Venäjä rakensi hyökkäysarmeijaansa 20 vuotta. Tulokset olivat huonot.
Venäjä on käyttänyt armeijansa rakentamiseen 60 - 70 miljardia dollaria vuodessa. Mihin rahat ovat menneet? Nyt Venäjä sotii Ukrainassa melkein pelkästään neuvostoaikaisilla aseilla.
Rahat ovat menneet korruption kautta ökyrikkaille oligarkeille, jotka ovat käyttäneet ne palatseihin ja huvipursiin.
Tilanne paljastaa Venäjän yhteiskuntajärjestelmän - oligarkkien tukeman diktatuurin - mädännäisyyden. Ilman öljy- ja kaasutuloja Venäjä olisi maailman köyhimpiä maita.
Tämän yhteiskuntajärjestelmän pohjalle Putin haluaa kuitenkin rakentaa "uuden maailmanjärjestyksen". Eipä taida onnistua.
Ukrainan sota paljasti Venäjän järjestelmän mädännäisyyden
34
386
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigu vahvisti tiistaina aktiivisesti liikkuneet tiedot, että toinenkin lännen toimittamista amerikkalaisista Patriot-ilmatorjunnan patteristoista tuhottiin Kiovassa "pari päivää sitten".
- Anonyymi
Sergei Shoigun lausunnon mukaan Ukrainan joukkojen menetykset olivat toukokuussa yli 16 000 sotilasta, 16 lentokonetta, 5 helikopteria, 466 lennokkia sekä yli 400 tankkia ja muuta panssaroitua ajoneuvoa.
”Venäjän armeija osui Patriot-ilmapuolustusjärjestelmään Kiovassa viime päivinä”, Shoigu sanoi.
Tätä ennen puolustusministeriö on raportoinut ensimmäisen Patriot-järjestelmän tuhoutumisesta, joka tapahtui kaksi viikkoa sitten 16. toukokuuta, kun ilmapuolustusjärjestelmään tarkkuutettiin hyperäänen nopeutta lentävä Kinzhal-ohjus, johon länsimaiset IT-järjestelmät ovat osoittautuneet täysin tehottomiksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sergei Shoigun lausunnon mukaan Ukrainan joukkojen menetykset olivat toukokuussa yli 16 000 sotilasta, 16 lentokonetta, 5 helikopteria, 466 lennokkia sekä yli 400 tankkia ja muuta panssaroitua ajoneuvoa.
”Venäjän armeija osui Patriot-ilmapuolustusjärjestelmään Kiovassa viime päivinä”, Shoigu sanoi.
Tätä ennen puolustusministeriö on raportoinut ensimmäisen Patriot-järjestelmän tuhoutumisesta, joka tapahtui kaksi viikkoa sitten 16. toukokuuta, kun ilmapuolustusjärjestelmään tarkkuutettiin hyperäänen nopeutta lentävä Kinzhal-ohjus, johon länsimaiset IT-järjestelmät ovat osoittautuneet täysin tehottomiksi.Shoigun mukaan viime päivinä on tuhottu myös suuret asevarastot Khmelnitskissä, Ternopilissa ja Nikolajevissa. Muut pääkohdat Venäjän federaation puolustusministerin lausunnot ovat:
Venäläiset asevoimat ovat torjuneet 29 Storm Shadow -pitkän kantaman risteilyohjusta kuukaudessa
Venäjän asevoimat tehostavat ilma-aseiden käyttöä erikoisoperaation aikana, jotka operoivat uusia laitteita ja aseita
Venäjän joukot tarkkailevat länsimaisten aseiden toimitusreittejä Ukrainaan ja iskevät niihin.
Länsimaiset kuraattorit (neuvonantajat) vaativat, että Kiova ryhtyy hyökkäykseen Ukrainan asevoimien merkittävistä tappioista huolimatta. - Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Shoiguhan valehtelee kuin Venäjän puolustusministeri.
Alkaa pääsemään noilla jutuilla jo aika lähelle mutta Lavrovin ulkoministerin vertainen ei vielä ole siihen tarvitaan jo kunnon satusetä.
moloch_horridus kirjoitti:
Shoiguhan valehtelee kuin Venäjän puolustusministeri.
Todellisuus on jälleen 180 asteen kulmassa Mitävittulaisen "uutiseen" nähden.
- Anonyymi
Muistettakoon se että Venäjän fasismidiktatuuri hyökkäsi Ukrainaan jo vuonna 2014, laajentaen sitten helmikuussa sotaansa koko Ukrainan valtaamiseksi ja ukrainalaisten alistamiseksi kokonaan.
Venäjän fasismidiktatuurin asevoimia pidettiin yleisesti hyvin vahvoina, eikä Ukrainalla nähty olevan mitään mahdollisuuksia sitä vastaan, mutta toisin kävi.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1c890d74-49dd-4c05-a2ad-88b2c37b352d- Anonyymi
Voi hyvällä syyllä sanoa Ukrainan vetäneen sen usein mainitun kanin hatusta.
- Anonyymi
Venäjä pitää vain pyyhkiä pois maailmankartalta.
- Anonyymi
Tunnettu venäläinen Putin-kriitikko Aleksandr Nevzorov:
" Putin vihaa erityisesti eurooppalaisia demokratioita. Venäjä haluaa itselleen samanlaisen materiaalisen hyvän kuin Euroopassa on, mutta sen oma järjestelmä ei voi sitä tuottaa. Niinpä se yrittää anastaa, varastaa ja ryöstää kaiken naapureiltaan ja tukahduttaa niiden vapauden, oikeudet sekä median."
Siinä se on sanottu.- Anonyymi
Kerrankin joku venäläinen puhuu totta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerrankin joku venäläinen puhuu totta.
Kyllä Venäjällä totuudenpuhujiakin on, siksi totuus kiellettiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Venäjällä totuudenpuhujiakin on, siksi totuus kiellettiin.
Tai sen sanoja saa 15 vuoden tuomion!
- Anonyymi
Iltalehden ukrainalaisen avustajan Anatolii Sharan sotauutisoinnissa on ollut lehden mukaan epäselvyyksiä. Tämän takia Iltalehti on tänään poistanut verkkosivuiltaan 33 Sharan juttua, jotka käsittelivät Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.
Iltalehden päätoimittaja Perttu Kauppinen kertoo Twitterissä, että lehden selvityksissä ilmeni, että osa avustajan toimittamista kuvista ei ollut hänen itsensä ottamia eikä sieltä, mistä hän väitti niiden olevan. Näiden epäselvyyksien takia Iltalehti päätyi poistamaan myös avustajan tekemiä juttuja.- Anonyymi
No voi, voi .....
- Anonyymi
Aika vaatimattomalla tavalla aikovat saada tiedotuksen irvikuvana olemisensa anteeksi.
Voi Anatoli parkaa, toivotulla tavalla parhaansa tehnyt.
Kunhan jonon perällä on Lauri joka syyttää Mediapoolia ollaan ongelman ratkeamisen
loppusuoralla. - Anonyymi
Putteli-poju ei näytä ymmärtävän, että sotimiseen perustuvan imperialismin aika on ohi. Se loppui sivistyneessä maailmassa jo yli sata vuotta sitten.
- ei se opi- Anonyymi
👍👍👍
- Anonyymi
Kyllä meidän Suomessakin olisi aika ymmärtää, että Putinille on nyt lyötävä ns. "luu kurkkuun".
- Anonyymi
Mene pellon pientareelle "lannoittamaan".
- Anonyymi
” Länsimainen yritysmedia vaikeni täysin, mutta Etyjin dokumentoimat räjähdykset lisääntyivät 15. helmikuuta 76:sta 316:een 16. helmikuuta, 17. helmikuuta 654:ään ja 18. helmikuuta 1413:een.”
Tuolla alueella molemmat osapuolet olivat jo kuukausia ammuskelleet milloin milläkin rajan yli. Kerrot nyt vain toisen osapuolen ampumisista tyypilliseen venäläiseen tapaan! - Anonyymi
Kremlin pelletasavallat ovat Ukrainan laillisella alueella. Totta kai Ukrainalla oli oikeus ja on taistella rikollisia putinistisia terroristeja vastaan. Vaikka trolli väittää mitä omiaan,niin totuus on tämä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä meidän Suomessakin olisi aika ymmärtää, että Putinille on nyt lyötävä ns. "luu kurkkuun".
Putinin oikea paikka on Haagissa. Muualla äijänkäppänää ei haluta nähdä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä meidän Suomessakin olisi aika ymmärtää, että Putinille on nyt lyötävä ns. "luu kurkkuun".
Ukko oikeushaagiin on ratkaisu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
” Länsimainen yritysmedia vaikeni täysin, mutta Etyjin dokumentoimat räjähdykset lisääntyivät 15. helmikuuta 76:sta 316:een 16. helmikuuta, 17. helmikuuta 654:ään ja 18. helmikuuta 1413:een.”
Tuolla alueella molemmat osapuolet olivat jo kuukausia ammuskelleet milloin milläkin rajan yli. Kerrot nyt vain toisen osapuolen ampumisista tyypilliseen venäläiseen tapaan!Ei Venäjä hyökännyt 24.2.2022 Ukrainaan minkään ”tykkitulen” takia vaan se hyökkäsi tarkoituksenaan vallata ja miehittää Ukraina ja liittää alue Venäjän osaksi!
Osoittautui suurena yllätyksenä, että:
- Venäjän armeijan taistelukunto ja -teho oli heikko
- Ukrainan maanpuolustustahto ja halu vastarintaan oli vahva
Ja nyt on sitten sodittu jo 15 kuukautta! "Jos jokin Yhdistyneiden Kansakuntien jäsen joutuu aseellisen hyökkäyksen kohteeksi, ei mikään tämän peruskirjan säännös saa rajoittaa sen luonnollista oikeutta erilliseen tai yhteiseen puolustautumiseen, kunnes turvallisuusneuvosto on ryhtynyt tarpeellisiin toimenpiteisiin kansainvälisen rauhan ja turvallisuuden ylläpitämiseksi."
Ja siksi Ukrainan tukeminen puolustautumaan Venäjän hyökkäykseltä on täysin laillista. Sen sijaan Donbasin mielikuvitustasavallat eivät tietenkään ole YK:n jäsenmaita ja Ukraina vain vastasi sieltä tulleisiin provokaatioihin. Jokainen muistaa, kuinka sieltä tuolloin pommitettiin esim. ukrainalaista päiväkotia.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Venäjä hyökännyt 24.2.2022 Ukrainaan minkään ”tykkitulen” takia vaan se hyökkäsi tarkoituksenaan vallata ja miehittää Ukraina ja liittää alue Venäjän osaksi!
Osoittautui suurena yllätyksenä, että:
- Venäjän armeijan taistelukunto ja -teho oli heikko
- Ukrainan maanpuolustustahto ja halu vastarintaan oli vahva
Ja nyt on sitten sodittu jo 15 kuukautta!Kaikki on mennyt suunnitelmien mukaan.
- Anonyymi
Jäi historian opit häneltä kesken aikoinaan.
- Anonyymi
Putinin uusi maailmanjärjestys on se, että hän siirtyy Haagiin.
- Anonyymi
Iltalehti joutui pyytämään anteeksi tuottamaansa propagandaa, ehkä se kertoo median tilan koko tilan.
- Anonyymi
Enpä ole huomannut, että olisi pyytänyt anteeksi. Asiavirheitä ei ole havaittu.
Tiltujen huono oljenkorsi taas.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662258Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381863Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711510Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣231497Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.851224Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1781157Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬221104Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051074En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9932- 77929