Asumistuki montako % pienenee!

Onko kellään tietoa paljonko hallitus meinaa leikata asumistukea? vai otetaanko se kokonaan pois?
10234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ole kerrottu, mutta ihmisethän joutuvat hakemaan toimeentulotukea,
jos asumistukea leikataan.
Rikkaat kuten Orpo eivät tajua tuista yhtään mitään.
Köyhien elämä ja tuet on aivan liian kaukana heidän maailmastaan.

Äänestä
  • Orpo kyllä ottaa pankkitililleen maataloustuet jotka veronmaksajat kustantaa, mutta se on hänestä eri juttu, koska saajana on hyvätuloinen rikas.
    Mitäpä kokoomus/oikeisto ei tekisi hyvätuloisten takia.

    Äänestä

Herää vastakysymys. Mitähän hallitusta mahtanet tarkoittaa? Nykyinen hallitus ei asiaan voi vaikuttaa toimitusministeristönä ja uutta hallitusta ei ole saatu muodostettua. Ei tiedetä edes, mitä puolueita uuteen hallitukseen tulee kuulumaan.

Äänestä
  • Kokoomus, perussuomalaiset, ruotsalaiset ja kristilliset, sehän se hallitus kohta on. Kohta alkaa Suomessa vöiden kiristely ja se ei naurata se, itse tein jo parit uudet reiät vyöhön, niin ei housut putoo päältä.

    Äänestä

Orpo sanoi että eläkeläisten asumistukeen ei kosketa.

Varmaan opiskelijat siirretään erilliseen asumistukeen joka satoja euroja kuussa alhaisempi ja sitten yleiseen asumistukeen tulee leikkaus palkkatuloista eli työtön saa normaalisti asumistukea mutta pienipalkkainen ei enää saisi asumistukea pienen palkkansa päälle.

Tosi kannustavaa mutta näin te äänestitte!

Äänestä
  • ""Orpo sanoi että eläkeläisten asumistukeen ei kosketa.""

    Sekä ORPo että HALLA-AHo ovat selkeästi kertoneet jo vuosia sitten,
    että haluavat kaikki tuet pois.

    Äänestä

Asumistukea ei voida automaattisesti pienentää, koska se koskisi myös rikkaita eläkeläisiä. On keksittävä jotain muuta.

Äänestä
  • Maksetaanko asumistukea rikkaille eläkeläisille?

    Äänestä

Niin entäs nämä joille ylläpito maksetaan vuositolkulla siihen ei puututa

Äänestä

Tukia saa vain köyhä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko kellään tietoa paljonko hallitus meinaa leikata asumistukea? vai otetaanko se kokonaan pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu