Onko ihmisoikeudet ja naistenoikeudet jotenkin erillaiset ?
Tulevatko naistenoikeudet jotenkin ihmisoikeuksien lisäksi ja koskeeko ihmisoikeudet vaan miehiä ?
Miksi puhutaan naisten oikeuksista
11
492
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmisoikeudet muodostavat sateenvarjon jonka alla on monen eri ihmisryhmän oikeudet.
Miksi joskus on perusteltua erotella eri ryhmät toisistaan? Koska eri ihmisryhmillä on omat erityispiirteensä jotka asettavat heidät ominaistyypilliseen asemaan.
Sanotaan vaikka naisten oikeuksista, että koska vain nainen synnyttää, ei voida puhua oikeudesta vaikkapa äitiyslomaan kaikkien oikeutena tasapuolisesti, koska se ei koske muita kuin naisia.
Joskus eri ryhmien erilainen kohtelu on perusteltua. Tietysti tasa- arvon nimissä miesasiamiesliike voisi vaatia että kun pariskunta on saamassa lapsen, olisi oikein että isä jää äitiyslomalle, ja juuri synnyttänyt äiti sitten marssisi saman tien töihin heti synnytystä seuraavana päivänä. Jos olet nähnyt joskus synnytyksen osaat arvata miksi sen pitää olla nimenomaan se synnyttävä osapuoli joka jää parantelemaa itsensä ja muodostamaan suhteen siihen uuteen tulokkaaseen.- Anonyymi
Mielestäni äitiysloman kirjaaminen yleisesti ihmisten oikeuksiin, voidaan toteuttaa sanamuodoilla niin, että ei tarvita erillistä naisten oikeuksia käsittelevää säännöstöä. Se, että onko se intersektionaalisessa feminismissä mahdollista, niin siihen en ota kantaa…
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielestäni äitiysloman kirjaaminen yleisesti ihmisten oikeuksiin, voidaan toteuttaa sanamuodoilla niin, että ei tarvita erillistä naisten oikeuksia käsittelevää säännöstöä. Se, että onko se intersektionaalisessa feminismissä mahdollista, niin siihen en ota kantaa…
Mielestäni myös asevelvollisuus ja siitä vapauttaminen voitaisiin sitoa sukupuolen sijasta äitiyteen, eli siihen, että on synnyttänyt. Jos olet synnyttänyt lapsen, saat vapautuksen asevelvollisuudesta, kaikkia muita se koskisi. Tämä olisi selkeä ja yksinkertainen ratkaisu. Pikku viilausta pitäisi tehdä lähinnä yksinhuoltajaisien tasavertaisuuden turvaamiseksi.
- Anonyymi
Yksi syy on se, että meillä on veronmaksajien piikkiin rahoitettuja naisjärjestöjä, joiden täytyy perustella olemassaolonsa jollakin.
- Anonyymi
Monelle saattaa tulla yllätyksenä, että maassamme on sellaisiakin naisjärjestöjä, jotka saavat lakisääteistä valtionapurahoitusta. Niiden palkkalistoilla sitten on henkilöitä, jotka töikseen tuottavat sukupuolen perusteella valikoitua ja toimitettua materiaalia julkisuuteen.
- Anonyymi
Jaa nämä naistenoikeudet siis johtuvat siitä että jotku naiset synnyttävät , koskevatko nämä oikeudet siis ainoastaan synnyttäneitä naisia ?
- Anonyymi
Etteivät tosiaan vaan johtuisi tosiaan noista tyhjäntoimittaja järjestöistä .
- Anonyymi
Kuuluuko siis naistenoikeudet myös transnaisille ?
- Anonyymi
Missä naiseksimuuttumisen vaiheessa naistenoikeudet astuvat voimaan koskemaan transnaista , lakkaavatko ne koskemasta jos muutosprosessi jää jotenkin kesken tai viivästyy kovin kauan .
- Anonyymi
Koska aletaan puhumaan myös miesten oikeuksista ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061