Euroopan komissio on nostanut maanantaina euroalueen talouskasvuennusteita.
Komissio arvioi talouden kasvavan tämän vuoden aikana 1,1 prosentilla, mikä on 0,2 prosenttiyksikköä enemmän kuin aikaisemmassa arviossa.
– Alhaisemmat energian hinnat, väistyvät tarjonnan esteet sekä vahvat työvoimamarkkinat tukivat maltillista kasvua vuoden 2023 ensimmäisellä neljänneksellä. Samalla pelot lamasta väistyivät, komissio kommentoi uutistoimisto AFP:n mukaan.
Lähde: AFP
EU nostaa arviota euroalueen talouskasvusta
18
427
Vastaukset
- Anonyymi
Arviota. Tarkoitta toivetta taas!
- Anonyymi
Täystuhon jälkeen alkaa tietysti joskus nousu. Nyt siihen on jopa EUlla mahdollisuus. Itse en kehtaisi enää puhuakaan asiasta.
- Anonyymi
On hyvä että yksikin valtio vielä uskoo EUn nousuun .Se lisää kannattajienkin luottoa.
- Anonyymi
EU:lla menee hyvin, mutta menköön.
Se harmittaa vain EU-vihaajia.- Anonyymi
Meitä harmittaa vain EU-renkien valehtelu. Kansa on EUn takia jo menettänyt kauken ja aivan turhaan.Roskiksesta nostetut johtajat ovat pilanneet kaiken kyvyttömyydessä'än.He vain nopeuttivat luonnollista kehitystä joka johtuu luonnonvarojen loppumissta. Tosin olisi pitänyt jo älytä se ja ryhtyä säästämään jotain lapsillekin.Siten olisi pelastettu ilmastokin järkevästi ilman kuluja ja velkoja.
- Anonyymi
Joo hurjaa on talouskasvu eu nato ghettos!!👩🔧
- Anonyymi
Euroopan unionin komissio tai sanotaan suoraan että euroopan unionin bullshit komissio teki saman hölynpöly arvionsa myös viime vuonna ja sekin meni pieleen
- Anonyymi
Voi raukkaa.
EU:lla menee hyvin, mutta menköön. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi raukkaa.
EU:lla menee hyvin, mutta menköön.Venäjällä menee tosi huonosti,mutta eihän EU-vihaajat sitä ymmärrä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä menee tosi huonosti,mutta eihän EU-vihaajat sitä ymmärrä.
Venäjällä pitääkin mennä huonosti.
Tosin vähän helpotti,kun Turkin diktaattori Erdogan valittiin uudelleen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi raukkaa.
EU:lla menee hyvin, mutta menköön.Ei mene kyllä kauaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mene kyllä kauaa.
EU pärjää ikuisesti,EU-vihaajat ovat menneen maailman tuote.
Epäonnistunut Brexit on todiste heidän haaksirikostaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EU pärjää ikuisesti,EU-vihaajat ovat menneen maailman tuote.
Epäonnistunut Brexit on todiste heidän haaksirikostaan.EU on selvinnyt kaikista EU-vihaajien manaamista turmanloukuista.
Huonommin on käynyt heidän ihannemaalleen Venäjälle.
Kun valtion johto joutuu turvautumaan Prigozinin ja Kadyrovin kaltaisiin roistoihin,on piru merrassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EU pärjää ikuisesti,EU-vihaajat ovat menneen maailman tuote.
Epäonnistunut Brexit on todiste heidän haaksirikostaan.Raunioilla tavataan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raunioilla tavataan.
Ketä sitten Venäjän rauniot kiinnostavat?
- Anonyymi
EU:lla menee hyvin.
Euro on kovempi valuutta kuin dollari,
Yhdellä eurolla saa yli sata ruplaa, jos ketään sattuu kiinnostamaan. - Anonyymi
Jos 20 miinuksella ja haaveillaan 19 miinuksesta,nousua se!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1022234Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1262142Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3022010Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441801Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091657- 381478
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291285Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701160- 541123