Vaikea sovittelu Orpolla

Anonyymi-ap

Ei ole helppoa tulevalla pääministerillä saada kokoon toimiva hallitus. Totta on, että talous pitää panna kuntoon! Tietysti, mutta millä ohjelmalla, siitä on tulevalla hallituksella kovin erilaisia näkemyksiä eri ryhmillä. Kertarysäyksellä se ei onnistu. Oikea tapa on harkitusti, maltillisesti, hiljakseen. Se on varmaan se oikea tapa! Edellinen hallitus oli monien yllättävien ongelmien rasittama ja ne piti hoitaa. Se merkitsi mm. lainanottoa. Tulevassa hallituksessakin on edustajia, jotka ovat riemurinnoin olleet mukana velkaa tekemässä. Väestön vanheneminen, Sote, Ulrainan sota, korona, Ukrainan avustaminen, Puolustusvoimien kalliit hankinnat jne... Tiedossa on, että "on ollut pakko ottaa lainoja" , sitä olisi samaa mieltä mikä tahansa hallitus. Nykytilanne ei ole helppo. Mikä kansanosa joutuu eniten maksumiehen osaan. Varmaan esim. Perussuomalaisissakin on joukkoa, joka ei ole kovinkaan suurituloinen. Kokoomuksen tavoite sellaisenaan ei varmaan ilahduta kaikkia perussuomalaisia. Oletan, että myös Orpo (kokoomus) joutuu tinkimään ilmoittamastaan linjasta, ainakin lieventämään vaatimuksia. Hyvin lyhyellä aikavälillä näitä ongelmia ei voida hoitaa menestyksekkäästi. On vaara, että aiheutetaan vai lisää ongelmia, jos ollaan liian hätäisiä. Onnea vain Orpolle ja mahdolliselle tulevalle hallitukselle. Edessä olevat ajat eivät ole helppoja!

2

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orpo näyttää onnistuneen. Hallitus saadaan aikaiseksi. Siinä ainakin Perussuomalaiset ja RKP edustavat toisilleen vastakkaista suuntaa maahanmuuttajien osalta. Siinä asiassa RKP on kyllä oikeassa ja PS väärässä. Kyllä maahanmuuttajia pitää auttaa, neuvoa ja kouluttaa, niin että he selviävät Suomen työelämässä. PS:n kanta on sydämetön! Sieltä suunnalta mamuttelu jatkuu. Noin leikillisesti voidaan sanoa, että perussuomalaiset eivät pääse taivaaseen. Heikkoja on autettava! Raamatunkin mukaan! Orpon hallitus joutuu tulikokeeseen. En usko, että kokoomuksen tavoite voidaan saavuttaa. Se vaatii enemmän aikaa ja rauhallisempi tahti on muutenkin realistisempi. Orpon hallitukselle sen itsensä määrittelemä tavoite tulee olemaan liian vaikea. Käytännössä on pakko vähän höllätä. Ei se ole niin helppoa, se onnistuisi vain diktatuurissa, mutta Suomessa ei ole diktatuuri! Katsotaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      49
      2739
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2040
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1748
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1339
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1311
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      61
      1215
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1112
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1049
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      987
    Aihe