Vastaava ostovoiman syöksy on nähty viimeksi 1970-luvun lopun ja 1980-luvun alun välillä. Suomalaisten ostovoima on romahtanut vuoden 2008 tasolle.
Kokoaikaisten palkansaajien reaaliansiot ovat laskeneet vuodesta 2021 lähtien niin voimakkaasti, että vastaavaa pudotusta joutuu hakemaan 1970-luvun lopun ja 1980-luvun alun väliltä.
Tilastokeskuksen perjantaina julkaisemista ennakkotiedoista käy ilmi, että vuoden 2023 ensimmäisellä vuosineljänneksellä reaaliansiot putosivat 4,8 prosenttia verrattuna vastaavaan ajankohtaan vuotta aikaisemmin.
Lasku taittui viime vuoden lopusta, mutta kun pudotusta on jatkunut pidempään, kokonaiskuva on karu. Viime vuonna kuluttajahintojen kiihtynyt nousuvauhti heikensi palkansaajien reaaliansioita eniten yli 60 vuoteen, ja syöksy on siis jatkunut edelleen.
Lasku taittui viime vuoden lopusta, mutta kun pudotusta on jatkunut pidempään, kokonaiskuva on karu. Viime vuonna kuluttajahintojen kiihtynyt nousuvauhti heikensi palkansaajien reaaliansioita eniten yli 60 vuoteen, ja syöksy on siis jatkunut edelleen. Ekonomistien mukaan ostovoiman palautuminen romahdusta edeltävälle tasolle vie vähintäänkin vuosia.
– Tämä tulee olemaan kotitalouksille pitkäkestoinen isku.
Jos ostovoima laskee, kuluttajat vetävät kukkaronnyörejä kireämmälle. Se rupeaa näkymään yrityksissä, joiden on pakko sopeutua muuttuneeseen taloustilanteeseen. Se uhkaa vaikuttaa työllisyystilanteeseen, joka taas vaikuttaa kuluttajiin.
"NYT EI PIHISTELLÄ" oli demarien sanoma hallituskauden alussa. Toinen vasemmistopuolue sanoi ettei velkaa tarvitse maksaa takaisin.
Oma talous on kunnossa, voidaan pihistellä tarvittaessa, vaikkei taloudellisia huolia olekkaan. Se on monelle arkea, että nyt pihistellä demari valtakauden jälkeen.
Näin kävi suomalaisten rahoille Sannan ohjauksessa
11
178
Vastaukset
- Anonyymi
Niin ja pelithän paranevat kun on enää huippupuolueet jäljellä.
Urheilu termein voisi sanoa tulevaa hallitusta, joka saa huonosti hoidetun maan.
Kummalta tuntuu kun vihreitten annettiin kiristää ihmisiltä rahat turhaan vouhotukseen. - Anonyymi
Mites persutrolli, tää paskanheitto liittyy Suomen Keskustaan?
- Anonyymi
Olisit nyt kopioinut saman iltalehden artikkelin kokonaan. https://www.iltalehti.fi/talous/a/57471b27-8d47-4378-ab04-27c3b32b046c
Siinähän puidaan syitä eikä suinkaan syytellä asiasta Marinin hallitusta:
"Palkat jäivät jälkeen
Yksinkertaistetusti asiassa on kysymys siitä, että vaikka palkat ovat nousseet, hinnat ovat nousseet nopeammin: vaikka rahaa olisi enemmän, sillä saa aikaisempaa vähemmän.
Hannu Nummiaro toteaa, että nykyinen inflaatio alkoi, kun koronasta toivuttiin ja Venäjän hyökkäys Ukrainaan viime vuonna syvensi sitä edelleen.
– Sota ja sen tuoma energiakriisi laukaisivat inflaation, ja siksi nyt mennään alaspäin.
Energian hinta on laskenut, mutta inflaatio vain jatkuu. Nummiaron mukaan inflaatiosyklin käynnistyessä se leviää.
Tilastokeskuksen ennakkotiedoissa ei huomioida verotuksessa tapahtuneita muutoksia, joten käteen jäävien ansiotulojen ostovoiman kehitys on voinut poiketa jonkin verran nimellisansioiden reaalikehityksestä."
Mikään hallitus ei sotien jälkeen ole ollut yhtä vakavien kriisien äärellä kuin Marinin hallitus oli. Niistä se selvisi kiitettävästi. Velkaa jouduttiin ottamaan artikkelissa mainituista syistä johtuen. Mikään hallitus ei olisi kriisistä selvinnyt yhtä hyvin kuin Marinin hallitus selvisi.- Anonyymi
Eikö Sanna ollutkaan mukaasi pääministeri Suomen alasajossa. Kukahan se oli, tiedätkö
Lipponen, Siplä... Jotka Sannan mukaan perheineen söi myös valtion kustantamaa ruokaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö Sanna ollutkaan mukaasi pääministeri Suomen alasajossa. Kukahan se oli, tiedätkö
Lipponen, Siplä... Jotka Sannan mukaan perheineen söi myös valtion kustantamaa ruokaa.Suomi käy ja kukkuu edelleen erinomaisesti, mitään ei ole alasajettu.
Mutta kohta saatetaan ajaa kun sysimusta oikeistohallitus alkaa leikkaamaan kaikesta kansalta, duunareilta, eläkeläisiltä, opiskelijoilta ja nuorilta ja sairailta. PS ei halua, että ulkomailta tulisi hoitajia auttamaan työvoimapulassa vaikka hoitajista on ankara puute. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö Sanna ollutkaan mukaasi pääministeri Suomen alasajossa. Kukahan se oli, tiedätkö
Lipponen, Siplä... Jotka Sannan mukaan perheineen söi myös valtion kustantamaa ruokaa.Sanna söi 850 euron edestä vation laskuun kuukaudessa silti tuollainen kuikelo.
- Anonyymi
Mites persutrolli tää liittyy Suomen Keskustaan?
- Anonyymi
Ei täällä persutrolleja ole!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei täällä persutrolleja ole!
Eikö???
Täällä ei juuri muita ole, persutrollit mellastaa jokaisella poliittisella palstalla, solvaten, haukkuen ja mollaten.
Tätä on nykyisin "keskustelu"!
Pelkkää paskanheittoa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö???
Täällä ei juuri muita ole, persutrollit mellastaa jokaisella poliittisella palstalla, solvaten, haukkuen ja mollaten.
Tätä on nykyisin "keskustelu"!
Pelkkää paskanheittoa!Näet näkyjä, persuja joka paikassa. Kommunistit eduskuntapuolueena lakanneet, siirtyneet vasemmistoliittoon ja AYliittoihin lakkoileen. Vasemmistoliitto odottaa loppumistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466130
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253736Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282931- 492620
- 412560
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262026Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691924Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281620