Vain 14 000 asukasta vuonna 2030 uuden kuntastrategian mukaan

Anonyymi-ap

Vaikuttaa siltä, että enää ei edes yritetä.
Virkamiehet ovat heittäneet pyyhkeen kehään.

Jos tämä on uuden kaupungin johtajan tavoite, niin ei kyllä tarvitse tehdä yhtään mitään.

Hyväksytäänkö se, että muuttotappio on yli 150 per vuosi?

Jos tämä hyväksytään niin
- Kunnan talous sakkaa
- yritykset vähenevät
- palvelutaso laskee
- työpaikat vähenevät

No, verotus nousee.

On aika pakata ja lähteä...

9

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mee jo !!!!

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍒 ­­N­­y­­­m­­f­o­­m­a­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17861881j

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Tuo alenema johtuu autiotuvasta alahärmästä .kuka piru sinne jäis?

    • Anonyymi

      Ei oo Lapuallakaan enäö kuin 14 000
      Pian alkaa kolmosella

      • Anonyymi

        Isot koulut kohta tyhjänä


    • Anonyymi

      Kantaväestön syntyvyys on liian alhainen. Siitä johtuu moni huono asia. Pääsyynä tilanteeseen on vihervasemmistolaisuus.

      • Anonyymi

        Markkinatalous perustuu jatkuvaan kuluttamiseen ja kapitalismin jatkuvaan kasvuun. Kapitalistinen kasvu-ajattelu nojaa pitkälti väestönkasvuun. Lisää väkeä pitää saada kuluttamaan, että yritykset voivat myydä lisää tuotteita.

        Kapitalismi toimii vain, kun pääomat tuottavat, kasvavat ja lisääntyvät. Lisää väkeä, lisää kulutusta, lisää, lisää, lisää.... . Jatkuva kasvu rajallisella planeetalla, jolla on rajalliset resurssit on kuitenkin lopulta täysi mahdottomuus.


    • Anonyymi

      Maailmalla liikakansoitus on iso ongelma, vaikka ei vielä Suomessa. Nyt arvioidaan maailmassa olevan noin 8 miljardia ihmistä. Vielä 1960-luvulla arvioidaan olleen puolet vähemmän, eli noin 4 miljardia ihmistä. Melko lyhyessä ajassa on ihmismäärä tuplaantunut.

    • Anonyymi

      Alahärmäs on ainaki kymmenentuhatta asukasta. Käykää vaikka powerparkis nii siinon heti monta tuhatta jo enee ku kantahomees ikänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      134
      4602
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      160
      3807
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      108
      3542
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2881
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1816
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1628
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1269
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1241
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1183
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1175
    Aihe