Laminaattilattiat kerrostalossa

Anonyymi-ap

Muutin hiljattain ihkauuteen kerrostaloon. Kaikki hienoa uutta viimeisen päälle. Nythän kelpaa asustella, ajattelin.

Yläkerran asunnossa lapset leikkivät lattialla kuultavasti joillain kovilla leluilla raapien ja koputtaen lattiaa. Välilla innostutaan pomputtelemaan kovaa bingispalloa kovaa laminaattia vasten. Tätä jatkuu oitkin päivää useampia tuntejs.

Lasten pitää saada leikkiä kotona sisätiloissa, mutta... miten käy alakerrassa asuvan naapurin hermojen. Että voisi sunnuntaiaamuna nukkua pidempään, ei puhettakaan.

Miten on mahdollista, ettei rakennuttajat ymmärrä, miten hevetillinen keksintö on laittaa kerrostaloon laminaatit. Liekö edes kunnon ääntä vaimentavaa eristettö laitettu kaminaatin alle.

Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka paljon näitä halvalla rskennettuja kerrostalojs löytyy esim. Kirkkonemmelta.

4

584

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama juttu on vaikka on lautaparketti. Kaikki mikä tipahtaa lattialle, kuuluu alakertaan kolinana. Jopa koiran kynsien rapina kun on hiljaisuus yöllä.
      Ei minua tosin häiritse, en herää jos nukun. Joskus valveilla ollessani olen kuullut.
      Edellisessä asunnossa oli lakattu mosaiikkitammiparketti rivitalossa. Mitään muita ääniä ei kuulunut sivuilla olevista asunnosta, mutta jos joku tipahti lattialle, se kuului. Johtui kuulemma siitä että koko rivarin pätkään oli laitettu yhtenäinen lattia ensin ja sitten vasta seinät. (Nyt kun mietin, voiko se olla mahdollista että niin olisi tehty. Aika outoa.)
      Summasummarum, ei auta vaikka olisi ´hienonpikin´ asunto. Mikähän materiaali sitten olisi sellainen että kolinat ei kuuluisi?

      • Anonyymi

        Muovimatto olisi ehkä hiljaisempi,
        Luulen, että kunnollimen paksu äänieriste laminaatin alla auttaisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muovimatto olisi ehkä hiljaisempi,
        Luulen, että kunnollimen paksu äänieriste laminaatin alla auttaisi.

        Vanha kunnon kokolattiamatto. 2-3 cm paksu, eli 20-30 mm.
        Loppuu kolinat, kynsien rapinat ja muut pintojen paukkeet.
        Imurin suulakkeen pitää olla tamppari. Kyllä pöly lähtee matosta.
        Laipioon esim. kananmunan kennoja, ei kuulu naapuriin ulinat eikä muut älämölöt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      172
      1869
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1340
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      221
      985
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 56
      820
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      765
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    8. 90
      737
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      636
    Aihe