senhän piti olla läihuutojuttu kuten Demareiden Krista Kiuru sen ilmaisi. Kuitenkin se saatiin kirjattua vasta lakiin vaalikauden lopussa. Sanna Marinin Hallitus ei tehnyt mitään,ja nyt se kaatuu seuraavan hallituksen niskaan.
Petteri Orpo tuskailee hoitajmitoituksen kanssa
Anonyymi-ap
22288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Samoin kävi soteuudistuksen kanssa,ei ole rahaa eikä hoitajia,kyllä kävi kalliiksi Sanna Marinin hallitus .
Ei tarvinnut olla kummonenkaan asia kun se siirretiin seuraavalle hallitukselle,ja tässä sitä ollaan housut kintussa,kiitos Sanna Marinin hallitukselle .
On se kyllä sööttiä miten pahasti Sanna Marin on teidän pellejen ihon alle päässyt.
Eihän niitä hoitajia ollut Sipilän hallituksen aikana sitäkään vertaa,
vanhukset makasivat lattioilla, mikä missäkin luja tietää monta vuotta sitä
jatkui., eivät ainakaan voineet syyttää coronan aiheuttamista .......................
Seuraisit, mitä se ämmä teki. Enemmistö kansasta näytti, mitä mieltä on siitä juopponististä ja niistä muista lumpuista. Yoki se vituttaa sinunlaisiasi luusereita. Hahhaaa. Ei muuta kun pistä tämä palsta kiinni ja aukase avoimet työpaikat. Hopihopi nössö
Sotejohtajien paikat kelpasivat puolueille.
Se otti toi sote kymmeniä vuosia ennen kuin se saatiin maaliin,
Väestön ikärakenne on se mikä on. se tuo suuria haasteita,
ei se johdu Sotesta, eikä hoitajapula ole uusi asia , vaan ollut jo
vuodesta 2009 lähtien .
Sipilän hallituksen aikana vanhukset jätettiin heitteille, sehän oli
häpeäksi Suomelle, siitä kirjoittivat ulkomaalaisetkin -lehdet,
se oli iso häpeä Suomelle.
Itse vaihdan alaa jos hoitajamitoitusta lasketaan. En ala ottamaan vastuuta minkään kirjekurssihoitajien toimista.
Ja kaikki on tehty opposition suosiollisella tuella.
Hoitajamitoitus on hallituksen papereihin kirjattu joskus kauan sitten. Uutisissa on koko ajan siitä tietoa ettei sitä pystytä toteuttamaan. Ainoa vaihtoehto hoitajamitoituksen toteuttamiseen olisi Ruotsin kruunun devalvaatio ja sitten kaikki tukholmalaiset sairaanhoitajat siirtyisivät euro-palkan vuoksi Suomeen tekemään töitä. Jos kruunulla ei enää saisi mitään ja Ruotsiin tulisi pesetaan verrattava hintataso. Ruotsi saisi uudet miljonäärit, kun 100 eurolla tai dollarilla saisi satojatuhansia kruunuja. Mihin hintaan viitsisi ostaa asunnon Lidingöstä?
https://youtu.be/DPCphFxdgAE
Ainakin rahaa tuntui olevan Antti Rintee leveissä puheissa ennen vaaleja,neljätuhatta hoitajjaa ja tuhannen lääkäriä ja rahoitus. Mihinkä nämä yhtäkkiä katosivat,ei kai tästä voi ainakaan Persuja syyttää .
Ensinnäkin se fläppitaulu, jossa luki: rahaa on oli Keskustan neuvonpidossa!
Toisekseen Suomessa sosiaali- ja terveydenhoitoon on satsattu liian vähän verorahojamme jo vuosikymmenet.
Tässä nyt ollaan syyttelemässä toisiamme!
Sote-uudistus olisi pitänyt saada Suomessa aikaiseksi jo viimeistään kymmenen vuotta sitten, mutta yritykseksihän se jäi hallitus toisensa jälkeen.
Persuthan olivat napinpainajina Sipilän äärimmäisen oikeistolaisessa hallituksessa, jonka suunnittelema sote-uudistus räsähti säpäleiksi perustuslain vastaisena.
Nyt sitten Suomi äkkiä kuntoon ..... persujen voimalla!!!
Yksilmäisyys ei ole hyve vaan johtaa kahta kauheampaan sekasortoon ja katastrofiin.
Hallituksessa on vastuu ja tultava tuloksia eikä pysty pelkästään räkyttämään ja haukkumaan vastuuttomasti, niin kuin persut tekivät koko neljä vuotta oppositiossa.
Hallitus on vastuussa hallitusohjelmansa sisällöstä eli siitä, mitä he kirjaavat hallituksen tavoitteiksi. Hallitusohjelma voi tulla hyvinkin kalliiksi valtiolle, jos se teettää valtavasti töitä muille. Se on aina siitä kiinni, mihin se hallitusohjelma kohdentuu.
Vanhustenhuollon hoitajamitoitusta ei saa lykätä, koska henkilöstömitoituslainsäädännön syy ei ole kadonnut mihinkään.
HOITAJIA on saatava koulutuksen ja työperäisen maahanmuuton tarvittavalla lisäyksellä LISÄÄ, vanhustemme häpeällinen kaltoinkohtelu on saatava loppumaan niin kotihoidossa kuin laitoksissa!!!!!!!
https://www.sttinfo.fi/tiedote/superin-paavola-vanhustenhuollon-hoitajamitoitusta-ei-saa-lykata?publisherId=65383666&releaseId=69970114
Koskahan se Orpo saa haaveilemansa "terapiatakuun" toimimaan. Eihän sekään kuulemma ole muuta, kuin säätää voimaan.
Orpo on helppoheikki, joka lupailee kaikenlaista.
Suuria voittoja takoville yksityisille jättiyrityksillehän se sopisi, että on palkattuna mahdollisimman vähän hoitajia työssä, mutta hoitajillakin tulee rajat vastaan sekä fyysisesti että henkisesti.
Julkiselle puolelle nyt lisää hoitajia ja lisää hoitopaikkoja, että kaikki vanhukset saavat asiallisen hoidon viimeisinä vuosinaan, kun lähes kaikkia apua iän myötä tarvitsevat ja vanhusväestömme harmaantuu kovaa vauhtia.
Eduskunnan oikeusasiamiehen tehtävänä on edistää vanhusten oikeuksia.
Vanhusten oikeuksien turvaaminen on osa kokonaisvaltaista perus- ja ihmisoikeuksien suojaamista, valvontaa ja edistämistä.
Tavoitteena on vanhusten perus- ja ihmisoikeuksien kunnioittaminen ja ihmisarvoinen elämä koko elämänkaaren ajan.
Ei kokoomus eikä perussuomalaiset saa lainsäädäntöä muuttamalla jättää vanhuksiamme heitteille ja epäinhimilliseen hoitoon .... niitä kauhukertomuksia olemme saaneet jo lukea riittävästi.
Rahalla saa hoitajia!!!
Verorahoja on satsattava enemmän vanhusväestömme hyvinvointiin, sillä juuri nuo vanhukset ovat aikanaan mahdollistaneet nykyisten päättäjien hyvinvoinnin.
Orpo voi miettiä miten pitkään itse haluaisi maata paskat vaipassa. Tynkkynen voi tarvittaessa konsultoida.
Hoitajamitoitus on tehty juuri sen vuoksi, että hoitajat jaksavat työssään ja hoidettavat saavat inhimillistä ja hyvää hoitoa.
ELI lisää hoitajjia, joilla on palkkaus ja työolot kunnossa!
Hallitus yksityistää loputkin vanhusten hoidosta ja sitten se on Attendo Esperi tasoa se vanhustenhoito. Itse olen siinä vaiheessa Ruotsissa vanhuksia hoitamassa.
Voittoja tavoittelemattomat julkiset palvelut kuntoon!
SOTE tarvitsee nyt lisää verorahojamme ja uudistettujen toimintojen kehittämistä, jotta tulevina vuosina saamme sekä sosiaali- että terveydenhoidon toimimaan vähemmällä satsauksella tehokkaammin.
On Suomen kunnia-asia hoitaa sekä vanhukset, sairaat ja puolustuskyvyttömät ihmillisen asiallisesti.