"Ja Koko Kansa oli Kulutusverolle pantava"

- maksamaan ympäristövelkansa, jonka korkoa voimme vain arvailla --

.. on aika kantaa jo yksilötasolta vastuu ja osanotto korjausliikkeeseen, jolla palautetaan meitä kaikkia Elättävä luontoympäristö sellaiseen tilaan, jossa se ei ole "hengen hädässä" ja evoluution ihmiskunnalle kiperien pakkotoimien edessä!

__
Jo nykyinen tietotekniikka parvitekoälyineen ja monine sensoreineen ja tulevan 6G' n myötä on se kokonaisuutena kykenevä yksilötasoiseen ja reaaliaikaiseen mittaukseen miten me käsittelemme ostokäyttäytymisellämme luontoympäristöä sen kaikkine aiheuttamiemme haittatoimien osalta ---

Yle-ote: " .. Kuluttaja voinee pian vaikuttaa luontojalanjälkensä kokoon samalla tavalla kuin hiilijalanjälkeensä oman laskurin avulla. Jatkossa ilmasto- ja luontohaitat mitataan samalla laskurilla. .. "
-löytyy linkin ~ https://yle.fi/a/74-20030795 - alta, ja Yle-otsikoituna näin:
"Suomalaistutkijat kehittivät yhden maailman ensimmäisistä luontojalanjäljen mittareista yrityksille –"

__
Lainaus otteena vuodelta 2007:

"Perustoimeentulo on elintoiminnoille välttämätöntä - ravinnon hankintana ja perimänsä eteenpäin viennin evolutiivisen tarpeen toteuttamisena - suvun itsekkäänä jatkamisena.

Kaikki muu kuluttaminen on lisähöystettä ihmiskunnalla tuottamaan helppoutta ansaitessa työn kautta ravinnon ja asumisen lisäksi vapaa-aikaan sekä itsensä ja tavaroidensa siirtelyyn paikasta toiseen. Kun pitää saada enemmän, nopeammin ja suuremmissa erissä ---

Kulutus on suurin syy, miksi ympäristömme muuttuu ja nykyään jo hallitsemattomasti!

__
Kulutuksesta on maksettava siihen täsmällisesti kohdistuva juuri ympäristörasituksensa kokoinen kulutusvastuuvero - kertaa ~1, .. |1 .

__
Vallanpitäjä on oivaltanut jo kauan sitten kuinka verotuksella ylläpidetään valtaa, kykyä ja mahtia alamaisiin; luoden myös yhteistä turvallisuutta reviirirajojen vartioinnissa ja puolustuksessa, jopa hyökkäystoimin.

Moderni markkinatalousyhteiskunta on kehittänyt verotuksen huippuunsa monimutkaisuutena muun muassa sosiaalisesti pakollisen tulontasauksen ajamana:

"Rikkaat eivät saa vapaasti rikastua ja köyhät köyhtyä"
[Mukaelma toisesta samantyyppisestä sloganista, - pienellä kyynisyydellä].

__
Verotuksella säädetään tunnetusti mahdollisuuksia yhteisölle -

.. siis säädetään valtakoneiston tahtomalla tavalla "yhteiskuntarauhaa" -sodan uhallakin - tai päämääriä ylläpitääkseen tarpeita ja kansallista itsetuntoa.

Verot säätävät tasapuolisuutta - ainakin mahdollisuutena - saada riittävästi oppia ymmärtää huomisen ongelmia sekä ylläpitämään ja lisäämään saavutettua taloudellista elintasoa maapalloistuvassa kilpailussa - näinhän me julistamme kasvuhokemataloutemme pääteeseissä |e.

|e ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/17744681/kasvuhokema-on-rikkonut-luonnon-monimuotoisuuden -
|e ~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ilkkaluoma/250179-naytto-ja-vertailutalous-mita-se-on/ -

__
Kulutus on globalisoitunut
[Globalisaatio ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2017/10/reviiripuolustus-globalisaatio.html - ]

Kaikki haluavat muotivirtauksena aina vain suurempaa, kauniimpaa, arvokkaampaa, erinomaisempaa ja viihdykkeellisempää. Tämä kulutus on tuhoamassa ympäristöämme siitä luonnontilaisesta vakaudesta, mitä luonto kehityskaaressaan olisi omanaan itsellisesti ohjannut.

Ihmisen kulutusinto on noussut taloudellisten kasvupyrkimyksien myötä suuremmaksi kuin ympäröivän luonnon luontainen kyky olisi resursseiltaan sallinut. Näitä resursseja säästääksemme ihmiskunnan on säädettävä verotuksensa takaisin sinne yksinkertaisimpaan muotoonsa, joka säätääkin itse luonnonedellytysten valintaa, eikä pelkästään ihmiskunnan omia itsellisiä päämääriä.

__
Ihmisen ei tarvitse maksaa tuloveroa, omaisuusveroa, liikevaihtoveroa eikä muitakaan veroja

Tilalle on säädettävä tavara-, palvelu- ja kulutuskohtainen kuluttamisen vero. Siinä jokaisella tuotteella ja palvelulla on oma "ympäristömerkki" säätämässä sen verovaikutusta kuluttajallensa.

Ympäristömerkki kertoo haitallisuusasteen, niin ko. tuotteen/palvelun tuotantoprosessista, käyttötilanteista kuin myös sen uudelleen kiertoon saattamisesta aikaan saadaan vaikeuttamaan ympäristömme harmoniaperimää .. .. "

Lainattu teksti jatkuu täältä:
~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2007/01/ja-koko-kansa-oli-kulutusverolle.html -

__
PS.
Miltä tuntuisi, jos maksat (joudut vastuullisesti maksamaan) jokaisen kulutustapahtuman hetkellä ympäristövastuumaksun ja -veron välittömästi ja/tai välillisesti aiheuttamistasi luontohaittajäljistä reaaliajassa?

Ympäristövastuumaksun kertymää voidaan seurata julkisesti rekisteristä, jossa ovat kaikki mukana ..

.. kunhan ollaan ensin luotu jokaiselle oma valtiotaattu kansalaistiedosto suojattuun internettiin ja näin jokainen voi katsoa juuri Sinun ympäristöhaittajälkesi ja maksamasi vastuuveron, jonka myötä valveutuneimmille voidaan myöntää "helpotuksia" ..

-- johonkin, ja tämä jätetään yleisen kansalaistuotekehityksen piiriin nimikkeellä "miten ja milloin"!

__
112937
38768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Haista ilkka paska. Texasissa ei ole tuloveroa. Ei tarvi olla Suomessakaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Millainen sosiaalitoimi Teksasissa on - vai pelataanko vakuutuksilla?

    Äänestä

  • ilkka.luoma kirjoitti:

    Millainen sosiaalitoimi Teksasissa on - vai pelataanko vakuutuksilla?

    Entä siellä Venäjällä? Maksatko trollauksesta paljonkin veroa? Entä sosiaalitoimi siellä Venäjällä ?

    Äänestä

  • ilkka.luoma kirjoitti:

    Millainen sosiaalitoimi Teksasissa on - vai pelataanko vakuutuksilla?

    En tiedä Teksasin sosiaalitoimesta yhtikäs mitään, mutta en kyllä näe mitään periaatteellista pahaa vakuutuspohjaisessa sosiaalitoimessakaan.

    Suomessa sellainen on työeläkejärjestelmä. Se toimii palkansaajien osalta ihan hyvin ja on taloudellisesti vankalla pohjalle verrataanpa mihin muuhun sosiaalijärjestelmäön tahansa. . Halpaa se ei ole, mutta ei tarvitse valtion verorahaakaan.

    Äänestä

  • 😋😍😋😍😋😍😋😍😋

    😍 ­­N­­­y­­m­­f­­­o­­m­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17853059F

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Mullon 3G eikä rahaa kuluttaa.

Äänestä

Kyllä Ilkka on pahasti pilannut mahdollisuutensa näissä keskusteluissa. Vaikka aihe olisikin asiallinen .
Aktiivinen ja kritiikitön Kiinan ja Venäjän näkemysten myötäily ja julistaminenkin sekä diktatuurien jopa rivien välistä luettavissa oleva ihannointi on sen tehnyt.

Äänestä
  • Eräs parhaista tekstiavaajista täällä. Uskaltaa olla oikealla nimellä; ei huutele puskista kuten sinä ja minä! :-)

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eräs parhaista tekstiavaajista täällä. Uskaltaa olla oikealla nimellä; ei huutele puskista kuten sinä ja minä! :-)

    Kommentoinkin lähinnä Ilkan menettämään uskottavuuttaan ja sen seurauksena käytännön mahdollisuutta asialliseenkin keskusteluun.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eräs parhaista tekstiavaajista täällä. Uskaltaa olla oikealla nimellä; ei huutele puskista kuten sinä ja minä! :-)

    Näinkö luonnehdit itseäsi? "Erääksi parhaista"?

    Saahan sitä kehua itseään, mutta aika noloa tuollainen on.

    Äänestä

Aloittaja

Gaia kuumenee - pitäisikö jäähdytellä kulutustamme?

Äänestä
  • Syöpä kehittyy !!!

    Äänestä

Aloittaja

|1 Kerroin 1,.. on kulutusveron päälle pantava ns. tulontasausosa, koska kuitenkin aina ja kaikkialla eivät yksilölliset edellytykset ole samalla tasolla kaikilla, muodostettaessa kohtuullista elämisentasoa. Ihmiskunta on inhimillinen ja toisistaan "huolehtiva" - kuitenkin, ja tämä kerroin 1,.. tarkoittaa XX% lisää koko kulutusverokertymästä. XX% pitää riittää tulontasaukseen ja liki yhteisten edellytysten ylläpitoon.

Äänestä
  • Ai "tulontasaus"eli koet saavasi liian vähän rahaa! Siitäkö olet kateellinen muille?

    Äänestä

Aloittaja

Osuuskaupan jäsenenä ja sen kortilta saa jo paljon tietoa omasta kulutustavastaan ja kehitys tuon seurannan osalta vain kiihtyy!

Äänestä
  • Joo, jopa ostettujen muovipussien määrä on näkyvillä tuolla S-Ryhmän palvelussa - Mitä ostat osiossa.

    Äänestä

  • Eikö ne anna sulle sossuta ostokuponkeja?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Eikö ne anna sulle sossuta ostokuponkeja?

    Kerrotko miten niitä saa, uskoisin täällä olevan monta, jotka olisivat kokemuksistasi kiinnostuneita.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kerrotko miten niitä saa, uskoisin täällä olevan monta, jotka olisivat kokemuksistasi kiinnostuneita.

    No kertooko Ilkka?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Eikö ne anna sulle sossuta ostokuponkeja?

    Saitko, kerro miten!

    Äänestä

Oivallus vailla vertaa, olisitko valmis?

Äänestä
  • Itse olet ainakin valmis persaukisena esittämiisi tulonsiirtoihin!

    Äänestä

Syöpä tappaa ja mullan alla ei tarvitse maksaa veroja.

Äänestä
  • Koetko olevasi vastuunkantaja teoistasi?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Koetko olevasi vastuunkantaja teoistasi?

    Entä vatsasyöpäsi?

    Äänestä

On aika tunnustaa ihmiskunnan osuus luontokadolle ja ympäristötuholle. Tässä fiksu ratkaisu; haittavero henkilökohtaisesti ja vielä reaaliajassa. Tässä ideaa ohjelmistojen ja tekoälyn kehittäjille.

Äänestä
  • Kehut omaa kateudesta syntynyttä ideaasi fiksuksi ratkaisuksi!

    Äänestä

Kannatko vastuuta ympäristöstäsi?

Äänestä
  • Entä itse paskapuheistasi?

    Äänestä

Oletko valmis aitoon progressiiviseen kulutusveroon?

Äänestä
  • Huutelee hän, joka ei veroja maksa KELAn avustuksista.

    Äänestä

Missä ovat vastuunkantajat?

Äänestä
  • Entä Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa?

    Äänestä

Björn Wahlroos oli YLE:n ajankohtaishaastattelussa launataina 13.5.2023 Seija Vaaherkummun haastattelussa. Millaiseksi arvioit Nallen ja hänen perheen ympäristöhaittajäljen olevan verrattuna toveri-Arskaan raksalla ja hänen perheeseensä, jos sellainen sattuu olemaan?

Äänestä
  • Entä vanhalla Ladalla ajavan Luoman?

    Äänestä

Maksaisitko henkilökohtaisesti laskettavaa ympäristöhaittaveroa kulutuksesi puitteista?

Äänestä
Aloittaja
  • Luitko tuon? Ymmärsitkö? Osaatko nyt kertoa mikä avausöyhötyksessäsi on pielessä?

    Vinkki: lue lukijakommentteja.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ilkka.luoma kirjoitti:

- maksamaan ympäristövelkansa, jonka korkoa voimme vain arvailla --

.. on aika kantaa jo yksilötasolta vastuu ja osanotto korjausliikkeeseen, jolla palautetaan meitä kaikkia Elättävä luontoympäristö sellaiseen tilaan, jossa se ei ole "hengen hädässä" ja evoluution ihmiskunnalle kiperien pakkotoimien edessä!

__
Jo nykyinen tietotekniikka parvitekoälyineen ja monine sensoreineen ja tulevan 6G' n myötä on se kokonaisuutena kykenevä yksilötasoiseen ja reaaliaikaiseen mittaukseen miten me käsittelemme ostokäyttäytymisellämme luontoympäristöä sen kaikkine aiheuttamiemme haittatoimien osalta ---

Yle-ote: " .. Kuluttaja voinee pian vaikuttaa luontojalanjälkensä kokoon samalla tavalla kuin hiilijalanjälkeensä oman laskurin avulla. Jatkossa ilmasto- ja luontohaitat mitataan samalla laskurilla. .. "
-löytyy linkin ~ https://yle.fi/a/74-20030795 - alta, ja Yle-otsikoituna näin:
"Suomalaistutkijat kehittivät yhden maailman ensimmäisistä luontojalanjäljen mittareista yrityksille –"

__
Lainaus otteena vuodelta 2007:

"Perustoimeentulo on elintoiminnoille välttämätöntä - ravinnon hankintana ja perimänsä eteenpäin viennin evolutiivisen tarpeen toteuttamisena - suvun itsekkäänä jatkamisena.

Kaikki muu kuluttaminen on lisähöystettä ihmiskunnalla tuottamaan helppoutta ansaitessa työn kautta ravinnon ja asumisen lisäksi vapaa-aikaan sekä itsensä ja tavaroidensa siirtelyyn paikasta toiseen. Kun pitää saada enemmän, nopeammin ja suuremmissa erissä ---

Kulutus on suurin syy, miksi ympäristömme muuttuu ja nykyään jo hallitsemattomasti!

__
Kulutuksesta on maksettava siihen täsmällisesti kohdistuva juuri ympäristörasituksensa kokoinen kulutusvastuuvero - kertaa ~1, .. |1 .

__
Vallanpitäjä on oivaltanut jo kauan sitten kuinka verotuksella ylläpidetään valtaa, kykyä ja mahtia alamaisiin; luoden myös yhteistä turvallisuutta reviirirajojen vartioinnissa ja puolustuksessa, jopa hyökkäystoimin.

Moderni markkinatalousyhteiskunta on kehittänyt verotuksen huippuunsa monimutkaisuutena muun muassa sosiaalisesti pakollisen tulontasauksen ajamana:

"Rikkaat eivät saa vapaasti rikastua ja köyhät köyhtyä"
[Mukaelma toisesta samantyyppisestä sloganista, - pienellä kyynisyydellä].

__
Verotuksella säädetään tunnetusti mahdollisuuksia yhteisölle -

.. siis säädetään valtakoneiston tahtomalla tavalla "yhteiskuntarauhaa" -sodan uhallakin - tai päämääriä ylläpitääkseen tarpeita ja kansallista itsetuntoa.

Verot säätävät tasapuolisuutta - ainakin mahdollisuutena - saada riittävästi oppia ymmärtää huomisen ongelmia sekä ylläpitämään ja lisäämään saavutettua taloudellista elintasoa maapalloistuvassa kilpailussa - näinhän me julistamme kasvuhokemataloutemme pääteeseissä |e.

|e ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/17744681/kasvuhokema-on-rikkonut-luonnon-monimuotoisuuden -
|e ~ https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ilkkaluoma/250179-naytto-ja-vertailutalous-mita-se-on/ -

__
Kulutus on globalisoitunut
[Globalisaatio ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2017/10/reviiripuolustus-globalisaatio.html - ]

Kaikki haluavat muotivirtauksena aina vain suurempaa, kauniimpaa, arvokkaampaa, erinomaisempaa ja viihdykkeellisempää. Tämä kulutus on tuhoamassa ympäristöämme siitä luonnontilaisesta vakaudesta, mitä luonto kehityskaaressaan olisi omanaan itsellisesti ohjannut.

Ihmisen kulutusinto on noussut taloudellisten kasvupyrkimyksien myötä suuremmaksi kuin ympäröivän luonnon luontainen kyky olisi resursseiltaan sallinut. Näitä resursseja säästääksemme ihmiskunnan on säädettävä verotuksensa takaisin sinne yksinkertaisimpaan muotoonsa, joka säätääkin itse luonnonedellytysten valintaa, eikä pelkästään ihmiskunnan omia itsellisiä päämääriä.

__
Ihmisen ei tarvitse maksaa tuloveroa, omaisuusveroa, liikevaihtoveroa eikä muitakaan veroja

Tilalle on säädettävä tavara-, palvelu- ja kulutuskohtainen kuluttamisen vero. Siinä jokaisella tuotteella ja palvelulla on oma "ympäristömerkki" säätämässä sen verovaikutusta kuluttajallensa.

Ympäristömerkki kertoo haitallisuusasteen, niin ko. tuotteen/palvelun tuotantoprosessista, käyttötilanteista kuin myös sen uudelleen kiertoon saattamisesta aikaan saadaan vaikeuttamaan ympäristömme harmoniaperimää .. .. "

Lainattu teksti jatkuu täältä:
~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2007/01/ja-koko-kansa-oli-kulutusverolle.html -

__
PS.
Miltä tuntuisi, jos maksat (joudut vastuullisesti maksamaan) jokaisen kulutustapahtuman hetkellä ympäristövastuumaksun ja -veron välittömästi ja/tai välillisesti aiheuttamistasi luontohaittajäljistä reaaliajassa?

Ympäristövastuumaksun kertymää voidaan seurata julkisesti rekisteristä, jossa ovat kaikki mukana ..

.. kunhan ollaan ensin luotu jokaiselle oma valtiotaattu kansalaistiedosto suojattuun internettiin ja näin jokainen voi katsoa juuri Sinun ympäristöhaittajälkesi ja maksamasi vastuuveron, jonka myötä valveutuneimmille voidaan myöntää "helpotuksia" ..

-- johonkin, ja tämä jätetään yleisen kansalaistuotekehityksen piiriin nimikkeellä "miten ja milloin"!

__
112937

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu