Usein kysytään miksei rukouksiin vastata, mutta miksi Jumala vastaa meidän uskovien rukouksiin? Miksei Jumala anna joidenkin asioiden tapahtua ilman rukouksia ja miksi hän ei vain ole vastaamatta niihin?
Johanneksen evankeliumi 9:31
"Me tiedämme, ettei Jumala kuule syntisiä; vaan joka on jumalaapelkääväinen ja tekee hänen tahtonsa, sitä hän kuulee."
Jumala kuulee siis niiden rukoukset jotka eivät tee syntiä, pelkäävät häntä ja tekevät hänen tahtonsa. Paavalin kautta Kristus opettaa meille:
Roomalaiskirje 3:23
"Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla ... "
Mitä toivoa meillä on saada vastauksia Jumalalta? Kaikki olemme syntisiä.
Kiitos Jumalalle, siitä, että Roomalaiskirje jatkuu:
Roomalaiskirje 3:24
"... ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa."
Vanhurskautemme on uskossa Jeesukseen ja hänen vereensä, se on siis Jeesuksessa, ja Jeesuksen kautta rukouksemme menevät vanhurskaan kautta Jumalalle, ja siksi Jumala niitä kuulee. Jeesus myös seuloo meidän puolestamme typerimmät rukouksistamme pois, joten ei tarvitse itse murehtia rukousten laatua:
Roomalaiskirje 8:26
"Samoin myös Henki auttaa meidän heikkouttamme. Sillä me emme tiedä, mitä meidän pitää rukoileman, niinkuin rukoilla tulisi, mutta Henki itse rukoilee meidän puolestamme sanomattomilla huokauksilla."
Jos haluatte saada vastauksia rukouksiin, uskokaa Jeesukseen ja pitäkää kiinni Jeesuksen sovitystyöstä vanhurskautenanne. Turvatkaa siis Jumalan armoon. Älkää siihen mitä itse olette tai olette tehneet:
Galatalaiskirje 3:1
"Oi te älyttömät galatalaiset! Kuka on lumonnut teidät, joiden silmäin eteen Jeesus Kristus oli kuvattu ristiinnaulittuna?"
Ilman Kristuksen verta kenelläkään ihmisellä ei ole vanhurskautta ja syntimme tulevat esteeksi sille, että Jumala kuulisi meitä.
Efesolaiskirje 1:7
"... meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan ... "
Miksi rukouksiimme vastataan?
11
642
Vastaukset
- Anonyymi
Eikä siinä ole mitään kahdehdittavaa että Jumala vastaa toisten rukouksiin. Ei kukaan saa vastauksia omalla vanhurskaudellaan, vaan Kristus on se kuka tekee rukouksesta kelvollisen. Rukouksemme ovat osa niitä hyviä tekoja, jotka Jumala on meille edeltäpäin valmistanut:
Efesolaiskirje 2:10
"Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut, että me niissä vaeltaisimme." Siinä kaksi vaiho ehtoa, rukousiin eivasta on itsekäästi pyydetty aisoita, ei Jumalan tahdon mukasta pyytämostä.
Uskovilla on kaikki että Jumalan tahto tapahtuis siksi meidä rukouksiin vatataan, usein.- Anonyymi
Ei ole kukaan vastannut koskaan.
Ei olemattomat voi vastata.- Anonyymi
Meille vastataan, sinulle ei. Kannattaisi ehkä vaihtaa leiriä sieltä saatanan joukoista elävän Jumalan puoleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meille vastataan, sinulle ei. Kannattaisi ehkä vaihtaa leiriä sieltä saatanan joukoista elävän Jumalan puoleen.
olet pyramidipelin uhri vai ihan tyhmyyttäsi ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
olet pyramidipelin uhri vai ihan tyhmyyttäsi ?
Ahaa, sinä kuvittelet että tässä on kyse jostain rahasta ja pyramidihuijauksesta? Siis siinä että Jumala ottaa kuumeen pois minusta, opettaa Raamatun jakeita, antaa rukousteni mukaan asioiden tapahtua ja antaa minulle mm. työpaikan, niin se tarkoittaa että minua huijataan? Älä kerro lisää, ei kiinnosta. Jumala armosaaan ja laupeudessaan vastaa pyyntöihin jotka uskossa esitetään. Ihminen ei päätä mihin vastataan ja mihin ei, mutta se joka ei usko eikä pyydä, ei myöskään saa vastauksia.
- Anonyymi
Ei ole eläviä jumalia paitsi Saunatonttu.
- Anonyymi
Miksi hihhulit eivät vastaa heille esittyihin kysymyksiin?
- Anonyymi
Epäasiallinen tapasi kommunikoida viestii siitä, että et kaipaa vastauksia, vaan riitelykumppania ja haluat vaan pilkata. Vastauksilla ja kysymyksillä ei ole siis sinulle väliä.
- Anonyymi
Kaiken voi kuitata parilla ylistyksellä.
- Anonyymi
Siistimys aloillakin tykätään siitä mikä ei juurikaan näy. Electrolux on vain merkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393860Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3412993Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91892Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23761- 65751