Jotta pääsee alkoholista eroon ja käyttöä

Anonyymi-ap

on harrastettu vuosia niin se on tämä.
On kestettävä useita päiviä ahdistusta ja
melkein psykoottista oireilua ja hikoilua ilman
ainoatakaan tippaa alkoholia!
On elettävä päivä kerrallaan kunnes muutama
kuukausi on takana ilman alkoholia ja paraneminen
näkyy heti niin omassa terveydessä kuin elämässä
yleisesti. Työ sekä opiskelu onnistuvat hyvin
ja kuntoileminen on hyvää jotta ylipainoa
saadaan pois.

13

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erityisesti on vältettävä alkoholistikavereita.
      Kylässä käyminen tai muu yhdessäolo koska
      vaarana taas retkahtaminen alkoholin kanssa.
      Yksinolo on ehkä turvallisempaa tai jos on ystäviä
      jotka ei juo ja ymmärtää tilanteen.
      Pitää muistaa että alkoholistilla ei ole vahvaa
      identiteettiä ja tahtoa olla juomatta ja
      ihmissuhdetaidot ovat heikot.
      Altistuminen hyväksikäyttöön omasta
      takaa tai muiden toimesta.

    • Anonyymi

      Ja kun retkahtaa pitkästä aikaa oltuaan
      raittiina ryyppäämään alkoholistikavereiden
      kanssa viinaa kaksin käsin niin seuraus
      voi olla tämä.
      Herätään jostain tienlaidalta ojassa.
      Kädet ja jalat naarmuilla, vaatteet likaisina
      ja revenneinä, lompakko,avaimet ja kännykkä
      kadoksissa ja ei muista eilisestä mitään
      ” filmi katkennut” ja monta päivää ahdistunutta
      ja stressaavaa olotilaa ja masennusta.

    • Anonyymi

      Mitä kirjoitit aloitus .Tilaa aika terveyskeskus.Kerro sama lääkärille. Saat läheteen A-poliklinikka. Niillä on tuki pisteitä eri kaupungin osat. Minne pääsee sujuvasti esim. Metrolla tällä pääkaupunki seutu. Kyse ei mistään AA-kerhosta. Paikasta josta saat apua,terapiaa keskustelua yksin ja jos perhe? Myös perheen kanssa. Lääketäkin tuskaiseen lopetus kuningas alkoon saa.Joka kaupunki Suomessa on siis A-klinikat.Ei vain Helsinki! Hienoa olet ovaltannut itse tilanteesi.Useimat kietää sen. Aivan kuten tupakoitsia sanoo tai heroni ripuvaiset,ei pysty lopetaa. On nykyisin läkkeet niihinkin.Helposti tupakoitisia saa terveyskeskus lääkäriltä reseptin tupakoini lopetus. 3 kk. Jopa hammaslääkäriltä reseptin. Ja nikotiini riippuvuus ohi ilman tupakan tuskaa..

    • Anonyymi

      Olen ollut juomatta noin kaksi vuotta
      ja työ on hyvä ja lisäksi urheilen.
      Huomasin että alkoholi oli myrkkyä
      minulle.En myöskään tupakoi.
      Elämä on hienoa ilman päihteitä.
      Ihmisten kanssa voi viihtyä ja keskustella
      ilman alkoholia.

      • Anonyymi

        Hienoa! Minulla on 5 vuotta päihteettömyyttä takana. Huomasin myös että alkoholi on myrkky jota ei tarvita. Mieli on paljon virkeämpi ja nautin yksinkertaisista asioista. Ihmisten kanssa voi tosiaan viihtyä ja keskustella ilman alkoholia. Jotenkin kummastuttaa näin jälkikäteen oma käytös ja myös se toisten käytös että alkoholia on pakko saada ja ollaan todella surullisia jos sitä ei saa esitetään alkoholin runsasta käyttöä hyvässä valossa yms. Alkoholi ei ole terveellistä aiheuttaa syöpää tulppia yms. Kestää tosiaan hetken aikaa päästä irti siitä ajatuksesta että sitä tarvitsisi mutta se kannattaa takaan sen. Kuntoilu on hyvää myöskin tupakat kannattaa heittää menemään ja opetella miettimään ja rentoutumaan ilman sitä.


    • Anonyymi

      Yksi ryhtyi tekemään vuosikelloja.

    • Anonyymi

      Jos alkoholi olisi keksitty lähiaikoina niin
      sille ei annettaisi koskaan mitään myyntilupaa.
      Ei Euroopan Unionin alueella eikä muuallakaan.
      Elintarvike virasto tutkii kaikki aineet ja ruoat
      jotka tutkitaan onko niistä vaaraa terveydelle.
      Euroopan Unionissa on useita virastoja jotka
      eivät takuulla antaisi alkoholijuomille mitään
      lupia jos alkoholi olisi keksitty lähiaikoina.

      • Anonyymi

        Ihminen on taitava olento löytämään mitä vaan päihdyttävää, jos niin haluaa.
        Varmaan jo joskus alkuasukasaikaan ihmiset ovat löytäneet luonnosta kasveja, joissa on jokin päihdyttävä vaikutus.
        Jos ihminen haluaa päänsä sekaisin, vain mielikuvitus on rajana.


      • Anonyymi

        Alkoholia valmistetaan muuhunkin käyttöön kuin juomiseen. Mm pasuaineisiin sairaaloissa jne kuten myös elintarvike teollisuudessa mm automatisoitujen koneiden puhdistamisiin.


    • Anonyymi

      Si l'alcool avait été inventé hier
      alors il ne recevrait pas d'autorisation
      de mise sur le marché.
      Aucune licence de vente dans le monde.
      Il serait interdit car c'est un poison.

    • Anonyymi

      Oman vilpittömän tahdon voimalla todella alkoholista eroon pääseviä on. Heidän joukossa on mm alkoholin vaikutuksesta syöpään sairastuneita jotka viimeinkin heräävät todellisuuteen. Valitettavasti monille se herääminen tuli liian myöhään...

      Aa-järjestön tuki voi auttaa ja onhan hyvin varustetuissa sairaaloissa ongelmaan perehtyneitä terapeutteja ja hypnotisoisia.
      Vaikka kyseessä on alkoholistin itse hankimasta ongelmasta niin yleensä apua saa MUTTA liian myöhään joitakin alkoholin vammoja saaneille ei tiede voi apua antaa sillä ne vammojen korjaamisen laadun tulee olla viellä korjattavissa ja niin ei aina ole.
      Ryhmässä terapian saamisella on mielestäni monessa mielessä paras teho sillä sosiaalisesti saman ongelman kanssa on helpompi avautua ja saada tukea vertaiseltaan joka on jo alulla tai jopa loppusuoralla tavoitteensa pääsemisen suhteen ja kokemuksen omaavana hyvä tuki.
      HUOM! Olipa hoitokeinona mikä tahansa niin yhtä vaatimusta ei saa rikkoa; lopettamisen kunniaksi ei saa ottaa alkoholia.

    • Anonyymi

      NO, TUO NYT ON SANNA MARINILLE TÄYSI MAHDOTTOMUUS KESTÄÄ.......
      VAALIT OLI MAHDOTON KESTETTÄVÄ, AMMERIKAN KOMMUNISTIEN PITI HEHKUTTAMAN ALKAA, ETTÄ PYSYI PYSTYSSÄ JA JÄLKI HEHKUTUSTA ANTAMAAN KOTIMAASSA VASEMMISTO JATKANUT, KOVIN ON ALA-ARVOISTA JA LAPSELLISTA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      356
      9562
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      88
      6002
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      367
      5606
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      111
      3996
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3392
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      70
      2945
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      77
      2921
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      5
      2703
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2638
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2608
    Aihe