kodin puolustamisessa; vakuuttavaa jälkeä: https://youtu.be/iKe0zvNXz3g
Parempi haulikko kuin Glock
Anonyymi-ap
12184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos menet pyytämään haulikon ostolupaa perusteena kodinipuolustus, niin arvaa myöntääkö poliisi luvan? 🤓🤔
Niin aivan...
- mutta tuosta tuli mieleen mies joka perusteli aselupahakemustaan rauhanomaisella luonteellaan sanoen pöydän takana istuvalle poliisille:
-En ole edes tiaistakaan ampunut vielä eläessäni..
- Entä tulevaisuudessa? tivasi vakavailmeinen konstaapeli Tiainen,
Peruste on tietenkin metsäkanalinnustus valtion vuokramailla. Jos on metsästyskortti eikä ole "poliisin vanha tuttu", niin lupa napsahtaa muutamassa viikossa ja ei kun kauppaan!
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178604705
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Kotiinsa tunkeutuvan oikeistolaisen saa ampua. Oikeistolaisten kannan harventamisen tulisi olla jokaisen kansalaisvelvollisuus.
Vihervasemmistolaisten harvennus eri menetelmillä on jokaiselle isänmaalliselle suomalaiselle jopa toivottavaa.
Tosin oikeistolaisilla ei ole tuollaisia tunkeutumis taipumuksia. Enemmän nuo on vihervasurinarkkien hommia.
Riippuu aina kuinka läheltä. Ihan tosi tosi läheltä pistooli tai revolveri kätevin, on helpoin kätkeäkin, sitten haulikko, sitten konepistooli (jatimatic, uzi, mp-5, suomikonepistooli), sitten rynkkökivääri, sitten pulttilukko-kiikarikivääri.
Parempi on sohotella vesipyssyllä.
Tehokkainta on miinoittaa kämppä ettei sinne ole mitään asiaa kutsumattomille vieraille?🤣🤣🤣
Haulikko on nimen omaan kodinpuolustusase. Ns. "stopping power" on läheltä valtava ja jo pumppuhaulikon latausäänellä on demotivoiva vaikutus kotiin tunkeutujaan. Harva maalikko pystyy paniikkitilanteessa järeällä pistoolilla osumaan yhtään mihinkään. Pitkäpiippuisella aseella tähtääminen on intuitiivisempaa ja jos välillä käy radalla räiskimässä muutaman kiekon, niin osuu vallan mainiosti. Eikä niihin pistooleihin saa nykyään millään lupia.
Lisäksi pitää ajatella naapureiden turvallisuutta. Vaikka haulikko on raju ase, niin haulit menettävät tehonsa aika pian eikä niistä ole vaaraa etäällä oleville.
Idioottimaisin peli on joku jenkkien suosima rynkky, jonka luoti menee ihmisen läpi ja sen jälkeen vielä seinän läpi naapurin kämppään (Amerikassa, jossa talot on pahvia, niin menee koko talostakin läpi). Haulit sen sijaan pysähtyvät hyökkääjään ja /tai seinään eikä niistä ole sen jälkeen vaaraa.
Ja sitten reality chek: Montako kertaa kiminaali tunkeutuu Suomessa asuttuun asuntoon keskimäärin vuodessa? Jos laskee pois huumekauppaan liittyvät luottoepäselvyydet, niin veikkaan että aika lähellä NOLLA.
Kouluampumisissakin olisi ollut suurena apuna jos opettajilla olisi olleet pumppuhaulikot, ei konetuliaseita.