RKP säästää mieluummin Suomessa kuin kehitysavusta

Anonyymi-ap

Suomalaiset köyhät kyykkyyn.

28

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      RKP näytti nyt karvansa, kyllä on hävytöntä.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍑 ­­N­y­m­­f­­o­m­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17853281H

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Turha tulla Henrikssonin muikuilemaan ja selittelemään yhtään mitään. Leikkauksia ei kohdisteta ainoastaan kotimaassa vaan kaikessa mistä on vara ottaa. Velkarahaa ei jaella ympäriinsä. Vai jäikö se levy päälle Marinin hallituksesta. Kehitysavusta ja kirkolta on varaa leikata.

    • Anonyymi

      SANNA MARIN EI TINKINYT ULKOMASTEN RAHOITUKSISTA.
      KYLLÄ KAI 2 MILJARDIA ANTOI AFRIIKKAAN.
      ---
      SAMA RKP:SSÄ PALJON ULKOMALLE RAHAA JA TÄYTTÄÄ MAA ULKOMAALISILLA. VITUT RKP VÄLIITTÄ SUOMALAISISTA.

    • Anonyymi

      RKP on nostamassa kehitysapua lähes 0,6 miljardilla!

      • Anonyymi

        jos hoitajille jaettaisiin yhtä avokätisesti, summa olisi 8000 € vuodessa per hoitaja.


    • Anonyymi

      Sosiaalituista ja eläkkeestä ollaan heti säästämässä kun jostain pitää säästää! Tottahan on sosiaalitukia joita voidaan tarkastella ja esim.niiden väärinkäyttöä minimoida. Ei voi olla niinkään että tyytyväisenä oleillaan ansiosidonnaisella kun ” ei tässä nyt niin kiire ole töihin päästä, onhan mulla vielä aikaa ennenkuin putoan peruspäivärahalle ”
      Ja tietyn tason ylittävät eläkkeet ovat myös ylellisyyttä, mutta eiköhän suuri enemmistö kituuta pienellä eläkkeellä juuri ja juuri selviten.
      Silti kehitysavusta ei anneta piiruakaan säästää, rkp jopa mieluimmin sitä nostaisi. Nopeasti ollaan puhumassa ihmisarvosta ym jos edes mainitaan, että apua leikattava. Missä on meidän suomalaisten, köyhien ihmisarvo? Onko se ihmisarvoa seistä leipäjonossa?

      • Anonyymi

        Tyypillisiä yhden asian ääriliikkeitä nämä takiaispuolueet, KD:kin on nimestään huolimatta käytännössä Suomen äärioikeistolaisin puolue.


      • Anonyymi

        Pitääkö paikkaansa, että Pohjanmaan vihannestarhoilla, kuten Närpiössä, ei ole yhtäkään somalia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitääkö paikkaansa, että Pohjanmaan vihannestarhoilla, kuten Närpiössä, ei ole yhtäkään somalia?

        Somalit eivät tee ruumillista työtä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Somalit eivät tee ruumillista työtä.

        Ei myöskään ainuttakaan iraqia


    • Anonyymi

      Rkp jyrää kaikki muut.

      • Anonyymi

        vähemmistöhallitus voisi olla järkevä ratkaisu. Järkevissä säästöissä keskusta tukee oppositiossa. RKP voi jäädä ulos. Voi leikata pakkoruotsista samalla.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Eirassa asuva Halal-aho, haittapuolueen ent. pj.
      joka elää rasismilla,
      halveksii köyhiä ja pakolaisia.
      Hänen mittarillaan kaikilla ei ole ihmisarvoa.

    • Anonyymi

      Vaimolla ihmisarvo ,kun omistaa arvoasunnon ?

    • Anonyymi

      Niin ja toisella vaimolla myös - ihmisarvo ?

    • Anonyymi

      Onk uusfasisti-kahden perheen-isukilla ihmisarvo niinku omasta mielestä ?

    • Anonyymi

      RKP AJATTELEE SUOMALAISTEN TALOUASIOITA ERITAVALLA, SAMOIN KUIN SDP.
      ONNEKSI OVAT PERUSSUOMALAISET, JOTKA AJATTELEVAT SUOMALAISTEN
      ASOITA.
      MINÄ LAKKAUTTAISIN RKP, VIHREÄT, SDP JA VASMMISTOLIITON, EPÄ-ISÄNMAALISINA JA VASTAISINA PUOLUEINA.
      KÖYHÄT JA PIENITULOISET VAPAUTTASIN EDELLÄ MAINITTUJEN PUOLUEIDEN ORJUUDESTA. ETTÄ HEILLÄKIN OLISI RAHAA, ETTÄ EI PASKALLE TAIVU. KAIKKI PERSEAUKIISET SAISIVAT RAHAA.
      SAMALLA LAKKAUTTAISIN MYÖSKIN OP-PANKINKIN SUOMESTA.

    • Anonyymi

      Närpiön tomaattitarhoille tarvitaan halpatyövoimaa siksi määrärahat on pidettävä ennallaan.

    • Anonyymi

      Humanitäärinen auttaminen kuuluu sivistykseen.
      Suomea on autettu ja Suomi voi tulla tarvitsemaan toisten maiden apua!
      Pelkästään omaan napaan tuijottaminen voi kostautua moninkertaisesti.

      • Anonyymi

        Toki humanitäärisyys kuuluu sivistysvaltioon ,mutta niin kuuluu yhtäläillä talouteen harkinta ja talouden pyörittämisessä taloudelliset rajoitteet jotta hyvinvointia on jaettavissa . Jollei siitä pidetä huolta ei ole jaettavaa. Tällöin tulee eteen tuo harkinta ja mahdollisuuksien puitteet, jotka määrittävät maan talous tuon suhteen yhtäläillä kuin minkä muun tahansa asian kanssa.

        Tuossa suhteessa tulee siis eteen priorisointi jossa tarkastelun alle tulee kerätyt verot ja se mihin ne riittävät ja entistä enemmän nyt kun meiltä kerätyt varat eivät tahdo riittää yhteiskuntamme ylläpitämiseen ja omien asioidemme hoitamiseen joiden puitteissa on tuo humanitäärisyys yhtäläillä huomioitava toimissa eli turvattava kansalaistemme viimesijainen minimi toimeentulo turva ,muodoin jos toisin, että pyrittävä säilyttämään peruspalvelut jotta meillä olisi tuo hyvinvointivaltio jossa ihmisillä säilyy terveys ,sekä elinolosuhteet on mahdollisuus asuntoon jne...

        Kun tullaan ja ollaan äärimmäisten kysymysten äärellä jossa nuo toiminteet ovat kotimaassa vaakalaudalla on syytä muistaa tuo miksi niitä verija kerätään. Suomella ei ole vero velvoitteita joilla katetaan muiden maiden kansallisuuksien tarpeet ja heidän yhteiskuntansa ylläpito. Sen sijaan valtion hallinolla on velvoite verovelvollisiamme kohtaan huolehtia siitä että maassamme hyvinvointi säilytetään ja heiltä kerätyt verot kohdistetaan ensisijaisesti yhteiskuntamme ylläpitämiseen ,kansalliset olot turvaten.

        Nyt kun olemme tulleet tilanteeseen jossa maassamme yritetään hillitä velkaantumista tuon harkinnan tarve nousee pintaan ,eikä sitä voi sivuuttaa minkään asian kohdalla joka vaatii rahoitusta .Ei varsinkaan silloin kun on kyse ulkoisista tarpeita joita Suomalaisin vero euroin olisi rahoitettava, sillä ei ole tarkoituksenmukaista että otamme velkaa turvataksemme muiden maiden taloutta ja saman aikaisesti ajamme omaamme alas. Sellaisen velka perinnönkö haluamme jättää tuleville polville jossa he lyhentävät ulkovaltojen syömä velkaa?


      • Anonyymi

        Kehitysapu on hukkaan heitettyä rahaa ja aiheuttaa vain liikakansoitusta.


    • Anonyymi

      Rkp:läiset ovat rikasta porukkaa ja hyvinn toimeen tulevia, niiden mielestä rahamme voi hyvin jakaa Afrikkaan.

    • Anonyymi

      Miksi maksaa " kehitysapua" , kun näistä surkumaista virtaa loisijoita Suomeen. Eikö riitä järjetön rahan tuhlaus? Suomi ei ole vastuussa kehityskelvottomista maista.

      • Anonyymi

        No eipä pääse nuo Ruottalaiset kovin kehumaan onnistuneella maahanmuutolla omassa kotomaassaankaan.


    • Anonyymi

      Kertoohan puolueen nimi jo kaiken. Suomen ruotsalainen kansanpuolue. Ruotsi ja muut maat ovat tärkeämpiä kuin Suomi.

    • Anonyymi

      Adelcreutzin on helppo sanoa, että veronmaksajan on maksettava ilmastotavoite.

      Hän kun ei käytännössä maksa lainkaan ja sai hän noin 10 000 euron / vuosi palkkio korotuksen .

      Tavoitteita ja maksuja on helppo laittaa muille ja itse kulkee loisijana.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      75
      8937
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5604
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5054
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      18
      3903
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2701
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      58
      2676
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe