Sastamalan ainoa kuninkaallinen on kuollut

Tässä kunnassa oli vain yksi kuninkaallinen asukas. Vuosikymmeniä hän piti runsailla kultakoristeilla, arvotauluilla ja taide-esineillä koristelua linnaansa Karkussa.
https://www.aamulehti.fi/ihmiset/art-2000009613920.html

Nyt kuningas Ellala on kuollut. Royalistien määrä Sastamalassa putosi nollaan.
3670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nin tai Nin aina, sanois tyrvääläinen. Karkusa? Olisko rojalistinen pyydys ollut ihan jossakin muualla päin Sastamalaa kuin Karkussa. No, se selvinnee epätietoisimmillekin kyllä, kun vähän enemmän ja paremmin kyseiseen asiaan tutustuu! Toki sen tutustumisen olisi voinut tehdä jo ennen kuin edes ottaa kantaa koko asiaan. Viimeinen laatuaan rojalisti kyseinen herra taisi olla tässä pitäjässä, mutta ei ainoa, eikä viimeinenkään Kunu sentään? Onhan täällä urheilun saralla toiminut ja toimiva "Kunu". Ihan voimissaan tiemmä ja kynneniä kertoja kuuluisampi henkilö jopa, kuin taidemies konsanaan tässä valtakunnassa.

Äänestä
  • Tuliko Mouhijärveläiset kateellisiksi, kun ei niiden pitäjää mainittu? Mielestäni vanhaan aikaan Karkun kunta ja Mouhijärven kunta olivat rajanaapureita. Mistäs sitä muualla olevat niin tarkkaan tietää kummanko kadonneen kunnan puolella tarkalleen se kuninkaan linna oli.

    Olisi ehkä selkeintä puhua Sastamalan kuninkaallisesta, niin ei tulisi entisille pikkukunnille kummallekaan paha mieli.-

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tässä kunnassa oli vain yksi kuninkaallinen asukas. Vuosikymmeniä hän piti runsailla kultakoristeilla, arvotauluilla ja taide-esineillä koristelua linnaansa Karkussa.
https://www.aamulehti.fi/ihmiset/art-2000009613920.html

Nyt kuningas Ellala on kuollut. Royalistien määrä Sastamalassa putosi nollaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu