Kohta Hangossakin videolääkäri

Anonyymi-ap

Kyllä nää soten leikkaukset nyt sitten uutisten mukaan alkaa.

Raaseporissa jo tarjotaan "vapaaehtoista" videopalvelua lääkäriin ja se laajenee kohta muillekin paikkakunnille. Toki voit vielä jäädä odottamaan vastaanottoaikaa terveyskeskukseen tai mielummin mennä yksityiselle. Yksityiset ei tartte edes markkinointia, kun poliitikot laittaa kunnallisen koneiston työntämään potilaita heille. Seuraavaksi ajetaan alas Raaseporin ja vastaavat aluesairaalan toiminnot ja terveyskeskukset korvaa "hoitokioski".

Kuka on se uberhuvudtohtori, joka nyt sanookin, että flunssaoireet tai kipeän vatsan oireet voidaan tulkita videolla yhtä hyvin kuin henkilökohtaisesti tavaten?

Hangosta lähti taas viime vuonna 150 asukasta. Olivatko kuitenkin työikäisiä? Kohta lähtee eläkeiän saavuttaneet, joilla on siihen mahdollisuus. Eikä nuoria tulevia äitejäkään ilahduta, kun lähin synnytyslaitos on Lohjalla.
Eihän tänne jää kuin kakkoset ja Mehiläinen.

8

764

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä tämä on nyt vain sitä hyvinvointialueen siirtymää. Monessa kunnassa on nyt meneillään paniikki, kun rahamäärä ei riitäkään koska arvioitiin väärin koko sotekulu.
      Itse olen odotellut sitä Saarikon tarjoamaan kepulaista mallia, jossa hoitaja ja lääkäri tulee potilaan luokse eikä päivastoin. Jos kerran kuussa bussi tulisikin kotiovelle, olisi se metkaa :) Minulle tosin riittää lääkärikontakti ihan kerran viidessä vuodessa. Vielä.
      Videopuhelu edellyttää ainakin nettiyhteyttä, onko sitäkään kaikilla.

      • Anonyymi

        Videohoito saattaa helpottaa hoidon saamista ruotsiksi mutta jatkohoidot ruotsiksi vaikeutuu entisestään.
        Ja, jos säästötoimenpiteet kohdistuu myös esim. koulujen yhdistämiseen, on ruotsin kieli kovilla.
        Ruotsinkielisiä eläkeläisiä muuttaa Ahvenanmaalle ja ja jopa Ruotsiin?


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🔞 ­­N­y­­­m­f­­o­­m­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17878518C

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kyllä mä väitän, että jos Irmalla on bakteerivaginoosiepäilys ja pitäisi toosaa videoida, niin saattaa lääkäröinti jäädä väliin. Samoin jos Börjen pitäisi hepin näppyjä näyttää... Saattaa tosin olla,että mielelläänkin videoivat.

    • Anonyymi

      google lääkäripalvelu..demari sote alkaa pääsemään vauhtiin

    • Anonyymi

      Sote ei ole demarikeksintö, enemmänkin oikeiston

      • Anonyymi

        nykyinen sotehimmeli on täysin demareiden käsialaa sen vahvistaa jo sen epäonnistuminenkin..mihin demari koskee sen se paskoo


    • Anonyymi

      Hanko on niin nuiva kaikkia ulkopaikkakuntalaisia kohtaan, ettei se päästä edes videolääkäriä alueelleen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2147
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      368
      1293
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      32
      1226
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1068
    5. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      156
      1010
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      876
    7. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      65
      772
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      747
    9. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      62
      741
    10. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      692
    Aihe