Yli tuhat vuotta vanha Raamattu on myyty newyorkilaisessa huutokaupassa 38 miljoonalla dollarilla keskiviikkona. Yksi maailman vanhimmista säilyneistä kirjoituksista viedään näytille museoon Tel Avivissa.
Asiasta uutisoi muun muassa New York Times ja Bloomberg.
Teoksen huusi itselleen Yhdysvaltain entinen Romanian-suurlähettiläs Alfred H. Moses. Nahkakantinen, käsin kirjoitettu pergamenttiteos Codex Sassoon sisältää lähes täydellisen heprealaisen Raamatun. Moses osti Raamatun Juutalaisen kansan museon puolesta antaakseen sen esille museon kokoelmaan.
Teoksen myyjänä oli pankkiiri ja taidekeräilijä Jacqui Safra, joka oli ostanut sen itselleen huutokaupassa 3,2 miljoonalla dollarilla vuonna 1989. Tämän päivän rahassa hinta vastaa noin 7,7 miljoonaa dollaria.
Codex Sassoonin uskotaan olleen kirjoitettu joskus vuosien 880 ja 960 välillä. Se sai nimensä vuonna 1929, kun juutalaisen liikemagnaatin poika David Solomon Sassoon osti sen omaan juutalaisten käsikirjoitusten kokoelmaansa.
Codex Sassoon myytiin Sothesby’s-huutokaupassa Zürichissä vuonna 1978 eteenpäin British Rail Pension -eläkerahastolle 320 000 dollarilla eli nykypäivän rahassa 1,4 miljoonalla dollarilla. Rahasto myi teoksen 11 vuotta myöhemmin Safralle.
Kyseessä on yksi kalleimmista huutokaupassa myydyistä käsikirjoituksista. Vuonna 2021 harvinainen kopio Yhdysvaltain perustuslaista huudettiin 43 miljoonalla dollarilla. Leonardo da Vincin laatima Codex Leicester myytiin vuonna 1994 31 miljoonalla dollarilla, mikä vastaa tämän päivän rahassa noin 60 miljoonaa dollaria.
Heprealainen Raamattu on juutalaisten pyhä kirja ja sisältää suurin piirtein samat kirjat kuin kristittyjen Vanha testamentti. Heprealainen Raamattu ja Vanha testamentti poikkeavat toisistaan lisäksi kielen ja kirjojen järjestyksen suhteen.
Raamattu on arvokas kirja
7
359
Vastaukset
- Anonyymi
Mielestäni on väärin, että tuhat vuotta vanha esine on kaupan.
Sen paikka on museossa, vitriinissä, kaiken kansan katsottavana.
Sitä pitää voida tutkia tieteellisin keinoin.
Jossakin on kauppatavaran ja ikiaikaisen muistoesineen ero.
Ihmiskunnalla on jakamaton oikeus menneisyyden esineistöön, taiteeseen ja arkkitehtuuriin.- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17863021D
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Paremman Raamatun saa kympillä, ja ilmaiseksi netistä.
- Anonyymi
Taitaa olla jopa suomen kielelläkin.
Niin että ei kannata huutokauppaan lähteä.
- Anonyymi
Arvokas vai irvokas? Aivan varmasti on hyviä elämänohjeita, mutta myös kauheuksia.
- Anonyymi
Tuhat vuotta vanha kirja on antiikkiesine, jonka sisältö on myös antiikkia. Se ei ole enää lukukirja.
Kunnioita muinaismuistoa ja osta luettava kirjasi muualta. Sen sisältökin voi olla lähempänä sinun käsityskykyäsi.
- Anonyymi
Miksi sitten vääristely Raamatun sanaa?
Mm. Kolminaisuusopillasi ja sielun kuolemattomuusopullasi!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀784280BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1933508- 1962851
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome682736Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main412632- 571176
- 781070
Aitolehti Capital
HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle2381012MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka
Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t110885- 55870
