Onko se kristinusko, islam vai deismi?
Vai jotakin muuta kuin uskonto?
Sota, nälänhätä tai moraalinen rappio?
Koulutuksen tason lasku, työttömyys, liiallinen väestönkasvu, ilmaston muutos tai jokin muu luonnonkatastrofi?
Itsekritiikin puute, ylpeys ja ahneus?
Itsekkyys, empatian puute, anarkismi, nihilismi ja asosiaalisuus?
Mikä se on?
Vai jotakin muuta kuin uskonto?
Sota, nälänhätä tai moraalinen rappio?
Koulutuksen tason lasku, työttömyys, liiallinen väestönkasvu, ilmaston muutos tai jokin muu luonnonkatastrofi?
Itsekritiikin puute, ylpeys ja ahneus?
Itsekkyys, empatian puute, anarkismi, nihilismi ja asosiaalisuus?
Mikä se on?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ateismia ei uhkaa mikään.
Ihmiskunnan tietoisuuden mukana mm. uskonnot siirtyvät satujen maailmaan.
Ateismin voittokulku uskontoihin nähden kulkee mutkaista tietä mutta tieto materian olemuksesta kasvaa kaiken aikaa. Hätäisyyksissään jossain uskonto vai saada menetettyjä kansalaisiaan takaisin. Tie kulkee silti kohta sivistystä.
Köyhyys, taantuma ja sairaudet. Ne pitävät ihmiset pois korkeakouluista ja saavat turvautumaan Jumalaan.
Juuri tuon takia uskontokunnnat 'kalastelevat' sieluja heikkojen, toivottomien ja syrjäytyneitten joukoista.
Hyvin koulutetuille höynäyttäjille, nuo ovat selvästi keskivertoihmistä helpompia saada satimeen. Vähän ansaitsevilta ei tietenkään riitä tarpeeksi rahaa papeille muuta kuin pitämällä 'veriprosentin' tarpeeksi korkealla.
Puhuttiin kymmenyksistä...
Kun käännytetyt kansat rikastuivat ja heistä yhä suurempi osa siis oli saatu satimeen, pystyttiin veroprosenttia laskemaan. Kun joku piispa sai 'hyvän piispuuden', tarkoitti se aina paljon rahaa - hänelle.
Ei ateismia oikeastaan uhkaa mikään muu kuin se, että Jumalan (tai jumalien) olemassaolosta löytyisi kiistattomat todisteet. Näin ei kyllä näillä näkymin näytä olevan tapahtumassa.
Mikä taas on suurin uhka uskonnoille? Se, että jumalista ei ole koskaan löytynyt mitään todisteita eikä näytä löytyvän tulevaisuudessakaan. Todisteita odotellessa...
Tämä on niin omituista, kun uskovaiset aina kehuvat, miten paljon Jumalasta on todisteita, mutta niitä ei kuitenkaan koskaan esitetä. Aina tulee vain jotain tyhjänpäiväistä, joka ei todista yhtään mitään mistään.
Jumalaan uskominen on tunne. Ei todiste. Uskovilla menee sekaisin tunne ja todiste.
Ateistille kelpaa vain tolppa Jumala, näille lyhytjärkisille.
Mikä on tolppajumala? Jos se on muka jokin jumala, niin en uisko sellaiseen...
Islam
Putin yrittää pelastaa ateismin kiduttamalla, murhaamalla ja raiskaamalla kristittyjä lapsia ja äitejä Ukrainassa vanhoin kommunistisen illuminaatilahkon opein.
Ateismilla ei ole mitään tekemistä Putinin touhujen kanssa.
Hänhän harjoittaa terroriaan kirkon siunauksella, länsimaista sivistystä vastaan. Kuten hän on usein julistanut, tänään viimeksi.
Eihän Putin ole ateisti. Putainhan kaveeraa Moskovan fasistipatriarkan kanssa, koska on itsekin fasisti.
Muuten, Trump ei usko Jumalaan vaikka amerikkalaiset fundisuskovaiset luulee niin. Trump palvoo vain rahaa. Ja tietysti itseään, koska luulee olevansa jumala ja jokin yli-ihminen, vaikka on oikeasti ali-ihminen, pohjasakkaa.
Ateismia uhkaa oma hedonismi. Kristinusko ei uhkaa eikä ole sotaisa. Ateisteille on kyseessä polttoroviot jostakin kaukaa historiasta ja epätodellinen olemattoman palvonta.
Eikö suksi luistaa kysyy moni ihminen
"Kristinusko ei uhkaa eikä ole sotaisa."
Höpsistä, kristityt ovat toteuttaneet läntisen pallonpuoliskon kansanmurhan kun noudattivat Jeesuksen lähetyskäskyä. Sen vuoksi on tapettu Amerikoiden alkuperäisasukkaat ja ryöstetty heidän rikkaudet ja maat.
Reipasta toimintaa. Arvostan
Eikä kannata unohtaa toimintaa Afrikassa, Intiassa ja vaikkapa oopiumisodat.
Mikä ihmeen hedonismi? Ainakin helluntaiset loveenlangetessaan oikein hekumoivat uskossaan. Pelkkää itsesuggestiota...
Kyllä suurin uhka on uskoontulo eikä sekään kovin kamalaa ole.
Sopiihan tänne sekä uskovia että ateisteja.
Kerrotko muutamasta, sanokaamme vaikka kolmesta, tuntemastasi tai edes tietämästäsi "uskoon" tulleesta ateistista?
Miksi et kerro.......
Ei oikeaa ateistia uhkaa uskoontulo. Ateisti on jo päässyt siitä yli...
Onhan niistä juttuja täällä somessakin ei se niin kamalaa kuulu olevan.
Uskoontulo on tunne joka kokijastaan tuntuu hyvältä. Ateismi on järkeilyn tulos tai uskontojen uhrin tunne.
Ateismi ei ole uskonta joten ei mikään.
Aloitukset ovat 99- prosenttisesti ateisti- sivuilla pelkkiä ns. trollausaloituksia, EVVK!
Alkoholismi, matala ÄO, aivopesu mahdollisimman nuorena.
Ympäristön vaatimukset jne.
Älyllisestä velttoudesta puhumattakaan.
Vaikka todennäköisesti väliaikainen ilmiö, niin viime vuosina nuoret miehet ovat uskonnollistuneet. Tuon voi ehkä liittää epävarmuuteen asemastaan yhteiskunnassa, eli samaan joka ruokkii persuistumista.
Turtiaislainen persuskovaisuus on uhka, tosin hyvin pieni sellainen.
Putinin komento on esikuva tulevasta antikristuksen valtakunnasta. Tosin lievä sellainen. Kuitenkin putinissa ilmenee irvikuvamainen uskonto, jota harrastetaan näyttävästi, jotta alistettu kansa tottelisi, edes pelosta saatanan komentoa. Maailma järjestäytyy ovelan saatanan vaikutuksesta antikristuksen aikaan, eikä edes huomaa profetioiden hiljaista toteutumista. Kohta unelmanne toteutuu. Luopumus Jeesuksen ilosanomasta tulee pilkattava vitsi, ateistien ja liperaali luopujien toimesta. Mikä tahansa oppi kelpaa, paitsi kristinusko. Pääsette jopa tappamaan kristittyjä ihan luvalla. Virnuillen tapatte lapsetkin. Vuosisatainen unelma täyttyy. Tosin soditte myös keskenänne ja kolmasosa ihmiskunnasta tuhoutuu. Kunnes Jeesus tulee taivaasta omiensa kanssa ja tekee Antikristuksesta, pedoista ja väärästäprofeetasta lopun. Hän tuomitsee kansat ja aloittaa tuhatvuotisen valtakunnan .
Suurin uhka ateismille on se, että tämä foorumi suljetaan.
Jumala on suurin uhka ateismille ja ateisteille tietenkin. Siksi koska he tulevat tietämään jolloinkin tulevaisuudessa, että on olemassa todellakin Jumala, jonka kanssa he joutuvat yhteen törmäyskurssiin. Ja siitähän ei seuraa heille mitään todellista hyvää.
Sinulta tyhjäpäistä satuilua!
"Jumala on suurin uhka ateismille ja ateisteille tietenkin."
On se jumalsi aika ujo heppu, kun ei kehtaa näyttäytyä.
Mutta tarpeeksi sadistinen se on sikäli, että ellet häneen usko ja häntä palvo, niin ikuinen kadotus odottaa sinua. Jumalallasi on tuppukylän pikkupäällikön psykopatologinen, sadistinen luonne.
Kristittyjen mittapuun mukaan hän on Rakkaus itse...
Koulutus ja opiskelu auttavat ihmisiä jäsentämään maailmaa oman katsomuksensa ulkopuolelta ja saamaan itselleen kokonaisvaltaisemman näkemyksen vallitsevista asioista ja siitä miten niitä voidaan tutkia, sekä siitä miten tutkimuksen tuloksia käyttää-
Evankeliumi on ateismin pahin uhka. Siinä syy, miksi ateistit raivoavat kristittyjä vastaan.
Mielenkiintoinen kysymys. Näkisin suurimpana uhkana kehityksen pysähtymisen ja taantumuksen, joka johtaisi takaisin keskiaikaisiin tai jopa kivi- tai pronssikautisiin yhteisöihin. Tähän voitaisiin päätyä esimerkiksi maailmansodan tai suuren globaalin katastrofin johdosta (esim. meteorin isku).
No, toivottavasti mitään tuollaista ei tapahdu ja ateismi saa lisää kannatusta sivistyksen lisääntyessä myös kehittyvissä maissa, joissa teismi on edelleen vahvoilla. USA:ta lukuunottamatta kristinusko on menettänyt asemiaan ja ateismi on nykyaikaa. USA:ssa ateismin menestyminen tarkoittaisi demokraattisen puolueen pitkää valtakautta, mutta jos taloutta ei saada kuntoon, niin sitä tuskin nähdään...
VALHE ja valheeseen uskovat !!!
Suurin valhe lienee jumalatarinoihin uskominen. Uskova ei edes tajua valheensa suuruutta.