Kerrostaloihin muutama kerros lisää, niin saadaan asuntoja lisää. Ei tarvitse mennä raiskaamaan koskematonta metsää, kuten nyt suunnitellaan.
https://yle.fi/a/74-20033188
Tampereen pitää kasvaa ylöspäin, ei luontoon
19
266
Vastaukset
- Anonyymi
Ei missään nimessä tornitaloja! Mikään ei näytä kamalammalta kuin Helsingin Kalasatama. Tulee ahtaan paikan kammo.
Sinne Teiskontien varteea TOAS kin akentaa jotain miltei katuun kiinni.
Tampere on profiloitunut puistomsisuudesta j a järvistä. Ei sitä saisi tuhota. Arkkitehtuuri on nykyään yksitoikkoisen möhkälemäistä vaikka yrittäisivät kehitellä minkälaisia vinoja tai eritasossa olevia inkkeleitä julkisivuun ovat ne silti brutaaleja niin, että tulee miltei itku sellaisia katsoessa.- Anonyymi
Ei ole pakko tehdä tornitaloja. Rakentamalla esim 3-kerroksiseen taloon yksi lisäkerros saadaan jo 25 % lisää asuntoja.
- Anonyymi
Ymäristö ja miljöö ovat meidän kaikkien ihmisoikeuksia eikä niitä saisi bisnesmielessä tärvellä.
- Anonyymi
Aivan hirveitä nuo ylikorkeat kerrostalot ja kerrostalot yleensäkin, kaksi kerrosta olisi vielä kohtuullista, onnekseni satuin saamaan eka kerroksen asunnon josta en lähde kuin hautuumaalle tai minne sitten heittävätkään en edes mielelläni sinne monttuun jonka ole tehnyt tiettäväksi.
Ihmisen ei ole tarkoitus asua missään lokeroissa mutta maalla kun ei nykyään enää ole mitään asumisen edyllytyksiä vaikka tyhjää tilaa olisi yllinkyllin. - Anonyymi
Nykyään kerrostaloasunnot on yleensä vain yhdessä kerroksessa. Voitaisiin rakentaa kerrostaloasunnot useaan kerrokseen, jolloin osa tiloista olisi mahdollista tehdä maan alle. Esimerkiksi makuuhuoneet on tarkoitettu nukkumista varten. Ei tarvita ikkunoita. Kylpyhuoneet ja saunatkaan eivät tarvitse luonnonvaloa.
- Anonyymi
Muinaisissa luola-asunnoissakin oli sentään oviaukko, josta näki päivänvalon ja aamun koittavan. Ei kai olla menossa siitä ankeammaksi?
- Anonyymi
Nykyään rakennetaan niin pieniä neliöitä, että suurin piirtein kaikki kodin toiminnot sijaitsevat yhdessä huoneessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muinaisissa luola-asunnoissakin oli sentään oviaukko, josta näki päivänvalon ja aamun koittavan. Ei kai olla menossa siitä ankeammaksi?
Tehotonta yhden kerroksen asumista tuollainen luolassa asustelu.
Tampereen alla on toki paljon tekoluolia. Kait niissäkin voisi jotkut asua.
- Anonyymi
Turha toivo. Suhmurit ovat täysiä umpiluupäitä.
- Anonyymi
Uudessa rautatieaseman huudeille värkättävässä kaavaluonnoksessa on tornitaloja vaikka huru mykke.
- Anonyymi
Ei sellaisia siihen. Tulee mieleen jotkut vanhat keskustat, joissa halutaan mahtailla lasipinnotteisilla torneilla kuten Moskova. Torni hotelli on jo tarpeeksi ruma sillä alueella. Mustakin vielä, mitä ilmastonmuutoksen aikana ei väriksi suositella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sellaisia siihen. Tulee mieleen jotkut vanhat keskustat, joissa halutaan mahtailla lasipinnotteisilla torneilla kuten Moskova. Torni hotelli on jo tarpeeksi ruma sillä alueella. Mustakin vielä, mitä ilmastonmuutoksen aikana ei väriksi suositella.
Mallia voi ottaa vaikka Tallinnasta. Siellä on muutama pilvenpiirtäjä ja maksuton joukkoliikenne paikallisille asukkaille.
- Anonyymi
Taitaa olla muutama räyskä kerrostalo ja muu talo purettavaksi. Paitsi niiden naapurit eivät halua kai rakentamisen melua ja pölyä. Entä rekkaliikenne. Lähikunnissa tilaa myös. Tien viereen hullua rakentaa ellei ole melu- ja pölysuojaa, kuuluu jyrinät alakerroksiin lähitieltä. Onko vielä luontoreittejä ja paikkoja, ilman hyttysiä.
- Anonyymi
Väkimäärän pitää maailmassa vähentyä.
- Anonyymi
Tampere kasvaa vain ja ainoastaan päin h********!
- Anonyymi
Ihminen ei tarvitse asuntoa mihinkään. Pelkkä nukkumakapseli riittää. Pesulla voi käydä uimahallissa.
- Anonyymi
Laitappa linkkiä kuviin kapselistasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitappa linkkiä kuviin kapselistasi.
Naapurin kapselista kuva. Omasta en laita, kun en jaksa siivota.
https://i.pinimg.com/736x/22/f9/58/22f95847a01b3e22ad0540d67bd2fdd4.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1868563
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264658- 504198
- 593742
- 513186
- 502960
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262656- 432461
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382163Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.362087