Aki Lindenistä Orpon hallituksen sosiaaliministeri?

Anonyymi-ap

Jos RKP kiukuttelee, niin voidaan yhtälailla perustaa vähemmistöhallitus, tulee ainakin hyvät asiat hyväksyttyä ja silloin nähdään, kuka oikeasti kantaa vastuuta Suomen hyvinvoinnista.

Lisäksi voidaan tehdä erityisjärjestelyjä. Esimerkiksi Orpo voi kutsua Aki Lindenin sosiaaliministeriksi. Hänellä on nääs kokemusta ja ainesta, järki mies, ei normi sosialistidemari ollenkaan!

Voisiko RKP saada jonkin hallituspaikan, vaikka ei olisi mukana? Onko siellä joku pohjoismaisten asioiden hoitamisministeri? RKP-läinen on tavannut olla puolustusministeri. Mutta ei sivareita!

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokoomuksella on laittaa paras kaikista sille paikalle. Mia Laiho ehdotonta eliittiä .

    • Anonyymi

      Aki Linden on monikymmenvuotinen SKDL:n ja sen jälkeläisen Vasemmistoliiton kunnanvaltuutettu Turusta.

      Vasemmistolaisesta taustastaan huolimatta Linden oli 6 kk ministeripestissään kaikkein innokkaimmin säätämään kovimpia piiskalakeja, joilla sairaanhoitajila estetään lakko-oikeus. Jos kommunisti Linden istuisi pidempään ministerinä, syntyisi Suomeen aseellinen luokkasota.

      • Anonyymi

        Kommunistit eivät koskaan tee hyviä päätöksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3497
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      35
      2978
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      145
      2841
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      70
      2317
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1782
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1555
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1094
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1036
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      1017
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      847
    Aihe