Hyvin tärkeitä tutkinnan vaiheita menetettiin alkupäivinä, kun asian annettiin vaan olla tai etsittiin korkeintaan kuin kadonneita vanhuksia etsitään.
Ensinnäkin jokaisen ravintolassa olleen jokainen kontakti siltä illalla ja yöltä olisi pitänyt selvittää. Jokaisen auton kulkeminen Lapualta pois päin olisi pitänyt selvittää.
Nyt on jo myöhäistä. Tuskin enää ratkeaa.
Ensinnäkin jokaisen ravintolassa olleen jokainen kontakti siltä illalla ja yöltä olisi pitänyt selvittää. Jokaisen auton kulkeminen Lapualta pois päin olisi pitänyt selvittää.
Nyt on jo myöhäistä. Tuskin enää ratkeaa.
Vastaukset 52
Vanhimmat
"Tutkittiin" eli jahkailtiin ettei se poliisi vaan jää kiinni..
Se poliisi joutuu vielä vankilaan, Oikeus tapahtuu. . .
Höpö höpö. Et usko tuota itsekään. Taitaa olla isommat pojat asialla.
Jaa sen murhan tekijöinä ?? No ei ole. Kyl se poliisi sen teki. Ja nyt häntä sit suojellaan- "Hyvä veli systeemi"
Suu kiinni. Tekijää ei tiedetä! Mutta erittäin todennäköistä on, että on joutunut henkirikoksen uhriksi. Mutta tekijää ei tiedetä! Mutta kunpa joku tutkisi. Asiaa voidaan tutkia ilman ruumistakin.
Sikäli mikäli tämä olisi henkirikos, niin mitkä olisivat motiivit viedä henki alaikäiseltä, 16- vuotiaalta? On ollut niin monenlaisia salaliittoteorioita, että ei pahemmasta väliä. Tuskin löytyy joesta, maastosta tai mistään muualtakaan menehtyneenä?
Eihän hengen viemiseen kummoisia motiiveja tarvita. Tekijällä vain naksahtaa päässä ja se on siinä.
Joillekin on sattunut vahinko ja silloin ei muu auta kuin peittää jälet. 97% henkirikoksista on sellaisia, joita tekijä katuu seuraavana päivänä. 84% on sellaisia, joita katuu heti teon jälkeen.
Vitkuteltiin kun pojulla oli muutenkin tapana olla viikoloput ties missä, mutta kotona ei koskaan.
Äitikin huolestui toden teolla vasta maanantaina. Näin hän kertoi Iltsanomissa pian katoamisen jälkeen.
On tosi paljon nuoria, jotka menevät viikonloppuna omilla teillään. Hengailevat, ketkä missäkin ja yöpyyvät kavereillaan. Toiset ilmoittavat menoistaan vanhemmille, mutta eivät toki kaikki. Niin se vain menee.
Äiti on tietysti kaunistellut puheissaan Rasmuksen menoista. Selvää on että poika on huidellut päiväkausia teillä tietymättömillä ja kynnys on korkealla vaatia poliisioperaatiota nuuskaa ja ehkä huumeitakin välittävän pojan etsimiseen.
Jos poika olisi löytynyt ja kiikutettu maijalla kotiin, hän olisi taatusti ollut raivoissaan.
Älä nyt kirjoittele omiasi. Pitäisikö ihmiset sinun mielestäsi laittaa johonkin arvojärjestykseen, vai? Kadonneita etsitään, kuinka hyvin, riippuu varmaan esimerkiksi resursseista? Etsinnät ovat itsestäänselvyys kaikkien kadonneiden kohdalla, ala-arvoista olisi, ellei näin tehtäisi.
Se oli äiti jonka kynnys oli korkea
Jaa, etsimisen suhteen vai? Mistähän syystä näin olisi?
No kun poika on ollut joka viikonloppu muutenkin kateissa ja nyt oli vanhan romukännykän kanssa matkassa, niin ei voinut olla varma ettei ole vaan viikonloppua viettämäs.
Heti alkuunhan se sanoi että hätääntyi vasta maanantaina. Se oli lehdessäkin.
Kun alaikäinen, 16- vuotias lapsi katoaa ravintolan tappelun jälkeen, siinä ei kenenkään kynnykset, eikä sanomiset paina. Ensimmäiset tunnit, seuraavat päivät ovat merkittäviä tutkinnan suhteen, mahdolliset johtolangat yms.
Pojan ystävät huomasivat katoamisen. Poika sai olla niinkuin haluaa ja tehdä mitä haluaa. Nyt syytellään katoamisesta milloin mitäkin tahoa. Vapaan kasvatuksen tulos. Nyt pojasta tulikin niin rakas ja tärkeä kun katosi, eipä ennemmin paljoakaan välitetty missä on ja mitä tekee. Toivottavasti sosiaalihuolto puuttuu perheen asioihin ja pian ettei lisää vahinkoa pääse tapahtumaan.
Anonyymi
2023-05-31 21:03:26
Lopetahan se Rasmuksen perheen mustamaalaaminen, sille ei ole mitään perustetta.
Niin siellähän on vielä kolme lasta...
Täytyy ihmetellä annettuja lehtijuttuja... Poika oli alaikäisenä ravintolassa eikä varmaan ekaa kertaa. Ollaan niin ihmeissään tilanteesta että .
Äidin kommentitkin ovat muuttuneet, joten onkohan saaneet poliisilta lisätietoja?
Miten niin muuttuneet.
Ei niitä äidin kommentteja nyt kovin paljon ole lehdissä ollut, eikä se ole tarpeenkaan. Pääasia, on että tiedot ovat kulkeneet vuorovaikutuksessa tutkijoiden kanssa.
Jotain voisi uutisoida, ei ole ollut pitkään aikaan yhtään mitään. Vai ovatko läheiset kenties kieltäneet julkaisemasta mitään? Itse en tiedä, onko tutkijoilla oikeus antaa julkisuuteen nuoresta tiettyjä asioita, jos esimerkiksi olisi ilmennyt jotain uusia tietoja.
Jotkut uskoo vieläkin sen palaavan itse. Miksi siis etsiä ollenkaan?
Eikä ilmeisesti ollut ainoa alaikäinen, joka siellä istui. Aikamoista toimintaa, onko näin muuallakin?
Lapuan sosiaalihuolto?😆😆😆😭
Yhtä tehokas kuin paikallispoliisi.
Odoteltiin, varmuuden vuoksi, josko se poika sieltä kotiutuisi? Siltähän tämä on tuntunut. Paljon mahdollisia tärkeitä tietoja jäi saamatta, kun ei huolehdittu päteviä ihmisiä tallenteita siirtämään muistitikulle. Onko tarkistettu "ulkokameroitakaan"?
Niinpä. Jotakin tässä on ilmeisesti meneillään, on ollut niin vaiteliasta tämän tapauksen suhteen. Ainakin tuntuu sellaiselta. Olisiko saatu tärkeitä tietoja? Eihän niitä julkisuuteen vuodeta.
Käräjäpaperien mukaan vain sisäkameroista ollaan oltu kiinnostuneita.
Hitaasti aloitettu. Asiat mutkistuu, kun viivytelty.
Kuinka poliisit/ tutkijat toimivat, jos heille tulisi tietoa, että alaikäinen kadonnut nuori onkin elossa? Ei halua tulla löydetyksi, eikä ilmoita olinpaikkaansa. Tuli vain mieleen, kun ei tällaista ole pohdittu. Miten asia etenee?
Olikohan Rasmuksesta huostaanottopäätös tehty? Jos oli, niin voi pakoilla siihen saakka, kun täyttää 18 vuotta. Useita tällaisia nuoria on hatkassa tälläkin hetkellä. Se onnistuu vain jonkun läheisen tuella tai muun aikuisin henkilön tuella.
Onhan tähän omatoimiseen piilotteluun mahdollisuudet, pienet sellaiset, mutta ei täysin mahdotonta. Pitkä aika on jo kulunut, toivon mukaan totuus selviäisi. Erikoisimpia tapauksia, mitä tiedän, tutkintoja myöden.
Kyllä on erikoinen katoamismysteeri tutkintoineen kaikkineen. Olisipa selvännäkijän vikaa, niin saisi edes joihinkin kysymyksiin vastauksia., jos saisi. Jotain on kyllä meneillään, päätellen siitä, että ei ole ollut mitään uutisia Rasmuksesta. Ei yhtään mitään, edes sitä, vieläkö ihmiset ovat antaneet vihjeitä. Toivottavasti tämä katoamistapaus päättyisi kuitenkin hyvin.
Kysy Ekulta. Hän on ratkaissut mysteerin ja lupasi kertoa sitten kun poliisi on selvittänyt tapauksen. Josko se sulle sanoisi jotain?
No joo, olisi pitänyt laittaa sana "selvännäkijä" tällä hetkellä tavoin. En ole lukenut kyseisen henkilön juttuja. Joskus katoin ulkomaisen ohjelman, jossa oli apuna selvännäkijä. Antoi tutkijoille hyvin tärkeitä tietoja, jotka auttoivat selvittämään murhan. Ohjelmassa haastateltiin näitä tutkijoita.
Aikaa on vain orpolla ja ulosotolla.
Mitäs Orpo tähän liittyy?
Näinhän se on nähtävä. Katoamisen alkuvaiheen tutkimukset, kaikki mahdolliset valvontakamerat, sekä sisätiloista että ulkoa. Ravintolassa olleiden puhuttamiset, nuoren kaveripiirin, läheisten sekä parkkipaikalla nähtyjen henkilöiden kuulemiset. En tiedä, mitä näistä edellämainituista tutkittiin? Kyllä soisi tähän tapaukseen liittyen, joskus tulevan esille asioita, tai henkilöitä, joiden myötä tutkimuksia olisi jatkettava.
Tässä ei oikein taidettu tutkia mitään.
Poliisin saadessa tietää tappelusta ja että oma mies syyllisenä tappeluun, niin tutkintaa tehtiin sen vuoksi tahmeasti, ei haluttu pilata laitoksen mainetta. Mutta kun poika ei ollutkaan hatkassa, vaan löytymättömissä tuli hätä käteen ja alettiin junnaamaan alun asetelmissa ettei hätiä mitiä, eikä rikosta epäillä.
Junnaaminen siirtyi KRP:lle ja kun puukkoa ei pojan selästä löytynyt, eikä kuulaa kallosta niin taas jatkettiin kuin kulunut äänlevy..
Uusia ja tarkistamattomia videotallenteita oli löytynyt n. 8: n kuukauden jälkeen jälkeen Rasmuksen katoamisesta. Ei ilmeisesti aivan keskustan läheisyydestä. Mistä ovat mahtaneet löytyä, näinkin pitkän ajan kuluttua? Ei ole tiedossa myöskään, mitä näistä on selvinnyt, vai onko selvinnyt mitään?
Siinä kun hän, Rasmus lähti ulos terassilta ja jäin seuraamaan tilannetta, niin hän tuli vielä kysymään, että pääseekö sisälle. Tuossa on pieni osa poken kertomaa. Mietin vaan sitä, että oliko tuo juuri se Rasmuksen paljon puhuttanut takaisinpaluu? Siitäkin on ollut kahdenlaisia versioita, palasi takaisin ovelle 10 minuutin kuluttua, ja palasi noin puolen tunnin kuluttua? Jos siis palasi?
Tässä maassa saa puhua paskaa niin paljon kun tahtoo. Niin vanhemmat, poliisi kuin yrittäjä. Ja kaverit saa vaieta.
Noin vuosi sitten laitettu keskustelun avaus. Kuinka oikeassa kommentoija olikaan tässä kommentissaan. Tuskin selviää koskaan? Vaikka lopputulemaa ei ole meille sivullisille sen kummemmin kerrottukaan. Toisaalta ajattelisi, että ehkäpä joskus joku kertoisi joitakin ratkaisevia tietoja, ja tapauksen tutkintaa olisi jatkettava.
Ainoa ratkaiseva tieto on kerrottu satoja kertoja; EI OLE SYYTÄ EPÄILLÄ RIKOSTA! (Lue: itsari)
NOUP!
Kyllähän jokainen, joka osaa laittaa kengät oikein päin jalkaansa, pystyy jo hahmottamaan mitä tapahtui Lapualla 12.11.2022.
En tiedä, mistä päätelmät, ettei ole syytä epäillä rikosta? Mitään havaintoja ei ole ravintolasta poistumisen jälkeen. Se asia ei todista mitään, oikein mihinkään suuntaan. Olisiko valvontakameroista selvinnyt jotakin tärkeää, sitä ei saada koskaan tietää, koska tallenteita ei hoidettu ajoissa?
Enemmänhän Rasmuksen tapauksessa oli elementtejä aloittaa henkirikostutkinta kuin Raisa Räisäsen tapauksessa. Vieläkään ei ole myöhäistä aloittaa.
Onhan näitä tapauksia, joista totuus on selvinnyt jopa vuosikymmeniä myöhemmin. Lieneekö löytynyt Laurilan sillan lähistöltä jotain Rasmukselle kuuluvaa omaisuutta tms? Sellaista vain tulee mieleen, että siinäkin olisi erilaisia vaihtoehtoja, miten on sinne joutunut, olkoon nyt sitten vaikka lompakko? Arvailua.
Muruhainhvoos sanovat notta poliisi olis käyny siellä kameroota kattomas monta kertaa.
Selvisihän se myös ilkka lehden sepustuksesta käräjähommasta. Joka jaksoi jutun lukea. Sekavin ikinä.