TAFFEL SIPSIT PILATTU

Anonyymi-ap

Kaiholla muistelen aikaa jolloi Taffelin sipseissä oli paljon enemmän makua. Hot rod sipseissä oli nimensä mukaisesti makupotkua, Snack Fries maistui hyvältä toisin kuin nykyään ja Juustonaksuissa oli ytyä. Tänäpäivänä taffelin maustesipesissä (muut kuin perus suola) maistaa lähinnä suolan ja lisääntyneen sipulin maun.

En voi kuitenkan allekirjoittaa otsikkoani Taffelin sipsit olisi pilattu, mutta monissa Taffelin sipseissä itselleni tuntemattomasta syystä maku on muuttunut ja laimeampaan päin.

Vielä 10 vuotta takaperin oli selvää. Tietyn kategorian sipseissä Taffel on ehdoton. Nykyään Taffel on lähinnä vaihtelua ja useimmiten mukaan tartuu jokin kilpailevan sipsivalmistajan tuote. Tafell on edelleen rautaa perus suolasipseissä pois lukien Raffel (jossa plussaa tosin että ei maistu samalta kuin suurin osa muista), muissa voi vain kysyä: Mitä hittoa te Taffelilla hommaatte.

18

1496

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ettei olisi korona heikentänyt sinun makuaistia? Kokeile tykkääkö koira niistä sipseistä?

      • Anonyymi

        Ei ole koska olen useiden Taffelin sipsien muutoksen huomannut jo ennen koronoita ja en ole ainoa, joka mm. sanoo monien ja ninunkin yhden suosikki sipsin Hot Rodien maun laimentuneen.


      • Anonyymi

        Kenen koiralla kokeilen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kenen koiralla kokeilen?

        Jos vaikka lenkillä tulee vastaan, niin tarjoa tai naapurin koiralle? Koirat tykkää niistä yleensä.


    • Anonyymi

      Lisättäköön vielä maku siis on muuttunut laimeampan päin kaikilta muilta paitsi Sipulin osalta. Ongelma ei niinkään ole Sipuli sipseissä vaan sen ylikäyttö ja liiia kopensoiva rooli muihin makuihin nähden. Kaikki maistuu samalta eikä eri sipsimaku näin ollen tuo isoa vaihtelua.

      Moni hyvä ruokatuote on pilattu käyttämällä samaa raakainetta lähes jokaisessa tuotteessa. Suola on suola sipseissä, mutta yhtä hyvin Sipulin seasta vaikka paprikamauste voimakkaana voisi seilata sipsistä toiseen, jos joku niin päättäisi. Saatte varmaan kiinni mitä tarkoitan. Tämä tosin koskee lähes kaikkia Sipsin valmistajia, mutta joillain muita makuja on enemmän ja balanssi parempi.

    • Anonyymi

      Hyi, hyi ja hyi! Kuka vielä nykyisin syö moista moskaa? Lisäaineita, suolaa ja rasvaa.
      Niin ravintoköyhää höttöä, että raha menee täysin hukkaan. Osta kilo perunoita, leikkaa siivuksi, paista pannulla pienessä tilkassa rypsiöljyssä ja mausta. Halvempaa, terveellisempää ja maistuvampaa.

    • Anonyymi

      Ainakaan kahteenkymmeneen vuoteen en ole ostanut ainoatakaan Taffelin perunalastupussia. Syynä juuri se, että ne ovat selvästi mauttomampia kuin Estrellen perunalastut.

      Oma suosikkini jo usean vuoden ajan ovat olleet nämä S-ryhmän vihreässä pussissa myymät Xtran Source Cream perunalastut. Niissä on sopivasti puraisua ja suutuntumaa.
      https://www.s-kaupat.fi/tuote/xtra-300g-sourcream-and-onion-perunalastut/7340011419365

      Pottulastuiossa tietenkin pätee se, että mitä maukkaampi joku merkki on, sitä epäterveellisempiä ne kyseiset pottulastut ovat.

      Suolan ja rasvan lisääminen tietenkin lisää myös maukkuutta.

      • Anonyymi

        Maku ei aina tarkoita epäterveellisempää. Esimerkiksi Suomeenkin rantautunut Jenkki Herrs juustonaksut eivät tietääkseni ole epäterveellisimmästä päästä läheskään, vaikka niissä on makua selvästi eniten vs Estrella vs Taffel. Toki voin olla väärässäkin tervellisyyden suhteen, mutta noim yleisesti maukas ruoka ei tarkoita epäterveellisempää.


      • Anonyymi

        Itse pidän sipseistä, joissa on vähemmän suolaa ja rasvaa. Ei ole ratkaiseva tekijä asialle mauton vaiko maukas. Ruotsalaisista OLW snaxkseista en tykkää lainkaan, koska supersuolaisia, eikä se tuo kuin suolanmakua lisää ja alkaa etomaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maku ei aina tarkoita epäterveellisempää. Esimerkiksi Suomeenkin rantautunut Jenkki Herrs juustonaksut eivät tietääkseni ole epäterveellisimmästä päästä läheskään, vaikka niissä on makua selvästi eniten vs Estrella vs Taffel. Toki voin olla väärässäkin tervellisyyden suhteen, mutta noim yleisesti maukas ruoka ei tarkoita epäterveellisempää.

        ootko tosissas? pikkasen kantsis katella pussin takapuolelle mitä tuote syöny sisäänsä ennen ku huutelee "totuuksia". niis pusseis on 2-3g/100g suolaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ootko tosissas? pikkasen kantsis katella pussin takapuolelle mitä tuote syöny sisäänsä ennen ku huutelee "totuuksia". niis pusseis on 2-3g/100g suolaa!

        Sou wath?


    • Anonyymi

      Ilmeisesti valmistustekniikka on muuttunut terveellisempään suuntaan. Yleensä maku kärsii aina. Muistelen että grillilastut maistui tosi maustetuille mutta nykyään ne maistuu kuin joku halpismerkki. Paras merkki on Estrella,

      • Anonyymi

        Estrellaa itsekin ostan. Sourcream&Onion, sekä Karamellisoitu Punasipuli.
        Ei koskaan Taffel.


    • Anonyymi

      60 vuotta sitten seksi maistui paljon paremmalta kuin nyt. Laimeata nyhertämistä tätänykyä.

      Mistähän tämä voisi johtua?

    • Anonyymi

      lapsena syötiin sipsejä ja siksi ollaan mitättömyyksiä nykyään

      • Anonyymi

        Ilman sipsejä monessa lapsiperheeessä lapset joutuisi menemään tyhjin vatsoin nukkumaan. Kun iskää ei ole näkynyt enää vuosiin ja äiskä on niin kännissä että ei jaksa nousta ylös, niin silloin iso pussi kaupasta haettuja perunalastuja pelastaa perheen pikkuväen.


    • Anonyymi

      Yllättävän vähäisesti tuotteessa esiintyy lihayllätyksiä. Odotan enemmän parikytvuotta taapäin tehdasvierailulla nähdyn kärpäsvilinän perustein.

    • Anonyymi

      Olen kuullut huhun, että Dinerit tulevat takaisin. Tosin en ole niitä vielä kaupasta löytänyt. Ehken maailman parhaita sipsejä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2350
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2293
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      35
      1650
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1648
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      18
      939
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe