Orpo Ylen studiossa lausuma "Työ on parasta sosiaaliturvaa." on kuin suoraan entisen Neuvostoliiton talouspolitiikasta. Olen ollut itse tällaisessa tuottamattomassa työpaikassa. Palkka pelkästä istumisesta oli kaksi kertainen työttömyysturvaan verrattuna. Mitään ei saatu aikaan, koska mitään tekemistä ei ollut koko porukalla. Kaikki olivat pakolla työllistettyjä. Kukaan ei kuitenkaan tehnyt työtä. Sosiaaliturva oli vain palkan muodossa ja vähintään kaksinkertaisena.
100 000 uutta työpaikkaa korjaisi kyllä valtion kannalta kaikki virheet joita "jatkuva talouskasvu" on aiheuttanut. Rahastot säilyttäisivät arvonsa ja valtio saisi verotuloja. Teoriassa niin, mutta on unohdettu että jokainen työpaikka maksaa ja työlle on oltava aito tarve. Terve talouspolitiikka lähtee siitä.
100 000 uutta työpaikkaa korjaisi kyllä valtion kannalta kaikki virheet joita "jatkuva talouskasvu" on aiheuttanut. Rahastot säilyttäisivät arvonsa ja valtio saisi verotuloja. Teoriassa niin, mutta on unohdettu että jokainen työpaikka maksaa ja työlle on oltava aito tarve. Terve talouspolitiikka lähtee siitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin se on.
Maksajat eivät halua maksaa tyhjästä. Teet joko sitä, mitä käsketään tai haet itse työpaikkasi. Valtio ei ole sinun äitisi tai isäsi. Sinä olet aikuinen. Ota vastuu itsestäsi.
Missään valtiossa ei koskaan ole ollut 100% työllisyys aste. Sosiaaliturva on se jota jenkit parhaillaan yrittävät rakentaa, sillä se on yhteiskunnan hyvinvoinnin pohja ja yhteisöllisyyden perusta. Osa sitä joka tekee meitä yhteisönä kansakunnan jolla on oma hallinto joka huolehtii kansakunnan asioista ja kansan hyvinvoinnin säilymisetä. Tuon puitteissa turvataan toimeentuloa asumistukina , sekä kohdennetaan tulonsiirtoja mm. yrityksille yritystukina joka on yksi sosiaalisuuden toimi muoto jonka kautta tuetaan yhteiskuntaa pitäen yllä työllisyyttä. Samaisessa hengessä huolehdimme vanhuksistamme ,sekä järjestämme ilmaisen koulutuksen verovaroilla tulevaisuutta silmällä pitäen . Valtio on enemmän kuin isä tai äiti, sillä jos vanhemmat toimivat kaltoin tulee valtio vastaan tuossakin suhteessa. Tuon valtion muodostaa sen kansalaiset ja syntyperäiset kutsuvat sitä isänmaaksi.
Työ on parasta sosiaaliturvaa on tuo Sipilän rankaisevan hallituksen lempilause. Toki työ on ensisijaisen tärkeä toimeentulon kannalta ,mutta länsimaisessa yhteiskunnassa työn on oltava kannattavaa ,jotta sillä voi itsensä elättää, aivan kuten yrittämisen jotta ihminen voidaan ylipäätänsä palkata. Sosiaaliturva ei ole palkkaa eikä siitä voi sellaista tulla ,sillä silloin rikkoituisi perutuslaillinen valtiomuotomme joka on kansanvaltainen demokratia joka pohjaa yksilön vapauteen ,johon kuuluu oikeus hinnoitella työnsä .Länsimaissa jotka toimivat oikeusvaltio pohjalta ei myöskään ulkoiselta taholta ole määriteltävissä toisen palkkaa sillä silloin tullaan yksilön vapaus kysymyksien äärelle ja silloin tarjotusta työstä tulee saada vastineeksi vähintään työmarkkina hintoja ja toimeentuloa vastaava palkka jotta työn teettämien ei olisi ihmisen heikossa asemassa hyödyntämistä joka on sinänsä jo rikos.
Eli tuolta pohjata tuo lausahdus jää lentäväksi lauseeksi joka on lähinnä fraasi. Näet yksikään taho ei ,ei varsinkaan valtio joka on taloudellisesti heikossa hapessa teetä työtä huvikseen täydellä palkalla kenelläkään. Tuo sosiaaliturva tulee halvemmaksi. Lisäksi tuollaisen työnteettämisestä nousisi meteli vapailla markkinoilla jos jokin taho saisi etuoikeuden tuollaisen työvoiman käyttöön ,sillä sen kautta koituisi selkeää kilpailuetua. Siksi tuollainen toiminta on lailla kielletty mm. kuntouttavassa toiminnassa jossa kuntoutus on määrätty tapahtuvan julkisella sektorilla siten että kuntoutuvan työpanoksesta ei saa veloittaa edellä mainitusta syytä.
Työllä on tarkoitus elättää itsensä ja siksi palkkojen on oltava ostovoimaisella tasolla jotta yhteiskunta rakenne säilyy ja mahdollisuus toimeentuloon. Joten niin se on .Työn on aina oltava tuottavaa, jotta se olisi kannattavaa, niin yksilön kuin yhteiskunnan näkökulmasta.
Juuri tästä on kyse! Jokaisen velvollisuus on elättää itse itsensä ja perheensä, eikä suinkaan toisten työssäkäyvien ihmisten! On otettava itse vastuu elämästään!
Kitkatyöttömyys on 3-4% ja sitä pidetään täystyöllisyytenä.
Se, että joku vastavalmistunut ei ole vielä saanut työpaikkaa, ei ole peruste loisia vuosikausia.
Jos teet ahkerasti ja huolellisesti työsi, se on tuottavaa.
Jos et siihen kykene, niin tuottavaa se on silti koska muiden ei tarvitse maksaa kaikkea sinun elämistäsi. Se on jo iso säästö ja lisää hyvinvointia.
Sillä ei ole väliä, saatko sinä enemmän rahaa, kun menet töihin koska on aivan riittävästi hyötyä siitä, ettei muiden tarvitse maksaa sinun koko elämistäsi tekemällä jopa työtä, joka ei sinulle kelpaa.
Loisimisajat on loppu.