Parkkisovellukset

Anonyymi-ap

Kuvitellaanpa tilanne, että ajat vieraassa kaupungissa auton parkkiin. Nouset autosta lähdet selvittämään, kuinka tämä maksetaan. Löydät lopulta parkkiautomaatin, jossa on hinnat ja vyöhykkeet näkyvillä. Automaatissa on jopa lähimaksuominaisuus. Laitteeseen on lisäksi kiinnitettynä lukuisia parkkisovellusten mainoksia. Pysäköinti maksaa esim. 4 e/h. Jos maksat automaatilla esim. kännykällä lähimaksua käyttäen, kokonaishinta on 4 e/h. Sen sijaan, jos käytät jotain sovellusta, joudut sieltä klikkailemaan oikean alueen ja maksat lopulta parkkeeraamisesta enemmän kuin automaattiin maksaessasi. Silti monet valitsevat sovelluksen mieluummin kuin automaatin. Miksi ihmeessä.

Monille sovellusten maksullisuus ei välttämättä ole edes tiedossa. Ajatellaan, että ei hintaan luulisi vaikuttavan, miten sen maksat. Ja niinhän sen pitäisikin olla vaan kun ei ole. Hintaerot voivat olla valtaviakin, mutta automaattiin maksaminen on aina halvinta. Tämän pitäisi olla selvästi automaattiin kirjattuna. Itse ainakin maksan jatkossakin automaattiin aina, kun se on mahdollista.

6

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten tiedät automaattiin patkkiaikasi?Soveluyuksella vain tarka-aika.katkasta,kun palaa autolle.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😍 ­­­N­­y­­­m­­f­o­­­m­­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17856257d

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Miksi pitää kuvitella. Opetelkaa jotain ihan oikeesti.

    • Anonyymi

      - Ei tarvitse lähteä etsimään automaattia.
      - Automaatissa ei välttämättä ole lähimaksuominaisuutta, eikä niitä viimeisiä kaupan kärryihin tarvittavia kolikoitakaan viitsisi käyttää ja vaivautua sitten hankkimaan uusia, kun mihinkään muuhun ei juurikaan käteistä tarvitse.
      - Ei tarvitse jännittää että tulikohan sitä aikaa nyt tarpeeksi, että ehtii varmasti käydä asioillaan.
      - Ei tarvitse harmitella että tulipa taas maksettua turhaan ylimääräisestä ajasta.

    • Anonyymi

      Mitenkäs kuvitellaan tilanne, että parkkeeraan auton ja minulla ei ole puhelinta, älylaitetta, kolikoita, parkkikiekkoa ym mitä tarvitsette siellä ruuhka-alueilla. Voinhan kyllä jättää auton maantienvarteen sehän ei maksa mitään.

    • Anonyymi

      Eikös nuo apit ihan itse etsii paikan missä olet ja laskuttaa oikean alueen mukaan ihan itsellään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1761
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1507
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1477
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1167
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      830
    Aihe