Se pelkää, että persut poistavat pakkoruotsin, jos he eivät ole hallituksessa.
Anna-Maja ei uskalla jäädä pois hallituksesta
Anonyymi-ap
28264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Persun pelko on viisauden alku.
Jos Anna-Maja kamppaa tämän Orpon hallituksen, niin Orpo ei huoli sitä mukaan seuraavaan sinipunhallitukseen.
Anna-Majalla on huonot kortit.
Anna-Majalla kävi tosi huono tuuri.
Heh heh.
Persut eivät voi poistaa "pakkoruotsia", koska Persut eivät voi yksin tehdä mitään. Pitäisi olla jo vähitellen selvä asia tämäkin. Mutta ei näköjään ole.
Persut voivat sopia muiden puolueiden kanssa, että pakkoruotsi poistuu, tai ei tule hallitusta. Sen ne voivat tehdä.
Yhtä selvää on se, ettei SFP voi yksin ylläpitää pakkoruotsia. Kun kaverit katoaa ympäriltä, niin voi voi.
RKP ei ollut v. 2015 hallituksessa. Persut oli. Persut ei kyennyt poistamaan "pakkoruotsia", vaikka tällä palstalla luvattiin niin. Ja kuinkas kävi: Persut hajosi, ja hajoamisesta syntynyt puolue, Siniset, katosi lopulta kokonaan eduskunnasta. Sen pituinen se.
Sen ne voivat tehdä, mutta siinä tapauksessa ei tule hallitusta.
Seuraava hallitus sitten poistaa pakkoruotsin, kun persuista tulee pääministeripuolue.
Sinulla on suuret suunnitelmat, joita minä kutsuisisin utopistisiksi haaveiksi.
Mikään muu puolue ei edes jaksa keskustella jostain niin lapsellista asiasta kuin "pakkoruotsin" poistosta, koska on oikeitakin asioita, joista pitää päättää.
Pääministeripuolue ei yksinään voi päättää yhtään mitään, ellei saa muilta kannatusta. Emme taivaan kiitos elä diktatuurissa.
Siitä sovitaan hallitusohjelmassa.
Eikä siitä livetä.
Halla-Ahosta pitää tehdä opetusministeri. Se on filosofian tohtori ja kielitieteilijä.
Purrasta valtiovarainministeri.
Taviosta tulee sisäministeri.
Se on filosofian tohtori ja kielitieteilijä ja nielitieteilijä.
Jussi on huippu.
Pakko ruotsi pois. Se on laitettava vapaaehtoiseksi.
Hallitusvastuu on RKP:en oma elinkeino . Makea elämä viehättää .
Anna-Majaa pelottaa.
Mihin hallitukseen ei rkp lähtisi , rkp lähtee vaikka ainoana toisena puolueena olisi kansallaisosialistinen puolue ja hallitusohjelmassa olisi kaikkien suomenkielisten tappaminen .
Tuskin tällä kokonpanolla tulee hallitusta. Orpon olisi pitänyt aloittaa keskustelut näistä vaikeimmmista asioista, siis maahanmuutosta. Nyt on menetetty kolme viikkoa harakoille. Ensi viikolla demarit saa kutsun säätyjen talolle. Onnea matkaan.
Miten tuo kusipääporukan täipuolue voisi muka hyväksyä ruotsinkielen aseman pudottamisen vähemmistökielen asemaan saamen ja mustalaisten kielen rinnalle , tai mieluummin niiden alle .
Toivotaan, että pakkoruotsin asemaa ainakin heikennetään tämän hallituksen aikana.