EU tuhosi tärkeät työpaikat

Vaikka suomalaiset näkivät ennen EU-äänestystä,mitä EUssa puuhasteltiin maataloudessa niin muutamat ahneet poliitikot pakottivat kansan äänestämään liittymisen puolesta. Vasta nyt kaikki näkevä totuuden kun seuraksena väärästä politiikasta on pula energiasta ja raaka-aineista ja niiden hinnat moninkertaistuneet.
5313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Työpaikat tuhottiin maataloudessa parnkymmene vuoden takia täysin turhaan. Olisi tullut paljon halvemmaksi ruokakin jos talonpojat olisi säästetty ja vältetty kaikki se surkeus joka nyt vallitsee maaseudulla ja kaupungeissa. Yksin rakennusten hävittäminen on maksanut tolkuttomasti koko yhteiskunnalle.Kun vanhemmat lähtivät pois,lähtivät lapsetkin kaupunkeihin . Työnteko ei enää kiinnostanut.Siksi nyt ontyövoimapula monilla aloilla eikä se korjaannu ulkomaisella väellä. Uuudet asunnot tehtiin täysin velaksi ja vanhat hyvät asunnot jätettiin mätänemään.Nyt ei pystytä maksamaan kohonneita lainakustannuksia maan päättäjien typrien päätösten takia. Maksut ovat kaksinkertaistuneet ja tulot monelta loppuneet. Sosiaaliturva on pakko heikentää. Tästä voimme kiittää EUta sillä sen syytähän tämä kaikki on. Puolueet luottavat edelleen EUhun,mutta täysin turhaan. Kuten näemme niin EU-jäsenyys oli valtava virhe. Sen keskuspankki pilasi kaikkien Euroopan maiden asiat todella pahasti. Mitkään varoitukset eivät menneet perille. Ja nyt Euroopassa on sota. EU valehteli olevansa rauhan järjestö.Tässä nyt olemme puun ja kuoren välissä.

Äänestä
  • Suomen pientilavaltainen maatalous vaati yksinkertaisesti liikaa työvoimaa kannattaakseen.

    EU-jäsenyys on pelastanut Suomen vauraaksi länsimaiseksi demokratiaksi.

    Se harmittaa EU-vihaajia.
    Niin pitääkin.

    Sodan sytytti Venäjän hyökkäys Ukrainaan.
    EU - Suomi muiden mukana - on kiitetettävästi tukenut Ukrainan taistelua ja pelastanut sen tuholta Kremlin johdon ja EU-vihaajien harmiksi.

    Äänestä

Hölynpölyä.

Suomi liittyi EU:iin vapaalla kansanäänestyksellä.

Tämä hetken ongelmat johtuvat Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan, jota Suomessa vain EU-vihaajat kannattavat.

Äänestä
  • Loanheitto vain jatkuu vaikka jo tiedetään ettei nykyinen maatalous voi pitää ihmisiä hengissä kovin pitkään.Öljyn käyttöön perustuva ruuantuotanto on kestämätöntä ja ympäristöä tuhoavaa. Myrkyillä tuotettu ruoka pilaa ihmisten terveyden .Seuauksena on sukupuutto joka jo nähdään elimistön rapautumisena. Sama kehitys on menossa kuin merikotkilla mutta ihmiset ei usko.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Loanheitto vain jatkuu vaikka jo tiedetään ettei nykyinen maatalous voi pitää ihmisiä hengissä kovin pitkään.Öljyn käyttöön perustuva ruuantuotanto on kestämätöntä ja ympäristöä tuhoavaa. Myrkyillä tuotettu ruoka pilaa ihmisten terveyden .Seuauksena on sukupuutto joka jo nähdään elimistön rapautumisena. Sama kehitys on menossa kuin merikotkilla mutta ihmiset ei usko.

    Suomen ruuantuotanto on kannattavuuskriisissä koska on luotettu halpaan öljyyn ja raaka-aineisiin.Koneet ovat kallistuneet suuretessaan ja korjaus lähes mahdotonta.Valtavat tuetkaan eivät pysty kompensoimaan hintojen nousua.Tuotteiden hinnat seuraavat halpamaiden tasoa.Täällä luotettiin A I Virtaseen kuin jumalaan ja se kostautui.kalleimpana tuotantona .Olisi pitänyt laskea kustannuksia mutta Keskustalle se ei käynyt.Nyt koko puolue on näivettymässä olemattomiin ja maatalous loppumassa tyystin. EU ei käsitä mitään taloudesta ja se on kaiken syy. EUn kohtalo on sama kuin Keskustan samasta syystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaikka suomalaiset näkivät ennen EU-äänestystä,mitä EUssa puuhasteltiin maataloudessa niin muutamat ahneet poliitikot pakottivat kansan äänestämään liittymisen puolesta. Vasta nyt kaikki näkevä totuuden kun seuraksena väärästä politiikasta on pula energiasta ja raaka-aineista ja niiden hinnat moninkertaistuneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu