Sveitsi...

ei tue asevientiä Ukrainaan, koska venäläisrosmojen rahat ovat Sveitsin pankeissa. Eli ovat itsekin rosmoja.
3106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Seppo Rätyä mukaillen: Sveitsi on paska maa.

Äänestä
  • 🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

    🍒 ­­­N­y­m­­f­­­o­­­m­­a­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17878508J

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Yllätyin, kun eräs sveitsiläinen WhatsAppissa kertoi saaneensa muhkean laskun sairaalahoidosta. Koska hän oli säästösyistä sanonut sairausvakuutuksensa aiemmin irti. Oliko se jotain 400 frangia kuussa.
Sveitsissä on yksityiseen vakuutukseen perustuva sosiaaliturva ; ei Suomen kaltaista automaattista vaan siis lähinnä jenkkityylinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ei tue asevientiä Ukrainaan, koska venäläisrosmojen rahat ovat Sveitsin pankeissa. Eli ovat itsekin rosmoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu