Entisessä Neuvostoliitossa kokeiltiin ihmisten tasapäistämistä, miksi lahjakkaimmat tai ahkerimmat ihmiset yrittäisivät enää innovoida tai tehdä töitä tosissaan tilanteessa, jossa sinä ajat samanlaisella Lada 1200 autolla kuin se juopporatti tyhjäntoimittaja, joka ajaa kaiken lisäksi kännissä? Köyhät ovat Suomessakin köyhiä, koska ovat laiskoja, tyhmiä tai juoppoja.
Suomen verotus ja sosiaalipolitiikka toteuttaa Neuvostoliiton visiota ja passivoittaa kansalaisia. Pieni joukko suomalaisia veronmaksajia ylläpitää todella suuren joukon toimeentuloa. Olisiko esimerkiksi hyvin toimeentulevan it-alan osaajan fiksumpaa muuttaa vaikka Viroon jossa on tasaverotus 20 %, joka tosin sekin on sietämättömän korkea.
Suomi on jo Neuvostoliitto
17
375
Vastaukset
- Anonyymi
Sellaista visiointia teillä siellä kokoomuksessa
- Anonyymi
Onkohan aloittaja muuan Tere
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17859258L
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Tervemenoa sinne Viroo toteuttamaan "lahjakkuuttasi"
- Anonyymi
alotuksesta näkee että ei monen räeltäjä pärjää muualla kuin suomen turvallisessa hyvinvointi-valtiossa fasisti-aivopierujaan jakelemassa valtion tukemana.
EU on uusi neuvostoliitto.
- Anonyymi
Näin. Mistä moinen vertaus Neuvostoliittoon? Jos Suomi olisi ollut kuin se, sinä olisit ollut osoittamassa lahjakkuuttasi Myrski-Svetlovski metsätyökompleksissa Siperiassa.
- Anonyymi
aiheesta on kirjakin, euhu huomis päivän supe rneuvostoliitto ,kirjailia joka oli tutkinut vapaamuuradeita vuosikymmenet,
- Anonyymi
Eurostoliitto on pahempi kuin Neuvostoliitto
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eurostoliitto on pahempi kuin Neuvostoliitto
Eu voitas liittää USAn osavaltioksi.
- Anonyymi
Vanha juttu. Jo 1970-1980-luvulla siitä puhuttiin. Tasa-arvoa hoettiin, mutta se tarkoitti tasapäisyyttä. Kuten Neuvostoliitossa.
Meillä näkyy tasapäistäminen parhaiten koulu- ja opiskelumaailmassa. Toki myös työelämässä tasapäistäminen on tärkeämpää, kuin tasa-arvon mukaisesti oikeus nousta korkeampaan asemaan.- Anonyymi
mamut tuo monikulttuuria ja sateenkaaria ja sensellasta---
- Suomessa nyt enemmän KGB-agentteja väestömäärään suhteutettuna kuin Neukuissa oli....?
- Anonyymi
Neuvostoliitossa ei tasapäistetty lapsia. Lahjakkaimmat erottuivat joukosta ja heille annettiin kaikki mahdollinen tuki menestymiseen. Esimerkiksi urheilu tai eräät tieteen alat.
Lahjakkaat olivat eliittiä.- Anonyymi
Lahjakkaat lapset saivat lahjakkuusalaansa sopivan hormoonihoidon ja muun lääkityksen. Tasa-arvoa on sekin, että lääkitykset salattiin, lahjakkuus oli luonnonlahja. Kunnes alkoi kilpailuissa käry käydä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lahjakkaat lapset saivat lahjakkuusalaansa sopivan hormoonihoidon ja muun lääkityksen. Tasa-arvoa on sekin, että lääkitykset salattiin, lahjakkuus oli luonnonlahja. Kunnes alkoi kilpailuissa käry käydä.
Suomeen RKP:n maahantuomana tuotiin DDR.sstä kiinalainen yhteiskunta-järjestelmä 70-luvulla- ja kansa alkoi tyhmistymään.
- Anonyymi
Suomessa toimii tasa-arvoinen terveydenhoito hyvinkin neuvostoliittolaisen mallin mukaan. Kaikki jonottavat tasapäisesti vaivasta riippumatta.
- Anonyymi
Kokoomus-korruptio haluaa päästä rahastamaan sote-plveluilla- mm lapsikauppa huostaanotto-rikollisuus on TUOTTAVIN BISNES suomen liiketoiminoissa tällä hetkellä...
- Anonyymi
Tuollaisella ruikutuksella ei elämässä menestytä. Lahjakkaat käyttävät lahjojaan, koska työ itsessään tekee elämän mielekkääksi. Se tuo ennen pitkää myös taloudellista menestystä. Asenne ratkaisee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802105
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641846Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461806- 1231523
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1711341Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia571317Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen731146- 71991
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P27969- 15939