Ja Anu Partasta jälkiviisaissa. Varsinkin Kreeta Karvalaa, kun kokenut Soini latasi hyvän muistinsa avulla Karvalalle historian totuutta, Karvala joutui alakynteen lopuksi ja tunnusti "muistaneensa väärin". Sähköä oli taas ilmassa kun Soini oli paikalla. Hän ei kumartele jälkiviisaiden yleistä linjaa vaan uskaltaa olla eri mieltä ja se ärsytti Karvalaa ja Partasta. Timo on ainakin reilusti sitä mitä on.
https://areena.yle.fi/1-65889705
Tämänhän pitäisi olla debaatin suola, että saa olla eri mieltä mutta se ei tahdo millään sopia jälkiviisaiden formaattiin.
https://areena.yle.fi/1-65889705
Tämänhän pitäisi olla debaatin suola, että saa olla eri mieltä mutta se ei tahdo millään sopia jälkiviisaiden formaattiin.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Noiden naisten mielestä Sanna Marin ansaitsi "kunniatohtorin" arvon USA,ssa kun on pärjännyt politiikassakin niin hyvin (heh) , siihen Timo sanoi painavan sanansa ja myös aborttikysymykseen.Kuka kehtaa sanoa, että Marin pärjäsi tuon 4 vuotta hyvin? Suomi jätettiin lähes konkurssikypsäksi ja sote on susi. Töppäyksestä toiseenhan Marin taivalsi tuon 4 vuotta.
Missä se Suomen "konkurssikypysyys" näkyy?
Työllisyys huitelee ennätyksissä. Teollisuuden investoinnit huitelevat ennätyksissä. Talous kasvaaa, eikä taannu kuten porvarihallintojen jäljiltä.
Missä ihmeessä se Suomen "konkurssikypsyys" oikein näkyy?
Ainakin näkyy sote-terveys jonoissa ja lääkärille pääsyn mahdottumuutena. Tämän toki tietävät kaikki, paitsi työterveyspuolen asiakkaat. Miksi joku edes kysyy tuollaista.
Reva auki meni ryyppäsi attopoika saattoi kotiin milloin missäkin
milan jaffeilla täytetään maa. . . .
Pääsin sairaanhoitajalle soittoni jälkeen heti seuraavana päivänä lääkäriin ja kuvauksiin samoin tein. On kuntia, jossa pääsee lääkäriin samanakin päivänä. Yleensä puhutaan niistä pahimmista, joissa kaikki on ollut retuperällä jo parikymmentä vuotta. Soteuudistusta haukutaan, mutta miksi niin erinomaiset porvarihallituksen ei sitten sitä ole saaneet maaliin ajettua?
Persuthan Orpon kanssa päästivät 35000 tulijaa maahan. Ja sitten on päässyt perheen muita jäseniä. Siellä Torniossahan laukkuja Persut kantoi, kun Petteri soitti vielä sisäministeriön Ruotsiin, että meille mahtuu. Junalastettain saapui terveitä miehiä, nyt persujen muisti sakkaa.
Jahas siinä taas tuli se asiallinen viesti tähänkin keskusteluun. Tuota roskaa on tietenkin turha pyytää poistoon.
Niinhän persut tekivät. Marinin hallituksen aikana maahan ei ole tullut juuri muita kuin ukrainalaisia.
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv
Soini puolusteli omaa toimintaansa hallituksessa. Siksi Soinin paikka ei olisi jälkiviisaissa. Sielä pitäisi ulkopuolelta arvioida politiikkaa eikä selitellä muiden syiksi poliittisia ratkaisuja joiden tekemisissä on itse ollut mukana.
Katon aina jälkkärit kun Timo on siellä, vähän tuo väriä tuohon liberaaliin hymistelyyn.
Karvanen hyökkäsi Soinoa vastaan. Saahan hän puolustautua
Soini on malliesimerkki omien käsitysten ja ennakkoluulojen "pyhittämisestä" uskonnolla. Aikanaan hän haastattelussa kertoi, että valitsi katolisen uskon, koska katolinen kirkko ei hyväksy naispappeja eikä aborttia. Myöhemmin vaalitentissä tivattiin hänen kantaansa tasa-arvoon ja tenttaaja mainitsi Soinin kielteisen kannan naispappeuteen. Soini vastasi, että hän on katolinen ja katolisen kirkon kanta naispappeuteen on kielteinen.
Eli täydellinen kehäpäätelmä: Soini valitsi katolisuuden koska he vastustavat naispappeutta ja hän vastustaa naispappeutta koska on kääntynyt katoliseksi.
Moktar...tarkkuutta kielioppiin nyt.
Soinin pulinaboksista on tullut nyt suosittu , kun hän on nykyään "vaaraton"...ei kyllä jaksa tämän Veikon oppipojan ns. viisauksia enää kuunnella..
Niin, ja kyllä sitä prostestanttinakin voi edustaa rehellisesti noita kantoja; itse en jonkinmoisena protesmänttinä ota noihin jyrkkää kantaa, koska siinä liikutaan niin henkilökohtaisilla alueilla, etenkin abortin suhteen.
Katoliseksi minua ei kyllä Lallin kirveelläkään saisi; sen verran tympeä korruptoitunut valtapyramidi pedofilioineen ym. verisine menneisyyksineen.
Paavi EI ole Kristuksen mandaatin omistaja täällä maassa!:)
Luopio porsas soini ei saa puhtaaksi petturuuttaan sutkauksilla!Ei lähtenyt ehdokkaaksi eduskuntaan tietäessään,että kun kerran pettää äänestäjänsä niin luopion mielikuva on ihmismielisä ikuisesti,kuin passikuva passissa!
Tuo osoittaa YLE:ltä suurta mauttomuutta, että kaikkea vastustava, äkkivääeä ja itsekeskeinen Soini siipeilee ko. ohjelmassa veronmaksajia rahoilla. Yhtä turha on itse Kreeta Karvala, edustaen iltapäivälehtien valheellisiutta ja puolueettomuutta, oikeistoporvateita.
Kaikki, jotka ei hyväksy 100% feminististä vihervasemmistoaatetta tuomitaan jyrkästi.
Linkki väitteeseesi muuten mutua
Silmät ja korvat riittävät
Onneksi tuo vihervassarivouhotus on jo hiukan helpottanut. Vihreät ovat stallareiden prillisiä ainakin poliittisesti. Kateus toisia kohtaan loputonta.
Lievää voimakkaampi vainoharhaisuus myös auttaa.
Tämän Soinin pitäisi ymmärtää pysyä pois julkisuudesta kokonaan!
Kerran petturi, aina petturi! Hänen aivoituksilllaan ei ole kerrassaan mitään arvoa!!!
Vaikea ymmärtää miksi mediaa kiinnostaa Soinin mielipiteet. Hän ei aktiivipoliitikkona esittänyt mitään analyyttistä tai oivaltavaa ja vielä vähemmän katkerana puolueensa menettäneenä ex-poliitikkona.
Siinäpä se; kehäraakin vuodatuksista vähemmän viisastuu.
Soini on taitava retoriikassa ; "tilanteen hallitsija" ja taktikko, tosin floppasi v.2017 pahasti...
Soini matkusti valtion varoilla turhanpäiväisiin rukousaamiaistilaisuuksiin
USA:han ulkoministerinä ollessaan ja muijankin matkat valtio maksoi. Kertokaapa, mitä hyötyä näistä matkoista oli?
Itse asiassa Soini matkusteli ekassa luokassa miljoonalla eurolla. Miksei tätä omasta mielestään viisasta ja mainiota miestä pidetty minään maailmalla!
Aika noloa Suomalaisten naisten kannalta jos Marinin tapainen henkilö aiheuttaa heissä suunnatonta ja kritiikitöntä ihailua.
Valtavirran mukana mennään. Henkilöpalvonta on ollut erityisesti kommunistisien maiden erityispiirre...vaarallinen piirre sinänsä sekä sen kohteelle että kohdetta glorifioiville.
Mitä tulee Soiniin, niin vähän hymähdytti hänen puheessaan kohta "silloin kun mennään ideologia edellä" - eikös hän itse tehnyt ihan samaa ollessaan Persujen pj?
Voi hyvät hyssykät. Jokainen puoluehan näyttää menevän ideologia edellä, mutta ainoastaan Persujen ideologia aiheuttaa kohtuutonta verenpaineen nousua.
Karvala kertoi pokkana, että muodostettava hallitus tulee hajoamaan ennen vaalikauden loppua. Onko ihme jos hajoaa, kun tietää miten paljon kansaa ärsyttäviä päätöksiä joutuvat tekemään, Marinin hallitus kun jätti jälkeensä melkoisen paljon korjattavaa. Ans kattoo.
Mitä korjattavaa?
Aikooko tuleva hallitus:
- perua hävittäjäostot
- peruuttaa Puolustusvoimille myönnetyn lisärahoituksen
- keskeyttää aidan rakentamisen itärajalle
- lopettaa Ukrainan tukemisen
- aloittaa taas energiantuonnin Venäjältä
- erottaa Suomen Natosta
- perua vammaislain ja translain
- tiputtaa työllisyysasteen
- vähentää investointeja
- pysäyttää vihreän siirtymän
Nämä kai Orpo aikoo tehdäkin:
- jäädyttää taas eläkkeiden indeksit
Vai millä tavalla se oikeisto maan "pelastaa"? Tanskan malli, eli veroasteen kiristäminenhän ei meidän muita Pohjoismaita huonommalle oikeistollemme tietenkään kelpaa.
Kreeta Karvalalla on imagolasit, eli silmälasit nollatehon linsseillä. Yrittääkö näyttää jotenkin älykkäämmältä?
Linkki tietoon - muutoin MUTUA!!
Hyvin sössityillä maskikaupoilla tohtoriksi.
Uudenmaan rajat kii oli ainoa onnistunut veto :D
Marin ei tehnyt yhtään maskikauppaa, kun se ei kuulu pääministerin toimenkuvaan.
Karvala kunnon pyryharakka
Kreeta Karvalan aviopuoliso on Kaisu Karvala (ndaimisissa, mutta 2017 kirkkosta ei vihkilupaa) Heillä on kaksi lasta. Taitaa Kreeta olla niitä käännynnäisiä, mutta sehän ei nyt persuja haittaa tällä kertaa yhtään. Vain Marinin äitiä haukkuvat...
No ei Soini mitään kovin syvällstä siellä tänään sanonut. Tällaisen kommentin heitti kokoomusta peesaavalle Kreeta Karvalalle.
"Kyllä se oli Kokoomus joka Sotea jarrutti,
ja lopusta huolehti Krista Kiuru."
Lisäksi Soini heitti "rohkeana" arvauksenaan, että nykyiset 18 Hyvinvointialuetta tulevat kutistumaan 12 alueeseen. Tässä mielessä Soini on aika pihalla siitä mitä todennäköisesti tulee tapahtumaan.
Jos ja kun alueiden tolkutonta määrää aletaan sorkkimaan, niin Hyvinvointi/Sotealueiden määrä putoaa pikemminkin viiteen (5) tai peräti vain yhteen Sote-alueeseen, koko maassa. Silloin ollaan Britannian mallisessa sotessa meillä Suomessakin.
"""Missä se Suomen "konkurssikypysyys" näkyy?
Työllisyys huitelee ennätyksissä. Teollisuuden investoinnit huitelevat ennätyksissä. Talous kasvaaa, eikä taannu kuten porvarihallintojen jäljiltä.
Missä ihmeessä se Suomen "konkurssikypsyys" oikein näkyy?"""
Siinä että Marinin 4 vuotiskaudella kaikki paranukset tehtiin velkarahalla ja nyt ollaan kusessa.
No milläs se oikeistohallitus sitten aikoo ne jonot lyhentää? Leikkaamalla SOTE:sta?
Timi Soini ja Jyrki Katainen kisaisi kyllä ykkospaikasta Suomen vastenmielisimpänä tyyppinä. He ovat kuin kaksi marjaa.
Siilinjärven Kennedy on ihminen soiniin verrattuna!
Toivottavasti karvalan karvanpoisto toimi
> Timi Soini ja Jyrki Katainen kisaisi kyllä ykkospaikasta Suomen
> vastenmielisimpänä tyyppinä. He ovat kuin kaksi marjaa.
Konna-Kataisen vastenmielisessä vanavedessä uida räpiköi myös ministeri Paavo Arhinmäki.
https://youtu.be/ZBSjrUBci3g
Vasemmistoliiton Arhinmäki oli Kataisen hallituksessa päättämässä yhteisöveron alentamisesta. Vain kuukautta myöhemmin Arhinmäki syytti Kataista rikkaiden yritysten veroalennuksesta, vaikka oli itse yhtenä ministerinä tukemassa sitä.
Tukemassa? Tuskinpa. Arhinmäki oli ainoa ministeri joka kirjautti vastustavan mielipiteen Caruna-kaupoista. Löytyy tänäkin päivänä asiakirjoista. Enemmistö kuitenkin halusi kaupat tehdä eikä Arhinmäki sen takia halunnut erota hallituksesta. Esitti kuitenkin vastalauseen ja se kirjattiin.
Timo Soini tuhosi kunniakkaasti oman luomansa puolueen Siniset on varmasti ylpeä siitä
Keskustelussa tapahtuu jatkuvasti ylilyöntejä suuntaan ja toiseen. Siksi vastavoima pitää aina olla, niin Soinilla kuin Karvalallakin. Juuri siksi on hyvä laittaa heidät samaan lähetykseen.
En Timoa äänestäisi ja hänen vetämänsä ohjelma Alfa-TV:llä ei ollut niin hyvä, koska siinä Soini itse sai estoitta paasata omaa agendaansa. Mutta katson Timoa oikein mielellään tuollaisessa ohjelmassa, jossa hänelle on vastapaino ja hän voi toimia vastapainona toisille näkemyksille. Soinilla nimittäin on pitkä kokemus politiikasta ja hän tietää, miten sisäpiiri pyörii. Ja silloin kun se sopii kuvioihin, hän sanoo sen kaiken suoraan (saattaa tietenkin unohtaa jotain omalta kannaltaan ikävää, mutta kyllä vastapuoli tuo sen esille).