EU:n jäsenmaiden puolivuotinen kiertävä puheenjohtajuus on siirtymässä Unkarille ensi vuoden loppupuoliskolla.
Unkari esitti torstaina vastalauseensa Euroopan parlamentissa äänestykseen tulevalle esitykselle, jonka mukaan pääministeri Viktor Orbanin Unkari ei sovi EU:n puheenjohtajamaaksi.
Esityksen mukaan syynä tälle ovat Unkarin oikeusvaltio-ongelmat. Esityksessä kehotetaan jäsenmaita löytämään keino, jolla Unkarin lähestyvä puheenjohtajuus voitaisiin välttää. EU:n kalenterikierron mukaan puolen vuoden puheenjohtajuus siirtyisi Unkarille ensi vuoden loppupuoliskolla.
Unkarin oikeusministeri Judit Varga arvosteli esitystä ja kutsui sitä "Unkarin-vastaiseksi aloitteeksi".
– Tehdään tämä nyt selväksi: EU:n puheenjohtajuus ei ole oikeus, vaan velvoite. Kuten olemme luvanneet, me suoritamme velvollisuutemme, kukaan ei voi viedä sitä meiltä, Varga sanoi Facebook-kirjoituksessa.
Pääministeri Orbanin esikuntapäällikkö Gergely Gulyas sanoi aikaisemmin, ettei EU:n ole laillisesti mahdollista estää Unkaria nousemasta puheenjohtajaksi.
Orbanin johtama Unkari on lyönyt säröjä EU-maiden yhteiseen rintamaan hyökkäyssodalta puolustautuvan Ukrainan tukemisessa. Orban on kieltäytynyt antamasta sotilasapua Ukrainalle ja on vastustanut Venäjän vastaisia pakotteita.
Unkarin oikeusvaltio-ongelmien ja korruptiohuolten vuoksi EU on tällä hetkellä jäädyttänyt miljardien eurojen edestä Unkarille osoitettua rahoitusta.
EU-parlamentti haluaa estää Unkarin lähestyvän puheenjohtajuuden, Orbanin hallinto närkästyi
15
299
Vastaukset
- Anonyymi
Unkari ei ole länsimainen demokratia,vaan Venäjän hyökkäyssotaa tukeva diktatuuri.
Sitä kannattavat vain EU-vihaajat. - Anonyymi
EU ei kaipaa sellaista puheenjohtajamaata, joka saa ohjeet ja käskyt Kremlistä.
- Anonyymi
Ja lisäksi tyssää Turkin diktaattorin kanssa demokraattisen Ruotsin pääsyn demokratian puolustusjärjestöön!
- Anonyymi
Vain ,joka tottelee usan käskyjä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain ,joka tottelee usan käskyjä!
USA:lla ei ole mitään valtaa EU:ssa.
EU:n jäsenvaltiot ovat sitoutuneet noudattamaan EU:n perussopimusta.
Unkari rikkoo sitä jatkuvasti mm. EU-tukien jaossa. Rahat päätyvät vain Fideszin kannattajille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
USA:lla ei ole mitään valtaa EU:ssa.
EU:n jäsenvaltiot ovat sitoutuneet noudattamaan EU:n perussopimusta.
Unkari rikkoo sitä jatkuvasti mm. EU-tukien jaossa. Rahat päätyvät vain Fideszin kannattajille.Peräkylän vitsipelle taas. Ursula juoksee Usan narussa täysin! Eukin rähmällään Usalle,tyhmäkin näkee!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peräkylän vitsipelle taas. Ursula juoksee Usan narussa täysin! Eukin rähmällään Usalle,tyhmäkin näkee!
Ei valeet toistoilla tosiksi muutu, vaikka EU-vihaajan ymmärrys ei siihenkään riitä.
EU elää oman perussopimuksensa mukaisesti.USA:ta ei siinä edes mainita.
Ursula johtaa EU:a kuin mies. EU-vihaajia sellainen harmittaa.
Niin pitääkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei valeet toistoilla tosiksi muutu, vaikka EU-vihaajan ymmärrys ei siihenkään riitä.
EU elää oman perussopimuksensa mukaisesti.USA:ta ei siinä edes mainita.
Ursula johtaa EU:a kuin mies. EU-vihaajia sellainen harmittaa.
Niin pitääkin.Olet vain maksettu Usatrolli valeines!
- Anonyymi
Unkari on ainoana EU- ja Nato-maana ylläpitänyt kauppa- ja ystävyyssuhteet Venäjään.
Ei ihme,että EU-vihaajat palvovat.- Anonyymi
Usan edessä konttajat vihaavat!
- Anonyymi
Mihin katosi liberaali demokratia. Olemme vaarallisella tiellä, jos jokaisen pitää olla samaa mieltä. Miksi Unkari on otettu EU:hun, jos maa ei täytä vaatimuksia? Oliko niin kiire juosta ottamaan kaikki mahdolliset mukaan, säännöistä viis.
- Anonyymi
Sinun kannattaisi edes hieman seurata tapahtumia.
Unkari täytti vaatimukset ottovaiheessa.
Orbanin noustua valtaan on kehitys lähtenyt yksinvallan suuntaan.
Orban on myös selvästi Venäjän linjoilla Ukrainan kysymyksessä.
Ainoana Nato- ja EU-maana... - Anonyymi
Nythän himoitaan elätti Ukrainaakin,Usan juoksupoikaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nythän himoitaan elätti Ukrainaakin,Usan juoksupoikaa!
Ukrainaa himoaa vain Kremlin pikku Putler,mutta saamatta jää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417044
- 323958
- 463384
- 402959
- 172736
- 372238
- 162206
- 412163
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472117- 402078