Laminaattilattiat kerrostalossa

Anonyymi-ap

Muutin hiljattain ihkauuteen kerrostaloon. Kaikki hienoa uutta viimeisen päälle. Nythän kelpaa asustella, ajattelin.

Yläkerran asunnossa lapset leikkivät lattialla kuultavasti joillain kovilla leluilla raapien ja koputtaen lattiaa. Välilla innostutaan pomputtelemaan kovaa bingispalloa kovaa laminaattia vasten. Tätä jatkuu oitkin päivää useampia tuntejs.

Lasten pitää saada leikkiä kotona sisätiloissa, mutta... miten käy alakerrassa asuvan naapurin hermojen. Että voisi sunnuntaiaamuna nukkua pidempään, ei puhettakaan.

Miten on mahdollista, ettei rakennuttajat ymmärrä, miten hevetillinen keksintö on laittaa kerrostaloon laminaatit. Liekö edes kunnon ääntä vaimentavaa eristettö laitettu kaminaatin alle.

Olisi mielenkiintoista tietää, kuinka paljon näitä halvalla rskennettuja kerrostalojs löytyy esim. Kirkkonemmelta.

4

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama juttu on vaikka on lautaparketti. Kaikki mikä tipahtaa lattialle, kuuluu alakertaan kolinana. Jopa koiran kynsien rapina kun on hiljaisuus yöllä.
      Ei minua tosin häiritse, en herää jos nukun. Joskus valveilla ollessani olen kuullut.
      Edellisessä asunnossa oli lakattu mosaiikkitammiparketti rivitalossa. Mitään muita ääniä ei kuulunut sivuilla olevista asunnosta, mutta jos joku tipahti lattialle, se kuului. Johtui kuulemma siitä että koko rivarin pätkään oli laitettu yhtenäinen lattia ensin ja sitten vasta seinät. (Nyt kun mietin, voiko se olla mahdollista että niin olisi tehty. Aika outoa.)
      Summasummarum, ei auta vaikka olisi ´hienonpikin´ asunto. Mikähän materiaali sitten olisi sellainen että kolinat ei kuuluisi?

      • Anonyymi

        Muovimatto olisi ehkä hiljaisempi,
        Luulen, että kunnollimen paksu äänieriste laminaatin alla auttaisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muovimatto olisi ehkä hiljaisempi,
        Luulen, että kunnollimen paksu äänieriste laminaatin alla auttaisi.

        Vanha kunnon kokolattiamatto. 2-3 cm paksu, eli 20-30 mm.
        Loppuu kolinat, kynsien rapinat ja muut pintojen paukkeet.
        Imurin suulakkeen pitää olla tamppari. Kyllä pöly lähtee matosta.
        Laipioon esim. kananmunan kennoja, ei kuulu naapuriin ulinat eikä muut älämölöt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      206
      4306
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3818
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      139
      3290
    4. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      9
      2530
    5. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      55
      1658
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      1620
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1608
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1405
    9. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1351
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      120
      1194
    Aihe