Onko lääkettä joka vaikuttaa vain yläpaineeseen

Anonyymi-ap

Minulla on alapaine ollut jo vuosikymmeniä normaali tai jopa alhainen, mutta yläpaine vaihtelee, ollen joskus melko korkea tai useimmiten koholla ainakin vähän.

3

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin lisäisin, että olen lukenut. että korkeaa yläpainetta ei aina hoideta juuri siksi että se vaikuttaa myös alapaineeseen, joka voi laskea liian alas esimerkiksi rauhallisina hetkinä kotona, vaikka stressitilanteessa yläpaine onkin liian korkea. Kun olin nuori, vain korkeaa alapainetta pidettiin vaarallisena. Yläpaineella ei ollut niin väliä. Sitten aloin ihmetellä suurta eroa yläpaineen ja alapaineen välillä, jos se ylitti sadan tunsin itseni huonovointiseksi. Otettiin käyttöön käsite pulssipaine. Nyt luin että suurella pulssipaineella ei ole väliä, ainoastaan jos ero ylä ja alapaineen välillä on hyvin pieni. Kun olin kirurgisessa toimenpiteessä ja verenpaineeni mitattiin, se oli liian korkea. Sain kehotuksen tutkitutta paineeni ja hankkia siihen lääkitys. Yllätys oli sekin, että paine mitattiin käsivarresta, joka minulle on hyvin kivulias. Minulla on jo kolmas rannemittari, jolla olen mitannut paineeni vuosikymmeniä kivutta. Eikö todella ole luotettavaa rannemittaria. Rannemittarilla saatta tulos olla kai alhaisempi, mutta kai nykyisin sentään on olemassa luotettavia rannemittareita, joilla mittaus on luotettava tai ainakin ero on matemaattisesti laskettavissa. Olen pitänyt paineistani kirjaa usein kuukausiakin yhteen mittaan. Tietääkö kukaan mikä tai mitkä tekijät aiheuttavat korkean yläpaineen, alapaineen ollessa aina melko alhainen. Pulssi on myös vaihdellen tavallisissa oloissa 55-65 välissä ja alhaisimmillaan ollut jopa alle 50. Nuorena kesäisin pyöräillessäni ja ulkoillessani sienessä ja marjassa pulssi laski usein jopa alle 50.

    • Anonyymi

      Kun verisuonet ikääntymisen myötä jäykistyvät, yläpaine kohoaa. Alapaine voi pysyä hyvässä lukemassa tai jopa laskea. Eli ylä- ja alapaineen ero kasvaa.

      • Anonyymi

        Niin, mutta minulla on alapaine ja yläpaine olleet kotona mitattuina vuosikymmenet samoissa lukemissa. Eli jo nelikymppisenä samat lukemat kuin seitsemänkymppisenä. Alapaine on aina ollut hyvä, ihan viime vuosina laskenut vielä alle sen aikaisemman, ollen siis nuorena korkeintaan 70-80 .keski-iän paremmalla puolella tavalliset lukemat olivat 68-75 ja seniorina 60-luku ilmaantuu entistä useimmin. Koko ikähaarukan ajan alapaine on noussut lukuun 90 ääri harvoin. Yläpaine taas on aina ollut hyvin vaihteleva, vaihdellen vielä nytkin normaaleina päivinä 123- 180 välillä. Kun ensi mittaus on ollut 180, toinen vähän myöhemmin noin 160 ja jos ensi mittaus on ollut 150, toinen 130-140. Jos verenpaine johtuu ikääntymisen aiheuttamasta kovettumisesta, miten se välillä voi olla alle 130 ja jo nuorena yli 180 toisinaan. Eikö verenpaineelle löydy muitakin syitä kuin verisuonten kovettuminen. Ehkä niin tavalliselle sairaudelle pitäisi löytää lisää tutkimustuloksia ja tosiväitteitä? Kvantitatiivinen tutkimus suurella kohdejoukolla ei pitäisi olla ongelma ja kvalitatiivinen haastattelu täydentää tulokset. Minua ei em. faktat saa vakuuttuneeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6148
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1734
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1028
    Aihe