Kokoomuksen Orpo ilmoitti ennen vaaleja, että heidän tavoitteenaan on yleinen verotuksen alentaminen. Mikä taho hyötyisi siitä eniten?
En tiedä tarkkaan miten ne verokiemurat menevät, mutta teen laskelman, josta ehkä näkyy se pääasia, eli "Kuka hyötyy eniten yleisestä verojen alentamisesta" , se pääsuuntaus mihin se etu kohdistuu.
Matalapalkka tason työntekijä. Palkka kuukaudessa 1600 €. Vero 25 % eli 400 €.
Vero alenee 5 %, eli 20 €. Sillä voi kerran käydä syömässä työmaaruokalassa ja lisäksi vielä kotona vähän lisäruokaa ja kahvit. HYÖTY 20 € kuukaudessa.
Korkeapalkkainen kokoomuslainen. Palkka kuukaudessa 16000 €. Vero 40 % eli
4000 €. Vero alenee 5 % eli 200 €. Se on jo merkittävä raha, se 200 € kuukaudessa, kun vertaa sitä matalapalkkaisen 20 Euroon. Saa sillä pari kaljaa, joten kyllä se auttaa pienituloista, mutta vain karvan verran, eli mitättömän määrän!
Kyllä tämä vertailu esittää pääsuunnan, eli kuka hyötyy eniten veronalennuksesta?
Kyllä siinä voittajaksi selviää hyvätuloinen kokoomuslainen samoin kuin muutkin hyvätuloiset. Pääsuunataus on selvä!
Kuka hyötyy eniten, jos veroja alennetaan 5 % ?
Anonyymi-ap
0
145
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011610- 2101497
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54787Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5712Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36705Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696