Santander on yhtäkkiä alkanut lähettää maksumuistutuksia ja usuttanut perintäfirmat soittelemaan, vaikka kaikki laskut on maksettu ajallaan!
Hädissäni maksoin jopa ylimääräisen karhulaskun, vaikka se olikin mennyt ihan normaalisti automaattisella e-laskutuksella pankista eräpäivänä.
Olen soittanut sinne monta kertaa, ja aina luvataan, ettei enää tule mitään karhuja, kun asia on kunnossa. Ja paskapuhetta. Ei ole kunnossa, kun asiakassivulla on edelleen merkitty "maksuhäiriöt" useaan erään. Kaikki ajallaan maksettuja. Ja lisäksi perusteeton karhulaskukin on maksettu.
Olen ollut heidän asiakas monta vuotta, mutta nyt haluan varoittaa kaikkia: Älkää missään nimessä ottako lainaa tuolta. Rikollista perintää aletaan ilman mitään syytä hyvässäkin asiakassuhteessa.
Varoitus Santanderista
7
716
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko maksanut väärällä viitteellä tai väärälle tilille? Tai sitten muutama erä jäänyt välistä ja laskuri näyttää kaikkien tulevien olevan myöhässä.
- Anonyymi
Kyllä kaikki on aivan oikein ja säännöllisesti maksettu: automaattinen veloitus pankin e-laskulla, joka menee tarkasti eräpäivänä. On maksettu lyhennyksiä korkoineen näin jo pari vuotta, mutta maaliskuussa alkoi yhtäkkiä törkeä perintä sekä kirjeitse että puhelimitse jo maksetuista laskuista.
Olen soittanut sinne monta kertaa, lähettänyt kuitit ja kaikki, mutta perintätoimet jatkuvat. Ja jokaiseen karhulaskuun lisätään vitosen perintäkulu. Puhelimessa vain pahoitellaan. Tämä on aivan sairasta!
- Anonyymi
Kitsellä ei ole luottoa tuolla, mutta onko heillä netissä paikkaa jossa asiakas itse voi tsekata omat lainat jä päivän saldot.
Itse tsekkaan maksettuja laskuja pari päivää suorituksen jälkeen esim. vakuutuksista ja näen tulevia sekä menneitä pidemmältä aikaa.
Santarder on kuitenkin sen verran iso firma etten usko kaikkeen kusetukseen ihan helposti mitä täällä suollletaan. - Anonyymi
Juu juu, Santanderin vika kun et ole maksanut laskujasi
- Anonyymi
Omituinen firma kun ei anna 500€ lainaa jotta saa maksettua heille aiempaa pystyä!
- Anonyymi
Minulla oli itselläni Santander-laina noin 20 000 euroa. Nyt kyllä jo maksettu pois, muutama vuosi sitten. Laskut maksoin aina, joko ennen eräpäivää tai viimeistään eräpäivänä. Koskaan itselleni ei tullut mitään karhuamisia tai uhkailuja. Silloin Santanderin sivuilta ainakin näki joka kuukausi lähetyt laskut ja sitten näki maksetut suoritukset. Kannattaa tarkistaa vielä sivulta ja omasta pankista tiliotteet. En kyllä ihan purematta niele, epäilen kyllä, että joku laskun olet jättänyt maksamatta tai oletko maksanut väärillä maksutiedoilla.
- Anonyymi
samaa
mieltä. samat kokemukset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3246329Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta734174Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413525Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole923445Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1083384Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2443370Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll742837Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022698Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2142409Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782123