Bahmutiin tulevat Venäjän joukot on Ukrainan tykistön ja raketinheitintulen kohteena ja kärsivät suuria tappioita. Raunioiksi tuhotulla kaupungilla ei ole enää mitään arvoa Ukrainalle.
Bahmut on kuolemanloukko Venäjän joukoille
Anonyymi-ap
13299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Bahmutin motitus olisi ollut Venäjälle voitto. Soraläjän miehitys ei.
Soraläjä on Ukrainan tykistön ja raketinheittimien kantaman sisällä. Mitä järkeä venäläisten olisi sinne tuoda joukkojaan.
Eli Ukraina tuhosi Bahmutin.
Ukraina aiheutti Venäjälle mahdollisimman suuria tappioita ja kun kaupunki tuhoutui poistui sieltä.
Muistettakoon, että miksi puhutaan Artemovskin vapauttamisesta eikä valtaamisesta: Tämä äärimmäisen kovat taistelut kokenut kaupunki sijaitseee Donetskin läänissä ja kuuluu alueeseen, jossa järjestettiin kansanäänestys Donetskin Kansantasavallan perustamiseksi, joka oli vastaus lännen tukemaan vallankaappaukseen Kiovassa vuonna 2014. Yli 90% alueen asukkaista kannatti tuolloin DPR:n itsenäistymistä ja siksi Ukrainan joukkoja on pidetty alueellisina miehitysjoukkoina.
Asiantuntijoiden mukaan erityisesti Ukraina on kokenut Artemovskin epätoivoisessa puolustusyrityksessä massiiviset mies- ja kalustotappiot, joita ei uskota kyettävän enää korvaamaan. Kyseessä on ollut ensimmäisen maailmansodan taisteluihin verrattavissa ollut ”lihamylly”, jossa arviolta sadat tuhannet sotilaat ovat kuolleet tai haavoittuneet.
Kuten historiasta tiedetään, ”Venäjä satuloi hitaasti”. Se aloittaa omat offensiivista vasta kun se on Moskovalle sopivaa. Näin tapahtuu myös Ukrainassa, jossa maltti onkin ollut suurinta valttia. Länsi on heikentänyt itsensä kulutussodassa Ukrainassa, johon Venäjällä on ollut varaa, mutta Ukrainalla ja lännellä ei. Nyt loputtomat ohjusiskut osoittavat, että Venäjä kykenee tuottamaan kalustoa sitä mukaa kun sitä käytetään.
Bakhmut on täysin vapautettu Maidanin jälkeisistä laittomista Ukrainan miehitysvoimista.
Zelensky oli G7 kokouksessa eri mieltä Bahmutista. We are still there... but I can't tell you where.
"Se aloittaa omat offensiivista vasta kun se on Moskovalle sopivaa."
Viimeksi se oli Moskovalle sopivaa kun Jenkit saapuivat pelastamaan rysäpöksyjen kehitysmaan .
Stalin Teheranin konferenssissa 1943 "ilman Lend-Lease avun välityksellä saatuja koneita olisimme hävinneet sodan."
Nyt tuskin kannattaa odottaa ihmettä Amerikasta
👍👍👍
Eikös ole vähän sellaista uutista että Ukraina on valloittamassa Bakhmutia takaisin itselleen? Eipä Venäjän armeija ja tsetseenit sitä kauaa onnistuneet itsellään pitää kun Wagner lähti pois.
Venäjä satuloi hitaasti muistakaa se historiasta kukaan ei edes arvannut neuvostoliiton häviämistä maailman kartalta yhdessä hujauksessa vaikka pinnan alla kyti koko ajan .
Venäjän loppu tulee olemaan samanlainen aamulla herätään ja luetaan uutisista että venäjän federaatio on hajonnut ja seurataan sitten sen seurauksia olemme asian historiasta jo oppineet jopa kaksi kertaa 1900 luvullakin