Vaikea sovittelu Orpolla

Anonyymi-ap

Ei ole helppoa tulevalla pääministerillä saada kokoon toimiva hallitus. Totta on, että talous pitää panna kuntoon! Tietysti, mutta millä ohjelmalla, siitä on tulevalla hallituksella kovin erilaisia näkemyksiä eri ryhmillä. Kertarysäyksellä se ei onnistu. Oikea tapa on harkitusti, maltillisesti, hiljakseen. Se on varmaan se oikea tapa! Edellinen hallitus oli monien yllättävien ongelmien rasittama ja ne piti hoitaa. Se merkitsi mm. lainanottoa. Tulevassa hallituksessakin on edustajia, jotka ovat riemurinnoin olleet mukana velkaa tekemässä. Väestön vanheneminen, Sote, Ulrainan sota, korona, Ukrainan avustaminen, Puolustusvoimien kalliit hankinnat jne... Tiedossa on, että "on ollut pakko ottaa lainoja" , sitä olisi samaa mieltä mikä tahansa hallitus. Nykytilanne ei ole helppo. Mikä kansanosa joutuu eniten maksumiehen osaan. Varmaan esim. Perussuomalaisissakin on joukkoa, joka ei ole kovinkaan suurituloinen. Kokoomuksen tavoite sellaisenaan ei varmaan ilahduta kaikkia perussuomalaisia. Oletan, että myös Orpo (kokoomus) joutuu tinkimään ilmoittamastaan linjasta, ainakin lieventämään vaatimuksia. Hyvin lyhyellä aikavälillä näitä ongelmia ei voida hoitaa menestyksekkäästi. On vaara, että aiheutetaan vai lisää ongelmia, jos ollaan liian hätäisiä. Onnea vain Orpolle ja mahdolliselle tulevalle hallitukselle. Edessä olevat ajat eivät ole helppoja!

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orpo näyttää onnistuneen. Hallitus saadaan aikaiseksi. Siinä ainakin Perussuomalaiset ja RKP edustavat toisilleen vastakkaista suuntaa maahanmuuttajien osalta. Siinä asiassa RKP on kyllä oikeassa ja PS väärässä. Kyllä maahanmuuttajia pitää auttaa, neuvoa ja kouluttaa, niin että he selviävät Suomen työelämässä. PS:n kanta on sydämetön! Sieltä suunnalta mamuttelu jatkuu. Noin leikillisesti voidaan sanoa, että perussuomalaiset eivät pääse taivaaseen. Heikkoja on autettava! Raamatunkin mukaan! Orpon hallitus joutuu tulikokeeseen. En usko, että kokoomuksen tavoite voidaan saavuttaa. Se vaatii enemmän aikaa ja rauhallisempi tahti on muutenkin realistisempi. Orpon hallitukselle sen itsensä määrittelemä tavoite tulee olemaan liian vaikea. Käytännössä on pakko vähän höllätä. Ei se ole niin helppoa, se onnistuisi vain diktatuurissa, mutta Suomessa ei ole diktatuuri! Katsotaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1501
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1145
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      47
      1087
    4. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      1048
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      904
    6. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      39
      840
    7. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      835
    8. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      43
      817
    9. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      815
    10. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      799
    Aihe