Monet Ukrainalaiset jotka paenneet sotaa Suomeen, ei palaa takaisin Ukrainaan. Jos asustelet jossain pienissä kaupungeissa tai kylissä Ukrainassa, elämänlaatu on surkea verrattuna Suomeen.
Täällä saa kaiken tekemättä mitään. Asunnon joka aivan eri tasoa kuin oma koti, ilmaista ruokaa, ilmaisen terveydenhuollon jne. Töitäkään ei ole pakko tehdä.
Tämän kertoi eräs heidän kanssaan työnsä puolesta asioiva
Täällä saa kaiken tekemättä mitään. Asunnon joka aivan eri tasoa kuin oma koti, ilmaista ruokaa, ilmaisen terveydenhuollon jne. Töitäkään ei ole pakko tehdä.
Tämän kertoi eräs heidän kanssaan työnsä puolesta asioiva
Vastaukset 11
Vanhimmat
Purrakaan ei osaa, eika ymmarra miti.
kas kummaa- eikö se natsi-Zelenskin nazi-hallintovaltio houkuttelekkaan?
mieluummin tänne kylmään paskamaahan kuin USAn tukemaan--heh heh - ihannevaltioonne?
helppoohan tääl on elellä kun suomilainen makselee veroillaan kaiken?
mina eioo venjäläine minja olen aito suomilaine
Ei kiitos. Valkoiset ulos ja tummat sisään suomeen kiitos.
Ukrainalaiset ovat sankarikansaa, jotka puolustavat urhoollisesti omaa maataan örkkejä vastaan
Jos Ukrainan puolustus pettää, ukrainalaiset siirtyvät pois
Ukrainasta kuten suomalaiset siirtyivät mm. Karjalasta Neuvostoliiton vapaudettua Karjalan fasismin ikeen alta.
Jos Neuvostoliitto olisi onnistunut vapauttamaan koko Suomen fasismin ikeestä, suomalaiset olisivat siirtyneet Ruotsiin.
Aivan fakta asiaa. Äijät tulevat perässä jos hengissä säilyvät
Tuota samaa propagandaa Kremlin kätyrit levittävät jokaisessa maassa minne ukrainalaisia pakolaisia on paennut. Kuuluu osana Kremlin disinformaatioon kampanjoida ukrainalaisia pakolaisia vastaan kaikkialla, kuten täälläkin tekevät.
Juu , kiva kun jäävät.
Sieltä on tullut hyvän näköisiä huoria Suomeen ja he ovat polkeneet suomalaisten lutkien hinnat alas,,,
Lisää "käenpoikasia", näin se homma etenee ......
Miten aloittaja voi tuollaista julistaa, kun tiedotusvälineissäkin on ollut ukrainalaisten työskentelystä juttua??!
Minä kävin muutama päivä sitten Helsingissä Tokmannilla tarkoituksena ostaa lattianpesumoppiin uusi varsi.
Hyllyjä täytti työasuun pukeutunut suomalaiselta näyttävä naishenkilö, jolta kysyin tästä tuotteesta. Hän pahoitteli ensi alkuun kielitaitoansa ja kertoi olevansa Ukrainasta , josta ihastuneena päivittelin hänen kielitaitoaan ja kyselin lisää. Hän kertoi olleensa Suomessa vain vuoden, joten hän puhui siihen nähden varsin hyvää kieltä ja saimme hoidettua asiani.
Eli ei kaikki todellakaan ole täällä loisimassa. Olen lukenut, että täällä on hyvin paljon kosrkeasti koulutettuja ukrainalaisia eikä tiedä, mikä minua palvellut nainen oli oikealta ammatiltaan. Hienoa, että aloittavat edes jostain, niin oppivat siinä samalla kielen.
Minä olen saanut myös työssäni tavata nuorehkon miehen, joka pohoi hyvin huonoa suomenkieltä, vaikka sanoi syntyneensä Suomessa. Tämä venäläistaustainen puhui samasta maasta tulleen miehen kanssa muiden läsnäollessa venäjää, johon puutuin.
Sanoin, että työpaikalla täällä Suomessa puhutaan vain suomenkieltä. Hän sanoi, etteivät olleet puhuneet meistä/muista... johon sanoin että se on epäkorrektia, puhuitte sitten mistä tahansa!
Kerroin myös asuneeni parissakin muussa maassa, eikä niissä kummassakaan puhuta kuin oman maan kieltä..
Minut tyrmäsi eniten tämän tyypin tyhmyys, kun ei edes siinä vaiheessa kun puutuin asiaan ymmärtänyt toimineensa tahdittomasti.
Lisäksi ihmetystä herätti se, että jos hän on syntynyt Suomessa, niin miksi ei puhunut puhdasta suomenkieltä??!! Juuri tämä selittää hänen asenteensa suomalaisiin ja suomalaisuuteen....