on harrastettu vuosia niin se on tämä.
On kestettävä useita päiviä ahdistusta ja
melkein psykoottista oireilua ja hikoilua ilman
ainoatakaan tippaa alkoholia!
On elettävä päivä kerrallaan kunnes muutama
kuukausi on takana ilman alkoholia ja paraneminen
näkyy heti niin omassa terveydessä kuin elämässä
yleisesti. Työ sekä opiskelu onnistuvat hyvin
ja kuntoileminen on hyvää jotta ylipainoa
saadaan pois.
Jotta pääsee alkoholista eroon ja käyttöä
13
486
Vastaukset
- Anonyymi
Erityisesti on vältettävä alkoholistikavereita.
Kylässä käyminen tai muu yhdessäolo koska
vaarana taas retkahtaminen alkoholin kanssa.
Yksinolo on ehkä turvallisempaa tai jos on ystäviä
jotka ei juo ja ymmärtää tilanteen.
Pitää muistaa että alkoholistilla ei ole vahvaa
identiteettiä ja tahtoa olla juomatta ja
ihmissuhdetaidot ovat heikot.
Altistuminen hyväksikäyttöön omasta
takaa tai muiden toimesta. - Anonyymi
Ja kun retkahtaa pitkästä aikaa oltuaan
raittiina ryyppäämään alkoholistikavereiden
kanssa viinaa kaksin käsin niin seuraus
voi olla tämä.
Herätään jostain tienlaidalta ojassa.
Kädet ja jalat naarmuilla, vaatteet likaisina
ja revenneinä, lompakko,avaimet ja kännykkä
kadoksissa ja ei muista eilisestä mitään
” filmi katkennut” ja monta päivää ahdistunutta
ja stressaavaa olotilaa ja masennusta. - Anonyymi
Mitä kirjoitit aloitus .Tilaa aika terveyskeskus.Kerro sama lääkärille. Saat läheteen A-poliklinikka. Niillä on tuki pisteitä eri kaupungin osat. Minne pääsee sujuvasti esim. Metrolla tällä pääkaupunki seutu. Kyse ei mistään AA-kerhosta. Paikasta josta saat apua,terapiaa keskustelua yksin ja jos perhe? Myös perheen kanssa. Lääketäkin tuskaiseen lopetus kuningas alkoon saa.Joka kaupunki Suomessa on siis A-klinikat.Ei vain Helsinki! Hienoa olet ovaltannut itse tilanteesi.Useimat kietää sen. Aivan kuten tupakoitsia sanoo tai heroni ripuvaiset,ei pysty lopetaa. On nykyisin läkkeet niihinkin.Helposti tupakoitisia saa terveyskeskus lääkäriltä reseptin tupakoini lopetus. 3 kk. Jopa hammaslääkäriltä reseptin. Ja nikotiini riippuvuus ohi ilman tupakan tuskaa..
- Anonyymi
Olen ollut juomatta noin kaksi vuotta
ja työ on hyvä ja lisäksi urheilen.
Huomasin että alkoholi oli myrkkyä
minulle.En myöskään tupakoi.
Elämä on hienoa ilman päihteitä.
Ihmisten kanssa voi viihtyä ja keskustella
ilman alkoholia.- Anonyymi
Hienoa! Minulla on 5 vuotta päihteettömyyttä takana. Huomasin myös että alkoholi on myrkky jota ei tarvita. Mieli on paljon virkeämpi ja nautin yksinkertaisista asioista. Ihmisten kanssa voi tosiaan viihtyä ja keskustella ilman alkoholia. Jotenkin kummastuttaa näin jälkikäteen oma käytös ja myös se toisten käytös että alkoholia on pakko saada ja ollaan todella surullisia jos sitä ei saa esitetään alkoholin runsasta käyttöä hyvässä valossa yms. Alkoholi ei ole terveellistä aiheuttaa syöpää tulppia yms. Kestää tosiaan hetken aikaa päästä irti siitä ajatuksesta että sitä tarvitsisi mutta se kannattaa takaan sen. Kuntoilu on hyvää myöskin tupakat kannattaa heittää menemään ja opetella miettimään ja rentoutumaan ilman sitä.
- Anonyymi
Yksi ryhtyi tekemään vuosikelloja.
- Anonyymi
Jos alkoholi olisi keksitty lähiaikoina niin
sille ei annettaisi koskaan mitään myyntilupaa.
Ei Euroopan Unionin alueella eikä muuallakaan.
Elintarvike virasto tutkii kaikki aineet ja ruoat
jotka tutkitaan onko niistä vaaraa terveydelle.
Euroopan Unionissa on useita virastoja jotka
eivät takuulla antaisi alkoholijuomille mitään
lupia jos alkoholi olisi keksitty lähiaikoina.- Anonyymi
Ihminen on taitava olento löytämään mitä vaan päihdyttävää, jos niin haluaa.
Varmaan jo joskus alkuasukasaikaan ihmiset ovat löytäneet luonnosta kasveja, joissa on jokin päihdyttävä vaikutus.
Jos ihminen haluaa päänsä sekaisin, vain mielikuvitus on rajana. - Anonyymi
Alkoholia valmistetaan muuhunkin käyttöön kuin juomiseen. Mm pasuaineisiin sairaaloissa jne kuten myös elintarvike teollisuudessa mm automatisoitujen koneiden puhdistamisiin.
- Anonyymi
Si l'alcool avait été inventé hier
alors il ne recevrait pas d'autorisation
de mise sur le marché.
Aucune licence de vente dans le monde.
Il serait interdit car c'est un poison. - Anonyymi
Oman vilpittömän tahdon voimalla todella alkoholista eroon pääseviä on. Heidän joukossa on mm alkoholin vaikutuksesta syöpään sairastuneita jotka viimeinkin heräävät todellisuuteen. Valitettavasti monille se herääminen tuli liian myöhään...
Aa-järjestön tuki voi auttaa ja onhan hyvin varustetuissa sairaaloissa ongelmaan perehtyneitä terapeutteja ja hypnotisoisia.
Vaikka kyseessä on alkoholistin itse hankimasta ongelmasta niin yleensä apua saa MUTTA liian myöhään joitakin alkoholin vammoja saaneille ei tiede voi apua antaa sillä ne vammojen korjaamisen laadun tulee olla viellä korjattavissa ja niin ei aina ole.
Ryhmässä terapian saamisella on mielestäni monessa mielessä paras teho sillä sosiaalisesti saman ongelman kanssa on helpompi avautua ja saada tukea vertaiseltaan joka on jo alulla tai jopa loppusuoralla tavoitteensa pääsemisen suhteen ja kokemuksen omaavana hyvä tuki.
HUOM! Olipa hoitokeinona mikä tahansa niin yhtä vaatimusta ei saa rikkoa; lopettamisen kunniaksi ei saa ottaa alkoholia. - Anonyymi
NO, TUO NYT ON SANNA MARINILLE TÄYSI MAHDOTTOMUUS KESTÄÄ.......
VAALIT OLI MAHDOTON KESTETTÄVÄ, AMMERIKAN KOMMUNISTIEN PITI HEHKUTTAMAN ALKAA, ETTÄ PYSYI PYSTYSSÄ JA JÄLKI HEHKUTUSTA ANTAMAAN KOTIMAASSA VASEMMISTO JATKANUT, KOVIN ON ALA-ARVOISTA JA LAPSELLISTA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33611471IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3567833Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut872654Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?952185Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1402056Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61611- 1101251
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin521054Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26898MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312782