Orpo ja Purra

Purra on ottanut oikean niskalenkin Orvosta. Muikistelu on muuttunut vikinäksi.
Köyhät ja muut vaivaiset on tämän ehkä tulevan hallituksen ainut päämäärä. Omat liksat on nostettu pilviin ja osakeomistukset lisäävät tuloja.
Kansa on yhtä köyhää, kuin Minna Canthin teoksessa, sekä yhtä tyhmää kuin oppimattomat.
Sellainen hallitus, millainen kansa. Sopivat hyvin yksiin.

Ei puutu muuta kuin RKP:kin liittyy kannattamaan näitä esitettyjä järjettömyyksiä
15273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tai sitten kaikki on pelkkää näytelmää. Purra ei voi saada kaikkea haluamaansa, mutta täytyy näyttää, että tosissaan väännetään.
Tämä on nähty ennenkin.

Äänestä
  • Miksi Orpo ei näytä ovea RKP:lle joka on vastarannan kiiski joka asiassa?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Miksi Orpo ei näytä ovea RKP:lle joka on vastarannan kiiski joka asiassa?

    Hyvä kysymys.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Miksi Orpo ei näytä ovea RKP:lle joka on vastarannan kiiski joka asiassa?

    Koska ilman sitä ei saa riittävää enemmistöä.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Miksi Orpo ei näytä ovea RKP:lle joka on vastarannan kiiski joka asiassa?

    Miksi Orpo ei näytä ovea RKP:lle, joka kannattaa kokoomuksen kanssa samaa linjaa niin ilmastomuutoksen torjunnassa kuin maahan muutossa. Kokoomuksen ja RKP :n linja on lisää työperäistä maahanmuuttoa ja jakeluvelvoitteesta ei tingitä. Mieti sitä.

    Miksi Orpo ei näytä hallitusneuvotteluissa ovea Purralle, joka vastustaa työperäistä maahanmuuttoa vaatien Suomeen työhön tuleville 3.000 euron minimipalkkaa? Miksi Orpo ei näytä persuille ovea jakeluvelvoitteen vähentämisvaatimuksesta, joka tulisi Suomelle erittäin kalliiksi?

    Mitä minusterinsalkkuja Purra tulisi vaatimaan? Tulisiko persujen ex-puheenjohtaja Halla-Ahosta esim. ulkoministeri vanhan Venäjän kielitaitoineen?

    Miten persut vähentäisivät hallituksessa ollessaan bensan hintaa siellä tankilla, mikä oli vaalilupaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Hyvä kysymys.

    Ja hyvä vastaus on se, että Orpolla sen enempää kuin Purrallakaan ei ole kanttia näyttää RKP:lle ovea, koska he voisivat itsekin poistua neuvotteluista samalla ovenavauksella Henrikssonin kanssa.

    Voisivat poistua sen takia, koska hallitusneuvotteluja olisi turha jatkaa ilman RKP:eetä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Hyvä kysymys.

    Molemmat tarvitaan sekä RKP että PS elinehto uudelle hallitukselle.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Koska ilman sitä ei saa riittävää enemmistöä.

    KD PS RKP Kokoomus voittava kombo.

    Äänestä

Hallitusneuvottelut ovat jumissa, kun perussuomalaiset vaativat omien vaalilupaustensa saamista hallitusohjelmaan.
Nyt persuille kiikastaa 1. maahanmuutto, 2. kehitysyhteistyö, 3. ilmastomuutos ja energian jakelu.

Sote-palvelujen yksityistäminen eli verorahojen siirto yksityiselle sektorille eli "kermankuorinta" ei näytä yhtä tärkeältä asialta kuin persujen perusvaatimukset.

1. maahanmuutto. Suomen ikääntyvä väestö tarvitsee nuoria maahanmuuttajia sekä hoito-alan ja siivousalan alempipalkkaisiin tehtäviin. Suomessa työehtosopimusten minipalkkoja on noudatettava myös maahanmuuttajien osalta. Ammattiliitot riitauttavat, ellei sovittuja minimiehtoja noudateta myös maahanmuuttajien osalta, jolloin työantajat saavat sakot. Tarvitaan myös erityisosaamista digipalvelujen ja lisääntyvän tekoälyn tulevissa ammateissa ja niihin kouluttamisessa. Kun Lääkäriliitto on estänyt riittävän määrän lääkärien koulutuksen, tarvitaan ulkomaisia lääkäreitä. Maahanmuuttajia tarvitaan ja tarvittava koulutus sekä työehtosopimusten mukaiset palkat on järjestettävä — ei tarvita persujen minimirajaa. Suomessa on työehtosopimusten minimit eri aloilla.

2. Kehitysyhteistyö. Kehitysyhteistyön määrärahat on nostettava sopimuksen mukaiselle tasolle. Hädänalaisia ja nälkäänäkeviä on autettava heidän omalla maaperällä, jotta miljoonien ihmisten nälkäkuolema ja vaaralliset pakomatkat merien ylityksineen loppuvat.

3. Ilmaston lämpeneminen, jäävuorien sulaminen, tsunamit, kuivuus, tulvat.. lisääntyvät nopeasti joten on tehtävä ilmastosopimusten mukaista politiikkaa, jotta elämä maapallolla on tulevaisuudessa mahdollista siedettävissä olosuhteissa.

Energian jakelu.

Ellei päästöoikeuksista huolehdita, niin myös Suomi joutuu ostamaan päästöoikeuksia.

Saksa joutui maksamaan 11 miljoonaa euroa uusista päästöoikeuksista. Ruotsalaisessa lehdistössä on puolestaan esitetty arvio, että valtio voisi joutua miljardiluokan laskun maksajaksi jakeluvelvoitteen lieventämisen takia.

Suomen pitäisi ottaa 1000 miljoonaa lisää ulkomaan velkaa, jos tingitään uudesta jakelu- velvoitteesta, ja jos puhtaampaa energiaa ei otettaisi käyttöön. Suomi ei voi lieventää jakelu-velvoitetta, kun se maksaisi yli miljardin.

Nyt persujen tulisi pohtia, miten estää hallituksessa julkisen sektorin palvelujen heikentäminen, kun kokoomus haluaa säästää julkisen sektorin sote-palveluista miljardin ja siirtää verorahoja yksityisen sektorin palveluihin, joihin vain rikkailla suomalaisilla on varaa.

Äänestä
  • Jos Purra ei saa muuta persulaumaa ymmärtämään tosiasioita, seuraa siitä kauhistus eli demarit ilmestyvät neuvotteluihin ja Purra saa kasata kimpsut ja kampsut ja häipyä. Ei hyvä, demareita ei nyt valtion rahoja tuhlaamaan tarvita mm. Sote on laitettava kuntoon.

    Suomi tarvitsee maahanmuuttoa. Se on päivän selvää, sitä ei tunnu Persut tajuavan, ei sitten millään. Ja Suomi tarvitsee nimenomaan töihin ihmisiä jossa on pienet palkat. Jonkun pitää tehdä ne työt vaikka tuetulla palkalla.

    Suomi ei voi luopua fossiilisten luopumusaikataulusta, se käy kalliiksi, mikä näyttää olevan vaikea ymmärtää persujen.

    Purran on pakko ymmärtää itse nämä asiat kun ei näytä olevan tyhmä.

    Äänestä

Purran pitäisi muistaa se, että Petterillä on olemassa muitakin vaihtoehtoja hallituksen muodostamiseksi. Purralle ainoa vaihtoehto on oppositio.

Äänestä

Hallitusohjelmasta ovat neuvotelleet kohta neljä viikkoa kokoomuksen, persujen, RKP:n ja kristillisten puheenjohtajat.
Kok 48 kansanedustajaa
Persut 46 "
RKP 10 "
Kd 5 "
Yht. 109 kansanedustajaa 200:sta

Jos persut jäävät oppositioon ja tilalle tulisivat demarit, 43 kansanedustajaa, enemmistö hallituksessa olisi 106 kansanedustajaa.

Vihreillä ja keskustalla ei liene vaalitappion jälkeen halua lähteä hallitusvastuuseen ainakaan persujen kanssa ja ei ehkä kokoomuskaan miellytä.

Pääministeri Marin on jo kieltäytynyt SDP:n tulevasta puheenjohtajuudesta ja Lindtmanista tullee demarien uusi, "perinteisempi" puheenjohtaja. Lindtman tuskin kieltäytyisi ministerin salkusta. Kokoomuksen kanssa sopu löytyisi todennäköisesti niin maahanmuutosta kuin ilmastosopimuksesta. Paikallinen sopiminenkin mahdollisesti edistyisi, jos siinä Ay-liikkeen ehdot huomioitaisiin.

Marinin pääministerikaudella hallitus joutui koville eri kriisien hoidossa: korona pandemia, Ukrainan sota, Venäjän sanktiot, Uniperin energiakriisi (kaasu Venäjältä loppui ja Fortumin uniperin osakkeet "sulivat").

Yksikään oppositiopuolue, sen enempää kokoomus kuin persut, eivät vastustaneet ulkomaan velan kasvua, kun koronatukia jaettiin niin yrityksille kuin maataloudelle. Energiatukia jaettiin energiakriisin takia juuri kokoomuksen intressirymälle, joilla oli isoissa omakotitaloissaan isot energialaskut, kokoomus ei oppositiossa ollessaan vastustanut "energiaministeri" Lintilän esittämiä energiatukia - ei myös persut.

Inflaation laukatessa ja korkojen noustessa elintarvikkeiden ja asumiskustannusten hinnat nousevat, mistä eniten kärsivät pieni-ja keskituloiset sekä asuntovelalliset. Suomen liian pienestä perusturvasta EU on Suomea huomauttanut jo kolmesti. Heikkoa perusturvaa paikataan leipäjonoilla. Nyt kokoomus haluaa, ja persut mahdollisesti tukevat, miljardin euron verovähennystä palkkatuloon, josta hyvätuloiset hyötyisivät eniten veroprogression takia.
Mistä tuo miljardin euron verovähennys otettaisiin — lisää sanktioita työttömille vai indeksikorotukset ison inflaation aikana alas, jolloin eläkeläiset joutuvat leipäjonoihin, elleivät jo ole.

Kyllä demareita hallituksessa tarvitaan ja hyvänä lisänä olisivat RKP ja vihreät.

Äänestä
  • Kun olet kirjoittanut pari arkkia tekstiä siitä, miksi hallitusta ei saada aikaan, niin haluan kysyä uskotko sinä oikesti siihen, että nyt jäädään ilman?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Kun olet kirjoittanut pari arkkia tekstiä siitä, miksi hallitusta ei saada aikaan, niin haluan kysyä uskotko sinä oikesti siihen, että nyt jäädään ilman?

    Näin sveduissa:

    Hallitusneuvottelut olivat ennätyspitkät: valtiopäivävaalien ja hallituksen nimeämisen välillä oli 134 päivää, kun edellinen ennätys oli 25 päivää.

    Äänestä

Sekoitevelvoite helppo täyttää.

Kun sähkön hinta negatiivinen kannattaa valmistaa vetyä elektrolyysillä.

Samoin sähköbensaa kun sähkönhinta negatiivinen jolloin hiilidioksidia sidotaan siihen eli hiilinegatiivinen polttoaine.

OL3 käyttöön täysillä kun hinta negatiivinen vedyn elektrolyysiin ja sähköbensan tekoon.
Kate mon inkertainen fossiilisiin verrattuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Purra on ottanut oikean niskalenkin Orvosta. Muikistelu on muuttunut vikinäksi.
Köyhät ja muut vaivaiset on tämän ehkä tulevan hallituksen ainut päämäärä. Omat liksat on nostettu pilviin ja osakeomistukset lisäävät tuloja.
Kansa on yhtä köyhää, kuin Minna Canthin teoksessa, sekä yhtä tyhmää kuin oppimattomat.
Sellainen hallitus, millainen kansa. Sopivat hyvin yksiin.

Ei puutu muuta kuin RKP:kin liittyy kannattamaan näitä esitettyjä järjettömyyksiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu