Miltä mahtaa hyökkääjästä tuntua joka on kohta vuoden yrittänyt valloittaa Bahmutia kymmenien tuhansien sotilaiden tappioilla edeten noin 100m viikossa ja sitten Ukraina valloittaa alueet takaisin parissa päivässä .
Mahtaa vitutus olla tapissaan ryslandian joukkojen keskuudessa.
Mahtaa vitutus olla tapissaan ryslandian joukkojen keskuudessa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tätä pitää kysyä rosvo Uli Uli Uikuttajalta joka kovin niin Suomea ja Natoa vihaa. Kuinka se tähän suhtautuu?
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17861288n
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Voisihan sitäkin miettiä miltä tuntuu niistä jotka koko Ukrainan tuhon ja tappamisen ovat luoneet ja saaneet aikaan.
Aluksi kahdeksan vuotta sisällissotaa Itä-Ukrainaa vastaan ja vähintään tuhat uhria vuodessa, vähintään kolme päisvässä siis kahdeksan vuotta.
Ja kun saatiin vauhtia hommiin niin vainajia alkoi tulla kymmenin ja sadoin kerroin enemmän.
Mutta taustavoimat eivät sitä asiaa kommentoi, ja voi olla etteivät edes juuri uhraa ajaruksiaan kuolleille ja vielä kuoleville ihmisille.
Heille heidän tekopyhät ja valheelliset "arvonsa" ovat riittävä tekosyy tuhota koko kansakunta.
itä-Kalitsian Natsit saavat nyt tuta.
"Voisihan sitäkin miettiä miltä tuntuu niistä jotka koko Ukrainan tuhon ja tappamisen ovat luoneet ja saaneet aikaan."
Tarkoitatko venäläiskomentaja Igor Girkiniä joka venäläislehden haastattelussaan kertoi joukkoinensa aloittaneen Ukrainan sodan ja ampuneensa sodan ensimmäiset laukaukset koska ei saanut viikkojen suostuttelujenkaan jälkeen paikallisia sotimaan toisiaan vastaan .
"Voisihan sitäkin miettiä miltä tuntuu niistä jotka koko Ukrainan tuhon ja tappamisen ovat luoneet ja saaneet aikaan."
Aivan. Putin Kalsarimyrkyttäjä aloitti tuon sodan vuonna 2014 lähettämällä joukko-osaston sotimaan itä-Ukrainaan:
"Venäläisupseeri Girkin: Minä laukaisin sodan, joka jatkuu yhä
Venäläinen tiedustelu-upseeri Igor Girkin alias Strelkov väittää tuoreessa Zavtra-lehden haastattelussa, ettei sota Itä-Ukrainassa olisi alkanut koskaan ilman hänen ja hänen ryhmänsä toimintaa."
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000002779498.html
"Aluksi kahdeksan vuotta sisällissotaa Itä-Ukrainaa vastaan ja vähintään tuhat uhria vuodessa, vähintään kolme päisvässä siis kahdeksan vuotta."
Kyse ei ollut lainkaan sisällissodasta, vaan sisällisodaksi epätoivosesti naamioidusta valloitussodasta. Venäjä asetti valtaamilleen aluielle nukkehallinnot, aseisti, rahoitti ja täysin määräsi paikallisia maanpettureita, jotka se sai sotimaan omaa maataan vastaan vastoin paikallisten asukkaiden tahtoa. Uhreja vuosina 2014-2022 ennen Venäjän sodan laajentamista oli tullut yhteensä reilut 14 000, joista siviilejä reilut 3000. Heistäkin useimmat tuon Venäjän valloitussodan ensivuosina. Viime vuosina siviiliuhreja tuli reilut 20 vuodessa ja heistäkin useimmat miinojen tai löytämiensä ammusten räjähdyksiin.
"Ja kun saatiin vauhtia hommiin niin vainajia alkoi tulla kymmenin ja sadoin kerroin enemmän.
Mutta taustavoimat eivät sitä asiaa kommentoi, ja voi olla etteivät edes juuri uhraa ajaruksiaan kuolleille ja vielä kuoleville ihmisille."
Aivan. Venäjä ei välitä lainkaan sotansa siviiliuhreista tai ukrainalaisista sotilaista, koska se ei välitä myöskään omien sotilaidensa hengistä. Venäläisetkin sotilaat ovat pelkkää uhrattavaa lihaa Putin Kalsarimyrkyttäjälle, Shoigulle ja Prigozhinille.
"Heille heidän tekopyhät ja valheelliset "arvonsa" ovat riittävä tekosyy tuhota koko kansakunta."
Juuri näin. Koko Venäjän sota Ukrainassa on pelkillä valheilla perusteltu, Venäläinen Ruski mir tarkoittaa tuhoa, kurjuutta, köyhyyttä ja korruptiota, ihmisten alistamista ja sortamista.
Petteri Orpolla on käsissään massiivinen ongelma, jonka kokoomuksen ”hyvät veljet” itse rakensivat: ”Järkyttävän iso uhkakuva”
Kokoomuksen pyörittämän ”Suomen urheilupuolueen” vetovuorolla urheilu ja liikunta on alkanut voida huonosti. Uuden hallituksen on pakko reagoida sihisevään liikuntapommiin, mutta pelko on, ettei kokoomuksesta ole korjaamaan omia virheitään edes uuden eduskunnan tuella.
Natoniiloilla taitaa olla aika kovat copet päällä...
Ukraina näyttää menettäneen ”Elämän tiensä” Bahmutissa – jäljellä vain mutaa
”Elämän tieksi” tituleerattu huoltoreitti on viimeisimpien tietojen mukaan nyt liian vaarallinen Ukrainan käytettäväksi. Sitä ei voi enää käyttää.
Tienvarret täynnä mutaan juuttunutta tai tuhottua ja savuavaa länsikalustoa.
Jaa! Minä kun kuvittelin, että venäläiset ovat laittaneet peruutusvaihteen päälle. Kartan mukaan Ukraina hallitsee molempia pääteitä Bahmutista länteen.
Niin kuulemma. :D
Aika monta vanjaa on madonruokana Bahmutissa niitä ei kuitenkaan lasketa venäläisiksi kaatuneiksi koska venäjän puolustusministeriö on kieltäytynyt hyväksymästä Wagnerin ja tsetseenien sotilaiden joukossa olevien sotilaiden tappioita venäläisiksi tappioiksi ja kaatuneita ei listata venäjän tappiolukuihin.
Vaikuttaa siltä että Ukraina on kaivautunut huoltoteiden varsille syvälle mutaan. 😁
Noilla vehkeillä ei pakoon pääsisikään. :D