Hieman kristillisestä hengellisyydestä

4

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kristitty ollenee; kristilisenä esiintyvä eksyttäjä.

    • Anonyymi

      eli jos on niellyt pyhää henkeä niin sen poistuminen helpottaa oloa 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Koraanin mukaan Jumala alisti enkelit Aadamin alaisuuteen.
      Jeesuksen alaisuuteen alistettiin Enkelit ja Henki.
      Mutta vielä tulee ehkä kolmas, neljäs, viides jne. Joille kullekin alistetaan yhä enemmän.

      Esim. Enkelit+Henki+Voima

      Jne.

      Tarkoitan että hengellisyys ei ehkä tulevaisuudessa ole enää Korkein tavoite vaan Voima on sitä korkeampi?

      Kalevalassa tämä ilmenee että vaikka Otava viittaa kaikkiin seitsemään Pyhään Henkeen niin Voima on se jota etsitään ja esitetään.

      Itse uskon että Kalevala on tulevaisuudesta alas meidän aikaamme vuodatettu teos. Ehkä vuoden 2800 jkr tienoilta.

      Uskoa tulee enkeleihin, sanaan ja Henkeen, mutta mä uskon että vielä pidemmälle tullaan menemään. Voima on seuraava tavoite.
      Tämä käy ilmi vieraiden uskontojen teoksista.

      Pyydän anteeksi että kristinuskoon tuon synkreettistä ainesta. Raamatun lisäksi mielestäni tänä päivänä pitää tuntea Koraani ja Sunna. Tosin sunnaan sisältyy kohta. Joka oppii tuntemaan Profeettaa on velvollinen kääntymään islamiin. Siksi kristinuskossa pitäytyminen ON JÄRKEVÄÄ.

      Menestysteologiaa on kaikkiin uskontoihin tutustuminen. Ja vaikka Vatikaanin II konsiili sen sallikin mikä on johtanut islamin voittokulkuun niin pitäytyminen Kristukseen USKOLLISESTI on arvostettava piirre aina.

      Sanoihan Kristuskin niille joilla oli VOIMA tehdä suuria ihmeitä: Menkää pois luotani . Minä en teitä tunne.

      Kristuksen Totuus vallitkoon kaikkien USKOLLISTEN elämässä siis.

      Rauhaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      286
      2963
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1751
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      61
      1283
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1213
    Aihe