Tässä kunnassa oli vain yksi kuninkaallinen asukas. Vuosikymmeniä hän piti runsailla kultakoristeilla, arvotauluilla ja taide-esineillä koristelua linnaansa Karkussa.
https://www.aamulehti.fi/ihmiset/art-2000009613920.html
Nyt kuningas Ellala on kuollut. Royalistien määrä Sastamalassa putosi nollaan.
Sastamalan ainoa kuninkaallinen on kuollut
3
593
Vastaukset
- Anonyymi
Tyttöystävä on kinunnut jo monta klesää, että mentäisiin katsomaan tuon niin sanottua kultaista palatsia. Sinne oli kuitenkin 25 € pääsymaksu, ja piti ilmoittautua etukäteen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ebc8ec22-b94b-4ae4-b7f2-9ec07701b7d1
Nyt nuokin kinuamiset alkaa varmaan loppua. - Anonyymi
Nin tai Nin aina, sanois tyrvääläinen. Karkusa? Olisko rojalistinen pyydys ollut ihan jossakin muualla päin Sastamalaa kuin Karkussa. No, se selvinnee epätietoisimmillekin kyllä, kun vähän enemmän ja paremmin kyseiseen asiaan tutustuu! Toki sen tutustumisen olisi voinut tehdä jo ennen kuin edes ottaa kantaa koko asiaan. Viimeinen laatuaan rojalisti kyseinen herra taisi olla tässä pitäjässä, mutta ei ainoa, eikä viimeinenkään Kunu sentään? Onhan täällä urheilun saralla toiminut ja toimiva "Kunu". Ihan voimissaan tiemmä ja kynneniä kertoja kuuluisampi henkilö jopa, kuin taidemies konsanaan tässä valtakunnassa.
- Anonyymi
Tuliko Mouhijärveläiset kateellisiksi, kun ei niiden pitäjää mainittu? Mielestäni vanhaan aikaan Karkun kunta ja Mouhijärven kunta olivat rajanaapureita. Mistäs sitä muualla olevat niin tarkkaan tietää kummanko kadonneen kunnan puolella tarkalleen se kuninkaan linna oli.
Olisi ehkä selkeintä puhua Sastamalan kuninkaallisesta, niin ei tulisi entisille pikkukunnille kummallekaan paha mieli.-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1516593
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k263948- 453146
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1323034- 512816
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262216Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2711978- 411938
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511918- 291766