Punamulta ennen ja nyt - vaikutus kannatukseen

Anonyymi-ap

Miksi keskusta kykeni säilyttämään kannatuksen ennen punamullassa, mutta ei enää uudessa punamullassa. Tätä on ihmetelty.

Nähdäkseni syy on se että keskustan kannattajia ei suuremmin haittaa talousvasemmistolaisuus, mutta muu nykyvasemmistolaisuus jo haittaakin.

Nykyvasemmistolla ja vihreillä on tärkeintä woke, ja jos tuetaan woke-politiikkaa, niin muiden osa-alueiden ihanteeellinenkaan politiikka ei auta kannatukseen.

Keskustalaiset ymmärtävät intuitiivisesti woken yhteiskuntaa syövyttävän vaikutuksen. Lisäksi keskustalaiset ovat tyypillisesti kuitenkin omillaan sinänsä riittävästi pärjääviä, heitä kiinnostaa tietenkin omakin talous ja alueiden talous, ja toivovat niihin yhteiskuntapoltiikasta hyvää, mutta lopulta tärkeintä on kestävä yhteiskuntakehitys ja kestävät arvot eli isänmaan asiat.

Kannattaa huomata tässä myös puolueen iso ajatus ylisukupolvisuudesta ja tässä vielä syntymättämienkin asiat. Moni näkee woken iskevän tähän.

Ja nyt kun vielä ykkösvastustajaksi ja haukkujen kohteeksi otetaan Persut, niin ei tarvitse ihmetellä kannatuksen katoa.

5

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OikeistoSosDem

      Pitäskö miettiä mistä se wokeilu kumpuaa. Aivan oikein. Naisten ja vähemmistöjen sortamisesta.
      Hyvä esimerkki oli Marinin avioeroon liittyvä täysin asiaton kirjoittelu iltapöuvälehdissä eli tasa-arvoon mikä ei ole ongelma terveen itsetunnon omaaville miehille on vielä matkaa.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🔞 ­­N­­­y­­­m­f­­­o­m­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17855895E

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Eihän edellisessä hallituksessa keskusta ollut maaseudun väen asialla, viljelijöitä ja varsinkin eläinten kasvattajia pidettiin lähes rikollisina . En oikein usko että maatalous yrittäjät pitää keskustaa enää "meidän puolueena". Kyllä vihervasemmisto vei keskustaa kuin pässiä narussa.

    • Anonyymi

      Eduskunnan kyselytunnilla keskusteltiin korkeista sähkölaskuista, Saarikko tokaisi pitää mennä sossuun pyytämään apua sähkölaskuihin. EU:n elvytysmekanismiin lahjoitettiin miljardeja, ministerit kehuivat kuinka Suomi hyötyy EU:n talouskasvusta. Suomalaisia sydänsairaita lapsia joudutaan viemään ulkomaille saamaan hoitoa.Hallitukselle oli tärkeämpää laittaa miljoona euroa laittomasti maassa olevien palveluihin, etteivät joudu lähtemään kotimaihinsa hoitoon. Marinin hallitus näytti kuinka suomalaisista tehdään ulkomaalaisten alamaisia ja elättäjiä.

    • Anonyymi

      Marinin hallitushan ei ollut punamultahallitus, vaan kansanrintamahallitus täydennettynä vihreillä. Erona punmultahallituksiin kansanrintamahallituksiin kuului 1960-1980-luvuilla myös SKDL, jota nykyään vastaa vasemmistoliitto.

      En lähde setvomaan vanhoja kansanrintamahallituksia, mutta ainakin Marinin hallituksessa keskusta riiteli usein vasemmistoliiton ja vihreiden kanssa. Demareiden kanssa ei ollut ongelmia, joskin pari kertaa keskusta olisi toivonut heiltä vahvempaa tukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2847
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      208
      1121
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      75
      1033
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      947
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      66
      868
    6. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      822
    7. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      93
      723
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      676
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      65
      665
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe