, rkp hyypiöt, menkää sinne missä haluatten auttaa. Mutta omilla avuillanne, ei meidän rahoilla.
Toivotan jo nyt, hyvää ja lopullista matkaa. Sinne kauas.
Takaisin ei ole tulemista. Passit ja kansalaisuus katoaa samantein, kun häivytten.
Ei mitenkään.
Se on aina tuhoisa.
Ja pilkkaamalla muita ja käyttäytymällä huonosti on tarkoitus saada asiat hoitumaan hyvin?
Pysyköön Orpo lestissään näiden äärioikeistolaisten kanssa, eikä demareitten kannata missään tapauksessa mennä kokoomuksen kanssa samaan hallitukseen, sillä aina ja joka kerta, kun kokoomuksen kanssa hallituksessa olleet puolueet on kokeneet rökäletappion seuraavissa vaaleissa, vaikka kaikkien huonojen päätösten takana on ollut kokoomus. Ei muuta kuin välikysymyksiä rustaamaan ja somepaska lentämään, kuten Sanna Marinille tehtiin, niin näemme Orpon kyvyn hallita hallitustaan. Niin ja tietysti aamupalakohu pitää nostaa esiin ja kysellä pääsitkö jatkoilta kotiin omin jaloin, vai joutuiko puoluetoverit auttamaan ja sitä toimittajien kannattaa käydä ihan kotiovella kyttäämässä, niin eiköhän sitä joku horjahdus saada kuvattua.
Tämähän on Orpon taktiikka koska Orpo näyttää persuja äänestäneille että yritin kyllä mutta eihän persujen kanssa voi saaha mitään rakentavaa aikaseksi....Orpo ei tällä saa kansan vihoka niskaansa jos joutuu vaihtamaan neuvottelukumppaneita.Emn ymmärrä että AIKUISET IHMISET EI VOI PITÄÄ SUUTANSA SUPUSSA ...OVAT KUIN TEINI-IKÄSET
Totuus koskee.
Hyvin on persujen propakanda purru jatkuvaa oksetukseen asti suomalaiset ensin jankutusta.Toivottavasti pääsettä sinne hallitukseen näkemään miten demokratia toimii...mutta tuntuu jo nyt että tietyillä edustajilla on pelko peseessä että joutuu sinne hallitukseen koska kompromissien aika on tullu PERSUILLEKI.
Juurikin näin...
Vasemmistopopulistien aika on auttamattomasti ohi.
Mistä hoksasit? Näinhän siinä käy, että persut johtaa vielä suomea.
Se on tarkoitus,kun haluatte estää toiseksi suumman puolueen hallitukseen menon? JATKUVASTI ITSE HAUKUTTE PS PUOLUETTA SOMESSA ja syytätre teoista,joihin ps ei ole syyllustynyr.Ette näe malkaa omassa silmössänne Te haluatte suomalaisille kylmpää kyytiä,jotta voitte jatkaa entistä tuhopolitiikkaanne.
Jaa, luuletko sinä että ison maailmanlaajuisen kriisin tullessa joku muu maa huolehtisi ensimmäisenä juuri Suomesta? Salli minun nauraa!
Ei ole Suomessa! Jopa kokoomuksen näkyvä vaikuttaja-nainen näki natseja marssimassa Hesassa jokaisen ikkunan alla!
Tuo ei toimi Perussuomalaisten äänestäjien kanssa. Persuilla on musta vyö uhriutumisessa. Persujen perusäänestäjä ei ikinä usko, että Persut itse voisivat mokata hallitusneuvotteluja, vaan syy on aina muissa ihan huolimatta miten k-sipäisesti Persut käyttäytyvät.
Aika surullista, että hallitusneuvotteluja pitää ohjeistaa kuin päiväkoti-ikäisiä: toisia ei saa haukkua ja pitää kuunnella mitä he sanovat. Tällaista "poliittista eliittiä".
Perussuomalaisia kohdellaan silkkihansikkain. Vastaava mokailu minkä tahansa muun puolueen kohdalla nostaissi paljon suuremman kohun. Nyt toimittajat selittävät, että "persujen poliittinen kulttuuri" on "erilaista" kuin muilla. Huono käytös on ilmeisesti "poliittista kulttuuria".
Säälittävää, että Suomen "poliittista eliittiä" (sitä kai hallitusneuvottelijat ovat?) pitää ohjeista samoilla ohjeilla kuin päiväkotilapsia: älkää haukkuko toisianne ja olkaa kavereita kaikkien kanssa.
Persusikamiehet vauhdissa. Hyvistä
käytöstavoista ei tietoakaan näillä
persusikamiehillä. Onneksi en fanita
enkä äänestä Persuja yksissäkään
vaaleissa.
Sinun aikasi on ohi.
Funtsaa, jos saumaa, mitä bamlaat.
Stiggaa snadisti jäitä boltsiin, ja sit stiflat ja maindi rentsusti
kohti nyyaa, jeesaa.
Ei haukku haavaa tee😁 vaalitappion kirvellessä punikin pyllyä, voittajat laittavat ääri kommunistisen sosiaalidemokraattien historiallisiin velkoihin sössineen pikku suomen taas sivistyneeksi hyvinvointi valtioksi. Ilmaisrahan jako ja muu hölynpöly on loppu nyt.
No ei mitenkään. Kaikki kokemattomia vihamielisiä änkyröitä.
Todella ,ja muutenkin.
Jätä jo nuo jauhot. Sairastut muuten.
Aivan.
Voi tuota sivistymättömyyttä.
Juuri noin.
En koskaan ole kuullut teinien puhuvan pilluhallituksesta. Kyllä persut on 10 kertaa pahempia haukkumaan kuin teinit.
Aivan.
Persujen aika pian.
Onneksi ei.
Jo kaksi kertaa. Kolmas tulee muutaman päivän päästä.
Hahahahahaaa
sannahan tahtoi alunperin orpon kanssa samaan hallitukseen ajo ammattiyhdistysliikkeen ensin alas niinistö aallon sak kanssa odottelee vain hetkenaikaa
Olishan se kriisi spärrälle ja vastaaville loisjärjestöille jotka elää pakoloisista.
Vai olisiko niin, että länsinaapurin esimerkki pelottaa?
Ruotsidemokraattien kannatus sulaa vauhdilla:
https://www.svt.se/special/valjarbarometern/
Tuota vauhtia Ruotsin Sosiaalidemokraatit voivat seuraavien vaalien jälkeen perustaa enemmistöhallituksen melkeinpä yksin.
SD viime syyskuussa 21,2%, nyt 16,4%. Ruotsidemokraattien kannatuksen lasku yli 22%.
Vaikka vain oppositiosta käsin tukevat vähemmistöhallitusta.
Silloin olisi ruotsin rajat lopullisesti auki.
Ruotsi hakisi hakemalla, kaiken maailman hattiwatit eläteiksi ruotsin maalle.
Ja sitä riemua saisimme myös me.
Mikäli täällä olisi taas, vihervasemmisto kommunistinen punikki hallitus. Epäisänmaallinen sellainen.
EI KIITOS
Sinähän voit ulissa täällä minkä ehdit, muttei sillä Ruotsin vaalitulokseen merkitystä ole.
Juu, ei minun ulina auta.
Ruotsi on mennyttä.
Samaa ei saa suomessa tapahtua.
Nyt jos koskaan, on etsikko aika tullut.
Stoppi kansan vaihdolle, rajalle rautaa.
Maahan muuttoon kovat vaatimukset.
Ei enää afrikasta, lähi-idästä " pakoloisia" tänne.
Eu politiikkaan tiukkaa toimintaa.
Sieltä tulevat direktiivit, tarkkaakin tarkempaan syyniin.
Voi voi persut ku täällä uhoatte vaikkei ole hallitus kasassa....
Jimmie Åkessonin (SD) öyhötys
ei saa minua ainakaan innostumaan,
korkeintaan tylsistymään ja haukot-
telemaan.
Perussuomalaiset eivät edes halua oikeasti hallitukseen vaan haluavat oppositioon huutelemaan kun siellä ei tarvitse kantaa vastuuta ikävistä leikkauspäätöksistä.
Kyllä ne hallitukseen haluavat, mutta siellä ei saisi Persujen lisäksi olla muita. Tosin kun vuosien aikana on ollut todettavissa että tarvittaessa Persut osaavat rähissä myös omiensa kanssa, niin tiedä sitten mitä siitäkään tulisi.
Biaudetille jauhot suuhun, pitäkööt suuren leipäläpensä kiinni.
Puhuu tietämätön mölli..
Tuohan teillä Persuilla on Führeriänne myöten se suosituin tapa hoitaa suhteita muihin puolueisiin päin.
Sen verran minussa on " fyreriä" että RKP puolue on lakkautettava.
Samoin muut, takiaispuolueet. Viherkommunisti liitto punikit.
Vasemmalta sdp,n voi pitkinhampain hyväksyä.
JA ENNEN KAIKKEA PERSUT VOI LAKKAUTTAA JA HYVÄSSÄ LYKYSSÄ NIIN KÄYKI...EDELLISEN KERRAN KUN OLIVAT KOKOOMUKSEN KANSSA HALLITUKSESSA ..HAJOSIVAT JA TOINEN OSA KATOS SUOMEN KARTALTA KOKONAAN...SE ON KYLLÄ MELKONEN SAAVUTUS JA VOI TAPAHTUA UUDELLEEN.KORTIT KERTOO KOHTALONNE..
Ruotsin kielen vihaajat ovat
älyä vailla olevia kapinoitsijoita,
jotka tekevät itsestään pellejä.
Hohhoijaa mitä väsynyttä
paskapuhetta suollat.
Reliikki mikä reliikki, mutta eikö näillä meidän tulevaisuuden toivoillamme pitäisi jo olla oma yhden asian puolueensa, mamuilla siis.
No ei mitään. Vasaroitten myynti vain lisääntyisi.
Onhan se nyt lähtökohtaisestikin varmaa, että jotain Peltokankaan kaltaista, pohojammaalaista oikiata MIESTÄ vtuttelee olla eteläläisen vegaaninaisen komenneltavana.
Feikkilasi-Maukan kannattaisikin nyt jättää perjantaipullot kaappiin vähäksi aikaa. Tai ainakin olla avaamatta somea kännissä.
Maurille somekielto muutoin kuin niinä hetkinä, kun on selvin päin! Riikka ohjeistaa!
RKP:n pj ja Rillipelle Peltikangas valittiin samasta vaalipiiristä.
Riikka asennuttaa alkolukon rillipellen läppäriin ja kännyyn?
Mutta toisaalta, sitten menttäisimme rillipellen viestit ja politiikka muuttuisi tylsäksi.
Toisaalta, epåilen , että se Riikankaan ulostulo perustuslaista ja ihmisoikeuksita, jotka toimintaa rajoittavat, ihan selvin päin tehty? Ei ainakaan vastuullisesti.
Kyseessä on harhautus. Media jauhaa viikkotolkulla asiaa jolla ei ole mitään merkitystä . Hallitusneuvottelujen kulusta ja asioista voisi keskustella mutta kun ei. Persut sitä ja persut tätä ....
Media voisi jo rauhoittua ja keskittyä asioihin.
Kyllä se levittää, jos persut avautuu somessa! Ne saa siitä rahaa!
Kaikki ps sanomiset ja viestit nostetaan tikun nokkaan.Marinin Rkp: n Ym nuiden sanomisia ei luetella ylen uutisissa Sillä taktiikalla yritetään estää hsllituksen syntyminen perus- suomalaisten kanssa.Riikka Purra hoitaa neuvotteluja,eikä somekirjoitukset kuulu millään tavalla tähän asiaan.Missä on Eevan,Rintern Marinin,Saarikon Honkosen ym muiten twiiti ,joissa halvennetsan perus- suomalaisia?Suvakit suvaisee vain samanmielisiä!
Siis kun muuta asiaa ei ole niin puhutaan sit persuista sitä sun tätä, että saadaan oikeat asiat pidettyä pimennossa, eikös vaan, vai mitä mieltä anamaja ja Aatami Eeva.
Eikö perus- suomalaisten olisi pitänyt pyytää Rkp: n johtoa suhtautumaan ps arvokkaasti.Hehän esim Eeva Biaudee,tämän aloitti.Solvasi ps rasistiseksi ja sanoi ettei heidän kanssaan saa mennä hallitukseen.Myös herra jonka nimeä en muista puhui samoin.Jo ennen hallitusneuvotteluja Rkp haikaili hallituksen nuodostamista SDP: n kanssa.Mekoisen ylimielistä käytöstä oikeasti pikkupuolueelta.Purra on sentään ps äänikuningar.RKP leimasi samalla kaikki ps äänestäneitä rasisteiksi,ja ties miksi.Eikö myös ps äänestäjiä kohtaan pitäisi RKP: ltä riittää kunnioitusta?Voisitte katsoa peiliin tämän episodin jälkeen.Monikaan oikeasti isänmaataan rakastava ei teitä enää tämän jölkeen ääänestä.Ollaan kuin hiekkalastikolla,ja kiusataan ps .Tuon kanssa ei leikitä!Yhtä lapsellisesti käyttäyti Sanna Marin.
Voi v...tu vai media rauhoittua olisitta kirjottaneet niin myös Marininki kohdalla niin olis kirjoitukses uskottavampi
No kun ne ei halventaneet vaan kerto totuuden.
Voi voi vai käyttäyty Marinki lapsellisesti..jos totuuen persuista kertoo niin se on lapsellista ja rasistejahan te ootte siitähän ei pääse mihinkään
Tämähän on jo nähty, nähdäänkö hallituksessa uusi puolue rydmanilaiset.
Eipä demareilla häävisti asiat, Marin on jo jättänyt puheenjohtajan hommat ja keskittyy juopotteluun ja muihin narsistisiin nautintoihin. Samaan aikaan puolueen sisällä on ilmeisesti kunnon selkäänpuukotus menossa lähestyvien puheenjohtajavaaliin vuoksi.
Demarit ovat syksyyn asti aivan tuuliajolla, syksy menee siivotessa hävinnyttä leiriä pois toimielimistä sekä liittolaisten lahjontaan ja uhkailuun.
Palstapersun kiukuttelu on huvittavaa. Aiheena on persujen alamäki, ja palstapersu ulisee vain jostain demareista, jotka eivät liity asiaan millään tavalla.
Kovalle se vaalitappio näemmä persua ottaa.
Ei persuilla kovin kummoinen alamäki ole menossa, tsekkaa tilanne vaikka edellisistä vaaleista.
Vaalitappio ???
Mitä ihmettä sinä punikki sekoilet 🤣
Nyt punikkilauma revittelee jonkun yhden edustajan revittelystä somessa. Aivan kuin Peltokangas olisi aiheuttanut suurtuhon.
Kyllä Marin oli huomattavasti suurempi tuhon tuoja, riehuessaan kokaiini päissään virka-asunnolla.
Huumejenginsä kanssa.
Ja siitä on faktaa tallenteella.
Sanna Marin edisti huumeiden sanomaa, olemalla esimerkki.
Ja muut punikki ministerit, alkoholisoituneet.
Aika huvittavaa.
Terveysministeriön viina tilaukset.
Ministeriöistä, suurin viinan tilaaja yksikkö 🤣🤣🤣
En ihmettele. Olihan se rankkaa.
Viherkommunisti punikki hallituksen vallan aikana 🤢🤮
Näet vissiin toive unta...demarit oo missään tuuliajolla.ja Marin kävi Saksassa noutamassa 20000egeä ...revi siitä piipittäjä.
No mitähän tämä mikälie kangas päissään vai missä lie aineissa möykkäs siellä huoltamon pihalla...vaikka lie Marin ottanukki oppia persuilta.Se yks sahan omistaja hakkarainen kannettiin eduskunnan pikkujouluista sammuneena pois eikä olku ainu kerta....turhaa huuellä vieraisiin pöytiin.
Purralla on homma paimenta tuota kännistä apinalaumaa. Ei käy kateeksi.
No, miksi lähti kylähullujen ja känniääliöiden kyläpäälliköksi! Luulisi naisihmisellä olevan parempaakin tekemistä. Rahako ratkaisi?
Hyvin Riikka asioita hoitaa ja sekös ottaa muita perussuomalaisia vastustavia ohimoon. Orpo ei petä se luottaa rikkaan, Riikka on kaikkein rehellisin ja kertoo sen julkisesti mitä muut ei uskalla kertoa.
Kas kummaa kun nyt kännisiksi on keksitty ps, demareiden ja keskustan jatkeeksi. Hyi hyi eva
Olen lukenut että Peltokankaalla on joku sairaus joka aiheuttaa näitä ylilyöntejä.Itse kertoi jossain lehdessä siitä.Muistakaa perusuomalaiset: ei saa provosotua,jos provosoidaan.Minä en kuulu mihinkään puolueeseen,mutta yksityishenkilönä muistutan Anna- Maja Henriksonia oman puolueen toiminnasta perus- suomalaisia vastaan.Eeva Biaudee sanoi etttä ps on rasistinen puolue,eikä sen kanssa pidä mennä hallitukseen.Myös se mieshenkilö,joka osallistui Rkp: n vaalikyselyihin,sanoi samansuuntaista Olisi siis enemmän kuin kohtuullista,että myös Anna- Maja Henrikson muistuttaisi väkeään arvokkaasta käyttäytymisestä.On epäoikuden mukaista että ps on pitkään haukuttu vaikka miksi,esim näillä somen palstoilla.Heti kun ps puolelta tulee arvostelua ollaan uutisten lukijoita myöden syyllistämässä perus- suomalaisia.Luuletteko,ettei ihmiset huomaa tätä epäoikeuden mukaisuutta?
No jos se sairaus on tiedossa miksei mies mene lääkärille ja kunnon lääkitykset?
On sillä varmaan jokin sairaus. Tai muuten vaan vikaa päässä.
Millähän oot mitannu sen Riikan rehellisyyen
Näin on! Marinin hallituksen viisikko onnlapsentasoisia kiusaajia.Demokratiaa ei haluta,vaan yritetään pudottaa ps hallitusneuvotteluista.Diktatuuriako tänne haluatte kun vastapeluria haukutaan ja mustamaalataan Venäjännopeilla!( Natsiksi ym muuksi,kuten ukrainalaisia,ja valheilla syyllistetään )
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen ovat käyneet keskustelun kansanedustaja res. vänrikki Wille Rydmanin kanssa.
Eikö niistä uusista kansanedustajista olisi löytynyt kymmenen kertaa parempia ehdokkaita näihin tehtäviin?
Peräkylien juntteja suomalaiset sinne halus ja sai! Niin makaa kui petaa!
Purra oli persujen 'face-lifting'. Sääli että jäi yksin.
EI Purra ole yksin.On muitakin fiksuja,jotka hoitavat maan asiat kuntoon.Esim Lulu Ranne Leena Meri ,Sakari puisto,ym.Kaikkilla rautaista osaamista ja korkeampi yliopistotutkinto.
On siellä hyviä Leena Meri Poutsalo-Slunga ja olisi ollut myös uusia kansanedustajia jotka jätettiin jostakin syystä valitsematta ryhmiin ja valittiin eduskunnasta pudonneita
Osaamista ei ollut jauhojengi sannalla&kumppaneilla, kellään ei yliopistotutkimuksia ei kaikilla edes yo-tutkintoa paitsi valheellisella cv:llä proffan papereilla takatuuppari Pekka pääsi eteenpäin ennenkuin jäi kiinni.
Höpö, höpö. Ota selvää, älä valehtele. Taidat olla niitä persuja, jotka ei tiedä mitään, vaan luulevat ja valehtelevat.
Ja räkyttävä käyttäytyminen ...
...ja sortu vielä äänestämään persua.
Persut hallituksessa on oppositiolle sama kuin laittas rahaa pankkiin.
Persut ovat täysin turha puolue: ei osaamista mihinkään asialliseen asiaan, pelkkää haukkumista, nimittelyä ja typerää rähjäämistä.
Miksi ihmeessä jotkut äänestää moisia helppoheikkejä?
Etkö pysy housuissas?
MIKSI Sdp ja Marin jo ennen vaaleja mustamaalasi ps,ja sanoi ettei heudän kanssaan mennä halltukseen?Marin ,rkp ym tämän loan heiton ja riitelyn aloitti.Marinia kohdellaannsillkihansikkain,vaikka on töppäillyt vähän väliä.
Niihin on liian helppo samaistua.Saa kirjoitella mitä sylki suuhun tuo ja sehän on perähikiän poppoolle suuri asi saa kirjotella naamakirjassa ja vähän muuallakin
Politiikka ei ole koskaan ollut näin maukasta viihdettä. Persut ja antipersut tykkäävät katsella sekasortoa ja meno vaan pahenee.
Pienpuolueet ovat vielä hullumpia.
Nyt olisi Putinilla tuhannen ruplan paikka ajaa Suomi kaaoksen partaalle.
Purra on heikko.
Halla-ahon pitäis puuttua jo asiaan, ja ojentaa näitä paria sekopäätä.
Persuissa ei edes Mestarilla ole kanttia kieltää omiltaan mitään.
Persut on sekalainen kasa politiikan taiteilijoita, joille säännöt on tehty rikottaviksi ja niistä saa vain sulan hattuun.
On touhua!
Persut on vapaan kasvatuksen ilmentymä. Tämmöistä se on, kun kakaroiden päällä varustetut aikuiset pääsevät kiukkuamaan.
Mestarihan on näiden hengenheimolainen sillä erolla että osaa vaieta oikeassa kohdassa mitä nämä muut ei osaa
Fiksu ja typerä persu eroaa toisistaan siinä, että fiksu voi puhua tarkoituksella typeriä (esim Mestari omille kannattajilleen), mutta typerä ei osaa puhua kuin typeriä.
Mestari tahallaan psyykkaa omia yksinkertaisia kannattajiaa ja syöttää niille "bensan hinta euroon litra"-tyyppistä roskaa, koska se toimii. Yksinkertaiset uskoo ja äänestää persuja.
Homma tosin toimii, mutta vain siihen asti, kun nuo runsaat lupaukset pitäisi toteuttaa.
Purrahan kitisi jo, että perustuslaki, kansainväliset sopimukset etc estää perussuomalaisia toteuttamasta haluamaansa politiikkaa. (yritti ehkä pehmentää kannattajiensa tulevaa pettymystä)
Suurin este eli talouden realiteetit Purra tosin "unohti" estelistaltaan.
Koska olisihan se kiva sekä alentaa veroja, että nostaa palkkoja ja samaan aikaan parantaa peruspalveluita. Mutta kun ne inhottavat talouden realiteetit...
Jo saisi se Marinin ihannointi ja muunnetut totuudet loppua kokonaan!
Historiaan Marin jää vastuunpakoilun suurimpana mestarina !
Niinkö luulet.
Mediahan se Marinin perässä juoksi...no jos se seddu saa mediaan järjestystä nyt ku se kuuluu PÄÄLLIKKÖNÄ SIIDEN DIGI YM HOMMAAN JOSSA KÄSITELLÄÄN MEDIA ASIOITA.
Persut hirveässä riidassa ja rähinässä jo parin päivän jälkeen. Ihan menee ennakko-odotusten mukaisesti, ja lopputuloskin on jo melko varmasti selvillä. Ei tuosta hallitusta synny, ja jos jollain pihdeillä syntyykin, niin ei pitkäikäistä.
Tuon hallituksen synnytykseen ei auta edes Mestarinleikkaus.
MI sanoo Purra muutaman viikon kuluessa.
Eikä Purran mielestä se syy hallitusneuvotteluiden ajautumisesta mahdottomaan umpikujaan ollut suinkaan persuissa, ehei, vaan muissa!
Ehkä persut löytää syyn sini-puna-salaliitosta?
Persut uhriutuu!
Kuka olisi uskonut? Eikö persuilla olekkaan mustaa vyötä itsereflektiossa?
Nille pitäisi ensin pitää alkeiskurssi käsitteestä itsereflektio.
Aloittaja on oikeassa. Perdut olisivat kyllä saaneet ottaa vastuuta ja täyttää vaalilupaukset.
Odota mutta älä pitkästy. 🥱
Äärimmäisen nöyryyttävä johtajuuden konkurssi, kun Purra ei saa laumaansa pysymään ruodussa edes hallitusneuvottelujen ensimmäistä viikkoa!
Kaikki vaikeat asiakysymykset ovat vasta edessä ja nyt jo k*sipäisimmät Persut kalastelevat mielummin some-peukutuksia kuin tukevat poheenjohtajaansa ja edistävät puolueen pääsyä hallitusvaltaan.
Voi Jeesus tätä sortin sakkia!
Purra on valitettavasti osoittautunut Halla-ahoakin heppoisemmaksi puolueen johtajaksi. Ei mitään merkkiä johtajuudesta tai auktoriteetista näkyvissä. Strategia täysin hukassa jos sellaista on edes ollut.
Ei ihme että Soinikin nauraa räksättää käsiään polviinsa läpsytellen.
Soini ehti jo kertaalleen erottaa tynkkiksen
Äkä puhu paskaa.
Onhan se erottanu..joillaki se muisti kummasti pätkii.
SDP aivan paniikissa.
Demarit katsoo vierestä ja ihmettelee. On tästä nyt show ja markkinahumu tehty. Valtakunnan asioiden hoitamisesta.
Miten voi estää muita rsittämästä mielipiteitään puolueessa, johon kaikki ovat tervetulleita?
Persut edustaa koko suomea!
Persut edustaa ainoastaan öykkäreitä ja riidanhaastajia.
Useimpiin puolueisiin otetaan mielihyvin jäseniä.
Persut ovat poikkeus. Se on varmaan elinkaarensa aikana erottanut keskuudestaan enemmän jäseniä kuin kukaan muu. Sehän jakaantuu nopeammin kuin koronavirus!
Kommenttisi oli aivan älytön. Siis ihan muutta kuin mikä on totta. Harhainen.
Sisuöykkärit edustaa vain Sisua ei mitään muuta
Persut saivat noin viideosan äänistä.
Eli 80% kansasta ei persulogiikalla kuulu Suomeen.
Persut on läpileikkaus koko suomesta, voittaja jengi joka lähetti Sanna Mariinin eläkkeellä 😭😭😭😭
Ja sekös sapettaa....
Vasureilta on myös päässyt unohtumaan että vaalien lopputulos oli täysin heidän oman sekoilunsa ansiota, ei mitään muuta voinut odottaakaan.
Muistatko mikä vaalien lopputulos oli?
Marinin hallitus - oppositio: 100 - 100.
Miten niin "eläkkeelle"? Marin on yhä Suomen pääministeri tänäkin päivänä.
Niin, ja uuden hallituksen nimittämisen jälkeen kansanedustajana.
Persu taas pihalla kuin lumiukko! Muka eläkkeellä!
Toimitusministeriöissä voi olla pieni mahdollisuus vähäiseen toimintaan, pääministerin osalta ajankäyttö on lähinnä juopottelua
Persuissa pesii kaksi tyhmintä desiiliä.
Purralla on vastuullaan sakki kuin känninen apinalauma. Ei siis pysty vastuulliseen toimintaan.
Voi voi ei kuule tiiä vielä kuka lähtee minnekki🤣🤣🤣🤣
Ookko ollu peräti juottamassa kun olet varma juopottelusta
Persut on parhautta parhaimmillaan!!! Täyttä kultaa!!!
Timanttinen superpuolue!!!
Persut vaikuttaa joukolta jotain roadman julleja jotka kulkee keskellä katua takki auki kaikille huudellen.
Huppari päälle!
Sanna se juoksee päissään rikkinäisissä farkuissa, ihan vitun edustava tyyppi Alkon mannekiini Sanna Marin 😭😭😭😭
Jauhosanna, vuoden mestarileipuri.
Kaunis mannekiini onkin😍😍😍
Ilmeisi Urpo ja Anna Maja päättivät vetää persut kölinali jo lähtömetreillä!
Näyttää siltä ettei se onnistu, kun persut eivät ole valmiita luopumaan kaikista periaatteistaan, varsinkaan kehitysmaamuslimeiden haittamaahanmuuton ja kehitysavun suhteen, joka rahoitetaan täysin syömävelalla!
Saattaa tosiaan olla niin että kokoomus menee mielummin kommunistien kanssa hallitukseen kuin persujen kanssa, kun niillähän on se sama arvopohja!
Mikä sen hienompi hallitus olisi kuin sellainen missä kepu vaihdetaan kokoomukseen!
Miettikää, mistä lähti sanonta: tyhmä kuin persu!
Hyshyss poju
Persut on populistinen puolue, kerää räyhähenkiä, mutta ei hallitse niitä. Äärioikeistolainen, rasistinen puolue, joka hinkuu diktatuurin perään. Kuten sanoi vappupuheenssaankin ' nyt kun meillä ei ole vielä enemmistöä'...
Jussa Halla-aho ja Suomen Sisu kun päätti tehdä hitlerit, kaappasi ja hajotti puolueen.
Se kova ydin on siellä sisällä. Nää kaljaveikot huutaa niin kauan kuin sillä jonkun saa mukaan Esson baarista.
Hyvä!
Ole vaiti siellä
Menestyjä panee muita paremmin!
”Paneminen” ja masturbointi livahtivat Yle Puheen iltapäivään vahingossa.
Mee töihin, äläkä höpötä täälä jonninjoutavia.
Voi Purra, mihin läksit! Millä noita kaitset.
Persut saivat houkuteltua vuonna 2015 Suomeen 35 000 maahanmuuttajaa.
Minkä vuoksi eivät yrittäisi rikkoa tuota 8 vuoden takaista ennätystä, jos heille siihen mahdollisuus tarjotaan?
Silloin puoluetta johti, Timo, loikkari petturi, sanansa syöjä, Soini.
Soinin linjahan oli: Ei mitään ehtoja täysin avoin piikki muille puolueille
Ei Soini mitään pettänyt.
Muka-älykkäät Suomen Sisun äärioikeistolaiset levittää valheita. Kun kysyy, että missä asiassa Soini muka petti, niin laskeutuu hiljaisuus. Älykkäimmät Suomen sisulaiset, mihin ei totisesti paljoa älynlahjoja vaadita, tajuaa, ettei Soini oikeasti missään pettänyt.
Jauhopurralla ei pysy kuin jauhot käsissä.
Hah, vasemmisto meuhkaa sananvapauden puolesta mutta samalla haukkuu persujen johtajaa siitä, että tämä ei saa joidenkin suuta tukittua :). Niin oliko se sananvapaus nyt hyvä vai paha?
Mites se vastuu sanomisistaan aina tahtoo unohtua siitä sananvapaudesta? Tynkky ja Pelto?
Populistia et kuriin saa. Vastuunkanto ei kuulu tapoihinsa.
Ei oo
Purra ei saa noita pellejä hiljaiseksi. Viimeistään perjantaina aukeaa Maurin pullo ,ja some.
Kokoomus, SDP, RKP ja Vihreät muodostamaan järkevä ja vastuullinen hallitus Suomeen!
PeruS demokratia ei ole Naton trollille mieleen?
Purra ajaa kaksilla rattailla ja siinä voi huarat revähtää pahemman kerran.
Purralla ei ole käsiä. Eikä sydäntä. Eikä päätä.
Tilanne alkaa muistuttaa eläintä? Eläimellä ei ole päätä eikä häntää
Sinä muistutat pussipirua.
Rauhoituppas punikki poju siellä kysy sanna marinilta lisää velka rahaa hahahaaaa
Mölyävä persulauma onkin hyvin vaikeasti hallittavissa!
Mahdolliset persuministerit joutuvat koville, Petterin nuolemista ei yksikään oma kansanedustaja salli.
Osaatte punavihreät ja ärkkopeeläiset ainakin haukkua jos ette muuta
Koettakaahan punikit asettua ja tyytyä vaalitulokseen ja kansan tahtoon. Eikös se KANSAN TAHTO ole jopa punikkien lehden nimenä?
Ei Purra mikään puheenjohtaja ole. Hän on vain Halla-ahon valitsema perintöprinsessa ja käsinukke. Kyllähän Purra varsin taitavasti näyttelee puheenjohtajaa. Käytäntö on kuitenkin jo monta kertaa osoittanut, että esim. tynkky ja partamauri tekevät persupuolueessa mitä huvittaa. Ei ole pelkoa, että Purra uskaltaisi heitä harjata, eikä hänellä ole siihen kykyäkään.
Mitä tekee Purra kun tunkky ja partamauri seuraavan kerran päästävät sammakkoparven suustaan? Riikka pyörittelee vaan silmiään ja selittelee irvistyksen kera, että "onhan ne muutkin rumia puhuneet".
Ehkä Orpo ei vieläkään tajua, minkälaisen käärmeenpesän persujen mukana tupaansa kantoi??
Ootpa oikea rähjähenki ! Totuuden puhuminen on aina saanu teikäläisillä sarvet päähän ja irvistellen kähisemään kuin pussipirut. Teikäläisillä oli neljä vuotta aikaa laittaa asioita kuntoon, ja saitte vain sotkua ja tunarointia yhä pahempaan jamaan ja kansan maksettavaksi. Jopa omaishoitajatkin ovat loppuun ajettuja ja koko terveyden hoito on romahtamisen partaalla, ja te punavihreät limmailette jauhopussienne kanssa pippaloimassa ja ootte sitä mieltä, että oman kansan asioista huolen pitäminen on vahingollista, ja sitten vielä rätkytätte että miksi teikäläiset on potkastu tunkiolle.
Muista se antti arvopohjan letkaus bussin ratissa, että teikäläisillä ketkuilla "sama matka".
Pysykää siis kyydissä, vaikka rotkoon!
Persuilla vaihtui viime eduskuntakaudella mielipiteet oppositiossa aina sen mukaan, mitä kokoomus käski.
Sulla ei vaihdu edes alushousutkaan, ettei vaan skunkinhajut häviä.
Missä ne ohisalon ja sannan köörit ja jauhonaamat on, Heheheheh, kaikki levällään neuvonantajia myöten jossain eksyneinä itkemässä, eivätkä tiedä mitä tekisivät, eikä ohisalo ja sanna halua kuullakkaan heistä yhtään mitään.
Suomalaisilla on ikuinen sosialismin kaipaus, se on jopa kokoomuksen johdossa vallalla. Eipä tuo itseäni haittaa, omaisuudet ja toimeentulo on OK, eikä velkaa ole latin latiakaan. Seuraan huvittuneena Suomen tietä Pohjolan Venezuelaksi, sinne näköjään pitää kangella vääntäen päästä. Sanna on seuraava valtiovarainministeri, eli tuhon tie on kivetty!
Miksi ette uskoneet kun yritysjohtajatkin varoittivat persuista, että ovat haittapolitiikkoja. Menitte äänestämään noita tolloja! Joko nyt uskotte?
Persut ei osaa edes asiallisesti käydä hallitusneuvotteluita. Miten ihmeessä osaisivat olla ministerin virassa?
Pelkkä tyhmä rähinöremmi koko persulauma.
sen takia purralla on aina haastatteluissa niin kovasti hiki kun nykyään on poistettu ongelmalasten hoitokodeista noita ohjaajia,,,,niin on käynyt myös persuissa ei pysty purra ja halla-aho koko joukkoa vahtia kahdestaan varsinkin nyt kun niitä yritetään siirtää suoraan huostaanotosta ylä-asteelle,ei onnistu. pitää jonkun jo puuttua
Hikihommasta puheenollen en ole nähnyt hikisiä kainaloita kenelläkään muilla kuin sannalla yhdessä kuvassa, olisiko väärä perspirantti ollut koekäytössä.
Ei pitäisi olla mikään ongelma saada oikeistoenemmistöiseen maahan oikeistohallitus. Vihersossut ja-kommarit jo taitonsa näyttivät kertaluontoisesti ja ainutkertaisesti ja kansa maksaa. Menikö rahat italian mafialle vai minne? Ei kansa halua enää lisämarinointia eikä mitään jauhojengiä.
Ei ongelmaa olisikaan, jos käytöstavoiltaan ala-arvoisen äärioikeiston sijaan toiseksi suurin puolue olisi esim. KD tai RKP.
Yritysjohtajat! Yritysjohtajat eivät ole kiinnostuneet muusta kuin pelastaa ilmasto hinnalla millä hyvänsä, siis veronmaksajain kustannuksella. Kyseessä on maailmanhistorian suurin kusetus. Missä rahaa, siellä yritysjohtajat. Voi Suomi-parkaa mihin on joutunut ja joutuu jatkossakin, ja yritysjohtajat nauravat koko matkan pankkiin, ja kansa köyhtyy!
Mikä olisi sinipunahallituksen kokoonpano?
KOK & SDP & RKP & VIHR
Olisiko se kokoomus, demarit, vihreät ja kristilliset?
Kukaan ei ole niin viisas kuin humalainen persuvarapuheenjohtaja. Sieltä tulee "totuuksia" kunnes paasaaja antaa ylen.
Jauhojengi on jo velkavetoisuutensa näyttänyt!
Ja yrittivät soluttaa bedofiilejä pormestariksi ja kaikkea muuta saastaista ruttoa.
Muiden neuvotteluissa mukana olevien mukaan Purran persut näyttää lähteneen hallitusneuvotteluihin heikolla tai peräti olemattomalla valmistautumisella. Kokemattomuuden ja asiantuntemattomuuden olisi edes voinut yrittää peittää sillä että olisi hankittu tietoa ja valmistauduttu kunnolla. Mutta ei.
Se tuli vähän yllätyksenä että hallitusneuvottelut vaatiikin enemmän tietoa ja paneutumista kuin tiktok öyhötysten teko someseuraajille.
Kokoomuksessa hallitusneuvotteluihin aletaan valmistautua ja vuotta ennen h-hetkeä.
Osui se hallitusneuvottelu kohdalle tai ei.
En halua että Kokoomus ja demarit tekisivät Yhdessä hallituksen, sen takia kun Kokoomus on koko ajan haukkunut Demareita, voi kun pysyisivät vain syrjässä, pyydän demarit. Antaa nyt vain pesujen ja Kokoomuksen tehdä hallitus. kun he viime vaalikaudella oasivat niin hyvin järjestää asiat oppositiossa . Marin on teilattu moneen kertaan, kun hallituksessa ei nähtävästi ollut kun yksin Demarit. Saarikko kertoi jossain vaiheessa kuinka paljon Kepu sai tahtoaan lävitse, niin siinäpä se . Jopa Prsedenttikin on näyttänyt ettei ole koko kansan presidentti ,niin kuin hän Presidentti valassaan lupasi. Niinistö on vain omaa hyväänsä ajava ja varakkaiden presidentti.
Kyllä Persujen on lupauksensa äänestäjilleen tehtävä, saa nähdä kuinka riitainen tulee hallituksen taipaleesta. Ei Orpokaan ole Kokoomuksen johtaja , siellä toiset joukot tekevät päätöksen , Orpo on vain nimellinen Pääministeri.
Tynkky ja partamauri tietävät, ettei heistä tule ministeriä. Nuo itserakkaat tyypit eivät siksi välitä, vaikka ei kenestäkään toisestakaan persusta tulisi ministeriä koskaan. Siksi tynkky ja partamauri sabotoivat hallitusneuvotteluja sen minkä ehtivät.
Purralle tämä on ensimmäinen ja viimeinen kerta elämässä päästä ministeriksi ja vaikuttaa asioihin sillä tasolla. Saa nähdä, onnistuvatko takametsien elvistelevät karvaperseäijät tynkky ja partamauri suurilla suillaan torppaamaan hankkeen? Kovasti he ainakin tekevät Hommaa sen eteen, että Purra heitettäisiin hallitusneuvotteluista pihalle.
Koetahan muistaa, että teikäläiset sai kansalta potkut, kun ette älynny alkeellistakaan moraalia, vaan koetitte kyörätä bedofiilejä virkoihin helevetin ruttolössi.
Uskokaa tai älkää, mutta muutaman Perussuomalaisen some-toiminta johtaa siihen, että Perusuomalaiset jätetään ulos hallituksesta. Lapsellista käytöstä.
Syyttää voi vaan itseään.
Purra ei onnistu saamaan puoluettaan sitoutumaan yhteisiin pelisääntöihin, joita tulisi noudattaa hallitustyöskentelyssä, eritoten sen rakennusvaiheessa.
hallitusneuvottelut on hallitukselle kuitenkin vielä helppo vaihe. Ne isot ja vaikeat pääätökset kun tulee vastaan vasta hallitustaipaleella.
Nuuski trumpettiasi !
Karu arvio hallitusneuvotteluiden kulusta.
"Kokoomuslaisten analyysin mukaan kyse on kokemattomuuden ja turhautumisen yhdistelmästä. Perussuomalaiset on kokoomuslähteiden mielestä valmistautunut neuvotteluihin huonosti. Ongelmia puolueelle aiheuttaa kokeneiden neuvottelijoiden ja silkka asiantuntemuksen puute, kokoomuksesta sanotaan.
– Taitaa ärsyttää myös se, että kokoomuksen lisäksi Rkp:lläkin on aika laadukas neuvottelukoneisto.
Jokaisen perussuomalaisen hallitusneuvottelijan olisi syytä ymmärtää viimeistään nyt se, että puolueen tie hallitukseen käy vain Rkp:n kuittauksen kautta. Rkp:llä on edelleen käsissään iso kasa pelimerkkejä. Kyse on lopulta siitä, uskaltaako tai haluaako puolue niitä käyttää.
Lopulta vaihtoehtoja on kaksi: joku syö urakalla sanojaan tai oikeistohallitus jää muodostumatta."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009571301.html
Pelkkää spekulointia ja tarkoitushakuista saastaista sotkeutumista neuvotteluihin jotka ovat vielä kesken.
SDP pettää kaikki ja kaikkialla. SDP petti Vasemmistoliiton ja Vihreät äänten keskittämispuheilla pienpuolueiksi. SDP ei voi luottaa.
Joko Sanna on ehdotellut että neuvotteluihin otettaisiin mukaan nenukarkkia?
Itse äänestin Perussuomalaisia, mutta nyt heidän käytös on todella lapsellista, varsinkin sen muutaman edustajan. Tiedä sitten mitä tyydytystä tästä he saavat. Tuollainen käytös ei kuuluu luottamustehtäviin, missä pitäisi noudattaa yhteisesti sovittuja pelisääntöjä.
Perussuomalaisilla on nyt oiva mahdollisuus nousta hallituspuolueeksi ja ottaa vastuuta, mutta pahalta näyttää, että he eivät ole yhteistyökelpoisia, missä luottamus loistaa poissaoloillaan. Purra huutaa, kuin kuuroille korville.
Pelisääntöjen noudattaminen kuuluu kaikille.
Hallitus muodotuu puolueista, jotka ovat valmiita joustamaan ja tukemaan tehtyjä pääöksiä. Tätä eivät kaikki Perussuomalaiset (varapuheenjohtajat) eivät tunnu ymmärtävän.
Tynkkynenkö kaataa perussuomalaisten hallitukseen pääsyn? Ilmeisesti.
Kuka täällä oikeistoenemmistöisessä maassa haluaa vasurit hallitukseen? Ei olisi äänestystulosta ja kansan enemmistön tahtoa kunnioittavaa. " Sosialismin suuret saavutukset" on jo koettu ja surkeiksi havaittu!
Marinin hallituksessa olleet puolueet sai enemmän ääniä vaaleissa kuin oppositiopuolueet. Kansanedustajat meni tasan 100-100.
Valehtelet !
Persujen kanssa on nykyisellään mahdotonta muodostaa hallitusta. PS on mahdoton yhteistyökumppani, kun puolueen poliitikkojen suusta ei tule kuin valhetta ja zontaa.
Jos - iso JOS - se onnistuisikin aluksi, vain ihmeen kaupalla hallitus voi kestää yli 90 vrk.
Taidat olla mielipuoli, ja sulla on selvästi jauholärvi perseessä, kun et järjen käytöstä mitään tajua. Koko maa aivan kusessa teikäläisten moraalittomien tunarien jäljiltä.
Uloslentonne on Jumalan vastaus rukouksiin.
Hallituksen ennuste ei ole yhtään sen parempi, kun mukana on satuolentoihin uskovia hörhöjä, kuten tuo viimeinen lauseesikin osoitti.
Miksi ette voi olla kuten normaalit ihmiset, täysijärkisiä?
Moktarilla on käsissään useita trollitilejä.
Yksi niistä https://www.suomi24.fi/profiili/valuuttakauppias
Mahtaa olla mukavaa trollailla vuosikymmenen ajan kun ei muuta elämää ole?
Persujen kupla on taas puhkeamassa. Populistisilla lupauksilla täyteen puhallettu kupla ei näytä kestävän edes hallitusneuvotteluja.
Sosiaalipoulisti Marin vedätti mediaa ja äänestäjiä neljä vuotta panematta tikkua ristiin kestävyysvajeen korjaamiseen.
Pani vaan vahingon kiertämään ja nyt nälvii niitä joille jäti homman tehtäväksi.
Vihervasemmistokupla jo puhkesi seuraavana SDPn neutralointi.
Tekemättäjättämällä petasi itselleen äänisaaliinsa mutta muu vigervasemmisto otti turpaansa kunnolla.
Käytti samaa taktiikkaa kehysriihi neuvotteluissa.
9 päivää keskinäistä riitelyä vei mehut Saarikolta Ohisalolta Anderssonilta ja Henrikssonlta.Tuhosi Keskustan maoineen ja itsetunnon.
Punamusta tulee oletko valmis?
Apinoita ei vangita voi ja siksi hallitsematon tilanne jatkuu loppuun asti.
Kyllä niitä voi vangita!
Katso viimeinen MOT niin näet että kyllä apinoita voi vangita….
Marinin hallitus se vasta riitainen oli, sitä vaan salataan
Kommentoin tätä soppaa ihan asiallisesti tänä aamun. Kommenttini on poistettu varmaan siksi koska ymmärsin Perussuomalaisten pointin RKP:stä , olkoonkin että se oli roisisti sanottu. Se on tosi kumma että teko ja puhetapa ovat tärkeämpää kuin sisältö. Ihan sama mitä paskaa puhut tai teet kunhan olet "sivistynyt".
Kokoomuslaisilla on maku sormessa aina wc- käynnin jälkeen.
KD:n Essajah panee parit rukoukset sisään, niin jumala rankaisee ja antaa Purralle piiskaa.
Onko Farisealaisten KD siis uus-fasistinen sionisti puolue?
Purra on ulkina kuvioista,kun lumiukko talvipakkasella.
Mitä tekee Essayah.lähtee kävelemään rukousnauha käsissään.
Mikäli SDP, vihreät ja vasemmistoliitto tulevat hallitukseen niin mikään ei tule muuttumaan. Sama linja jatkuu.
""""""Persujen kanssa on nykyisellään mahdotonta muodostaa hallitusta. PS on mahdoton yhteistyökumppani, kun puolueen poliitikkojen suusta ei tule kuin valhetta ja zontaa.
Jos - iso JOS - se onnistuisikin aluksi, vain ihmeen kaupalla hallitus voi kestää yli 90 vrk.""""""
Orpo tekee pahan virheen kun edes yrittää persujen kanssa mitään. Koko ajatus on kuolemaan tuomittu yritys.
Parasta on yrittää itse kunkin niellä ylpeyttään, ja Kokoomuksen palata yhteistyöhän SDP:n kanssa. PS on huonoin mahdollinen yhtälö ja aina heikoin lenkki, eikä se voi puolueena tai yksilötasolla toimia kenenkään kanssa.
Kok-SDP-Vihreät-KD-RKP. Ja sitä rataa.
Purralta puuttuu kokonaan johtajan karisma, eikä hän muutenkaan osaa johtaa. Jankuttaa vaan sitä yhtä ja samaa levyään.
Ainoa joka pystyisi paimentamaan persujen laumaa, olisi uusi-seelantilainen paimenkoira.
Tuo persulauman holtittomuus ei ole Purran vika, hänellä kun ei ole tuota vaadittavaa koulutusta.
Halla-aho on persujen todellinen johtaja. Purra on vain Jussin käsinukke joka tekee mitä käsketään. Ei Purralla ole minkäänlaista otetta edes tynkkyyn ja partamauriin, muista räyhäpersuista puhumattakaan.
Tohtori Halla-aho on koko maailman mittakaavassa ylivertainen ajattelija. On tehnyt loistavan uran tiedemiehenä ja tutkimuksissaan tehnyt tieteellisiä läpimurtoja. Jussi ”3^3=9” Halla-aho suorastaan kiteyttää perussuomalaisten omalla tasollaan olevan älykkyyden!
Tuo nauratti paljon, kiitos kovasti!
Pakkoruotsi on tunkkainen ja hyödytön asia. Siitä pitäisi äkkiä päästä eroon ja samalla Suomi menisi eteenpäin. Ei kai täällä arvita vanhan sortajan kieltä opiskella pakoll? Ihan hullu ajatus. Eihän toisenkaan sortajamaan eli venäjänkään kieltä tarvitse opiskella.
Samaa mieltä, vaikka liikuntaa kouluun pakkoruotsin tilalle eikä kiusata opiskelijoita tuollaisella turhuudella. Oppilaat on muutenkin rapakunnossa
Jos ei muita ongelmia ole kuin ruotsinopetus, niin hyvin menee!
Persut haluaa valtaa, mutta pelkäävät vastuuta..
Juuri näin.
Nettifennomaanit räyhäävät myös täälläkin kuten pienet lapset.
Mutta on sentään petteri polvella.
Orpo muistaa kyllä tasan tarkkaan Marinin julmistuneet ilmeet ja käsien puimiset saati ettei olisi valistettu privaatimmasta sietämättömyydestään. Että Persut saavat nyt todellakin panna parastaan jos meinaavat tuosta pestistä luistaa kun vaihtoehto on Marinin kaltainen kauhistuksen hirvitys.
Joko persut on tämänkertaisine jytkytyksineen nähty, voivat lähteä kotiinsa oppositioon mölisemään älyttömyyksiään?
Oikeiston kansansumutusvaalien jälkeen mikään muukaan hallituspohja ei kyllä näytä oikein oikeutetulta - harmi...
Kansa on puhunut ja pulinat pois! Koville ottaa tuo sossujen putoaminen kanveesiin vaikka kuinka yrittivät suhmuroimalla keskittaä viherkommarien ja kommarien ääniä itselleen.
Onneksi putosivat ansaitusti oppositioon räksyttämään.
Nyt on amerikanpersukin joutunut syytteeseen:
https://yle.fi/a/74-20030991
Taas joku sosialisti piipittää
Perussuomalaisten kiemurtelu rasismisyytösten edessä on naurettavaa katsottavaa.
Ensin perussuomalainen vastustaa maahanmuuttajia vedoten saapuvien kulttuuriin, ja sitten perussuomalainen selkärangattomasti luikertelee rasismisyytösten edessä ja yrittää väittää, ettei ole rasisti.
Tiedoksi: jos vastustaa maahanmuuttajia vedoten heidän kulttuuriinsa, niin silloin on jo tukevasti jalat rasismin maaperällä.
Nalkuttaja-Riikka pääsee nalkuttamaan joka suuntaan :D
Äärioikeistolaisen Suomen Sisun oppityttönä ei tietenkään voi läksyttää puolueen muita äärioikeistolaisia.
Perussuomalaiset, Suomen suurin muka-älykkäiden äärioikeistolaisten puolue.
"Äärioikeistolaisen Suomen Sisun oppityttönä ei tietenkään voi läksyttää puolueen muita äärioikeistolaisia."
Mikä noita persuja oikein vaivaa? Kuvittelevat olevansa 1900-alun fennomaaneja, isänmaan sankareita, mutta eivät tietenkään ole.
"Perussuomalaiset, Suomen suurin muka-älykkäiden äärioikeistolaisten puolue."
No älyllä niitä ei todellakaan ole siunattu.
PS olisi hallituksessa 100 % mahdoton yhteistyökumppani. Se ei vaan onnistu.
Onneksi meillä on PS. On edes yksi puolue jolla on jalat tukevast omassa maassa, ajattelemalla, suomi ja suomalaiset ensin. Täyspäistä menoa. Ei meidän tarvitse elättää muita niinkuinn vihersosialistiset tyttelit teki.
Tuo nauratti kovasti.
PS ei kelpaa hallitukseen. Piste.
Punikki Korhosten toiveajattelua eivätkä ole vieläkään käsittäneet että kansa ei halua piri-Marinia eikä muitakaan demareiden pervoja johtoon.
Kokoomuslaisilla on taas maku sormessa, kuin aina wc- käynnin jälkeen.
Poz!
Riikalla on Homma hanskassa. Ja hanskat hukassa. Suomen Sisua Riikalla sentään riittää ja peruSS-vihaa.
Vassarit näyttivät jo kyvyttömyytensä, joten turha toivo.
Tyttöparka on joutunut aivan liian vaativaan hommaan persuja paimentamaan. Onhan se jo nähty ettei tuosta mitään tule.
Uskon että tulee hallitus P***upersujen voimalla. Kuinka kauan kestää? Luoja tietää.
Purra ei jaksanut edes Hallintovaliokunnan puheenjohtajana. Voimat loppui. Hermot petti. Nyt hän muka jaksaisi valtiovarainministerinä kantaa vastuuta???? Pelkkä ajatuskin on täysin järjetön!!!!
Ei ole ei. Sen sijaan purralla on parrunpätkät jokaisessa hampaanvälissä ja käsissään sähködildot ja nahkaruoska.
Perussuomalaiset on Ylen Kansanradion eduskuntaversio. Kaikkina aikoina on ollut joku oikotie hillotolpalle. Nyt se on perussuomalaiset. Kuten eräs jo edesmennyt kymenlaaksolainen kansanedustaja sanoi: mikä se sellainen kansanedustaja on joka ei omaa etuaan aja.
Jokainen persu on politiikassa mukana ajamassa vain omaa etuaan. Niin hyvää ystävää tai kaveria ei persulla olekaan, ettei persu ole valmis pistämään tätä puukolla selkään, jos persun oma hillotolppa on vaarassa. Persulla oma hillotolppa ratkaisee. Aina.
Purra on puoluejohtajista ylivertainen ja puolue todella hyvin hallinnassa . Ay-liike ja maakuntien perinteiset kepulaiset siirtyvät perussuomalaisiin.
Purra on pettänyt duunarit Kiky asiassa, veti keskustalta ja lupasi valheita pelkästään.
Sinimusta ja persut vie suomen suohon ja luovuttaa sen Fidez-puolueen ihmissortoon ja Putinin venäjän tie. Perus tuhoaa suomen, vie suomen tuhon tielle. Jengit, tapot, murhat ja rasisti ja fasisti suomi. Kuten ruotsissa.
Puolue joka kylvää riitaa ja puolueessa paljon trolleja ja vuotajia Tynkkynen, Peltokangas. Purra ei osaa johtaa puoluetta ja ajavat hallitus neuvotteluissa itseään ulos sieltä ja hallitusta ei muodostu, hyvä niin.
Jos mahdollinen hallitus syntyisi se kaatuisi sekä persuista ei ole hallitukseen. Liian riitaisa puolue ja heillä ei ole osaamista kansainvälissä tehtävissä tai saati ministereinä. Purrahan ei osaa edes puhua englantia. Miten hänestä voisi tulla ministeriä ja pärjätä maailmalla.
PS keskenkasvuinen vaikkei enää teiniiässä.
Se että päällepäin aikuiset miehet? käyttäytyy kuin uhmaikäiset pikkukersat ärsyttää.
Rääväsuiset takarivin kovikset rähjää somessa.
Purralla leukperät kireinä pitää pokka mediassa kameroiden edessä.
Käyttäisi ryhmäkuria pariin somehäirikköön.
Kyllä siellä paljon leikkaamista on, täysin naurettavia avustuksia laitetaan maailmalle kun katsoo listaa mihin rahaa on laitettu, on ollut esim joku kirgiisialaisten miesten tupakoinnin vähentäminen jne, paljon aivan käsittämättömiä kohteita.
Huomenna taas kajahtaa kun Mauri avaa pullon. Taitaa Orpo ja Henrikson avata kohteliaasti oven Purralle ja sanoa Olet erotettu. Diilisi loppui.
Myös SDP:n sisällä kaaos. Marinin vapaamielisen seksuaalikäytöksen hämmentämät eduskuntaryhmän puolisot nousseet kapinaan ja mustasukkaisia purkauksia orgioihin osallistumisista alkanut näkyä. Mäkysen vakuuttelut että puolisoilta on ollut luvat kunnossa ovat paljastuneet toiveajatteluksi. Nyt kaikki epäilevät toisiaan eikä mahdollisiin hallitusneuvotteluihin pystytä keskittymään.
Laita linkki;P
Kesärannan virkahuoneessa on seuraavaksi paljon ankeampaa, mielellään olisi katsellut jatkossakin näitä tiukkakroppaisia, yläosattomia parikymppisiä bi-tyttöjä työn touhussa.
Vasemmistolaisuuden ja multikultismin aiheuttama ongelma:
https://www.riotimesonline.com/brazil-news/modern-day-censorship/african-migrant-mob-spontaneously-formed-in-northern-italy-and-attacked-localities-and-girls/
Tätä samaa kohta myös Suomessa. Sinun kotikadulla. Ruotsissa on jo. Ja Saksassa. Ja Norjassa. Ja Tanskassa. Ja Ranskassa.
Ja kaikissa niissä maissa, joissa järki on hävinnyt ja ihmiset äänestävät vasenta reunaa. Siihen vasempaan reunaan kuuluu myös vihreäliike.
Onnea matkaan, idiootit.
Sdp;tä ja Skp:tä nyk. Vas.liittoa, ovat johtaneet äärivasemmistolaiset maanpetturit ja Stalinin sätkynuket Otto-Ville Kuusinen ja Kullervo Manner.
Ollaan me uskovinaan puolueiden lupauksia, puolueet tekevinään mitä lupasivat..Näin se maailma pysyy ennallaan.
Orpo vei puheenjohtajat tänään 3,5 km kävelylenkille. Purra puuskutti siihen malliin ettei taida oikein kunto riittää.
Rauhoi poika siellä ole vaiti
Voi olla, että kokoomus on kohta yksin. Kukaan ei halua heidän hallitukseensa.
Heidän toimistollaan on vain miesedustajien kuvia. Naiset ei kuulemma sinne kuulu.
Kuinkahan moni nainen heitä siis kokoomuksen miehiä edusti?
He eivät halua naisia eri ryhmiin. Häkkänen kuulemma ei hyväksy naisia, vieroksuu heitä puolustus yms ryhmissä.
Persut on trolli ja vuotaja puolue. Tynkkynen ja Peltokangas laulaa asioita maailmalle. Purralla ei ole osaamista johtaa puoluetta, mutta ei myös kansainvälistä osaamista, kielitaitoa.
Kuka näitä on äänestänyt johtamaan seuraavaa mahdollista hallitusta, epävakaatko?
Purra on antanut ohjakset Ek:lle, koska haluaa piikittellä hoitajajärjestöä ja SAK:ta.
Halla-aho: Unelmoin mm. RKP:n edustajien raiskauksista. Väkivalta on aliarvioitu ratkaisukeino.
Diskosuttura on parasta mitä demuista löytyy.
Vaarahan on, että SDP koijataan Kok -politiikan takuumieheksi. Kepu kylläkin kyykytti edellisissä hallituksissa muita puolueita enemmän kuin kok edes osaisi. Kepu tasolleen ja PS käytöskouluun, sitten kohti uusia pettymyksiä.
Luopio puolueet kokoomus, sdp, keskusta
ja muutama muukin ovat pilanneet Suomen!
Karmeita rasistisia, rikollisia siirtolaisia ovat
tuoneet Suomeen koska melkein kukaan
Saksalainen, Ranskalainen tai vaikka Ranskalainen
ei halua muuttaa Suomeen siirtolaiseksi!
Suomea halutaan kasvattaa huolimatta miten
pahoja rikollisia ovat tulijat koska moni maa kasvaa
mutta Suomi ei!
On mukana paljon kunnollisiakin siirtolaisia mutta
paljon kaikenlaisia rikoksia tapahtuu jatkuvasti,
kaikki bonuksena rikollis siirtolaisista!
Puukotuksia, raiskauksia...lapset, naiset vaarassa!
varkauksia, uhkauksia, vero rikoksia, ym!
Suomen valtio on raukkamainen valtio!
Puhuu hienoja mutta teot puheita vastaan.
Olen lukenut ja kuullut: Suomi on paska maa!
En koskaan ennen -80 luvulla kuullut sellaista ollenkaan,
mutta nyt kuulee!
Miksi muutos? Koska se on totta!
Tosin on paljon paskempiakin maita, niinkuin
monen maahantunkeutujan maakin on.
Oliko Suomi ennen niin huono et piti sellaisia
tunkeutuja ottaa Suomeen?
Onko nyt sitten paremmin asiat?
IDIOOTIT!
Purra ei ole maahantuonut rasistisia
vihalla painettuja islamisteja!
Monet luopiot taas ovat!
Sellaisten luopioiden takia moni
ajattelee/ sanoo Suomen olevan paska maa!
Luopiot ovat suurin syy siihen!
Riikka Purra jatka taistelua pahuutta vastaan,
pelokkaan Suomen valtion pahuutta!
Vai ei ole pahuutta?.........lue historiaa!
Oli erillaista pahuutta Toisen Maailmansodan aikana
kuin nyt nykyaikana, mutta pahuutta!
Riikka Purra tekee suuren virheen
kun asettuu Suomalaisia veronmaksajia vastaan,
ne jotka ilman duunia ja korvaukset pois,
ovat ennen tapahtunutta tehneet duunia,
kaikki ei voi olla duunissa koko ajan ja aina!
Perusuomalaisten kannatus putoaa!
On ydin asia olla ottamatta ihmisii Suomeen
EU maiden ulkopuolelta lahi-idasta ja Afrikasta!
Se on syy Purran ja PS kannatuksen nousuun!
Purra on oikeassa monessa asiassa!
Toiseksi eniten syy ongelmiin on Suomeen tulleet maahantunkeutujat joista osa on rasistisia ja rikollisia, jopa terroristei!
Eniten syy ongelmiin ovat ne luopiomaiset Suomalaiset jotka ovat kaiken sallineet!
Valtaosa Suomalaista ei halua maahantunkeutuja taustaisten ihmisten Suomeen tulemista ja
maksaa jopa kaiken veroista joita tarvitaan
ihan muihin tarkoituksiin!
Esimerkiksi laskemalla veroja jotta Suomalaisilla
olisi ostovoimaa euroissa omissa talouksissa!