Kohta Hangossakin videolääkäri

Anonyymi-ap

Kyllä nää soten leikkaukset nyt sitten uutisten mukaan alkaa.

Raaseporissa jo tarjotaan "vapaaehtoista" videopalvelua lääkäriin ja se laajenee kohta muillekin paikkakunnille. Toki voit vielä jäädä odottamaan vastaanottoaikaa terveyskeskukseen tai mielummin mennä yksityiselle. Yksityiset ei tartte edes markkinointia, kun poliitikot laittaa kunnallisen koneiston työntämään potilaita heille. Seuraavaksi ajetaan alas Raaseporin ja vastaavat aluesairaalan toiminnot ja terveyskeskukset korvaa "hoitokioski".

Kuka on se uberhuvudtohtori, joka nyt sanookin, että flunssaoireet tai kipeän vatsan oireet voidaan tulkita videolla yhtä hyvin kuin henkilökohtaisesti tavaten?

Hangosta lähti taas viime vuonna 150 asukasta. Olivatko kuitenkin työikäisiä? Kohta lähtee eläkeiän saavuttaneet, joilla on siihen mahdollisuus. Eikä nuoria tulevia äitejäkään ilahduta, kun lähin synnytyslaitos on Lohjalla.
Eihän tänne jää kuin kakkoset ja Mehiläinen.

8

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä tämä on nyt vain sitä hyvinvointialueen siirtymää. Monessa kunnassa on nyt meneillään paniikki, kun rahamäärä ei riitäkään koska arvioitiin väärin koko sotekulu.
      Itse olen odotellut sitä Saarikon tarjoamaan kepulaista mallia, jossa hoitaja ja lääkäri tulee potilaan luokse eikä päivastoin. Jos kerran kuussa bussi tulisikin kotiovelle, olisi se metkaa :) Minulle tosin riittää lääkärikontakti ihan kerran viidessä vuodessa. Vielä.
      Videopuhelu edellyttää ainakin nettiyhteyttä, onko sitäkään kaikilla.

      • Anonyymi

        Videohoito saattaa helpottaa hoidon saamista ruotsiksi mutta jatkohoidot ruotsiksi vaikeutuu entisestään.
        Ja, jos säästötoimenpiteet kohdistuu myös esim. koulujen yhdistämiseen, on ruotsin kieli kovilla.
        Ruotsinkielisiä eläkeläisiä muuttaa Ahvenanmaalle ja ja jopa Ruotsiin?


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🔞 ­­N­y­­­m­f­­o­­m­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17878518C

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kyllä mä väitän, että jos Irmalla on bakteerivaginoosiepäilys ja pitäisi toosaa videoida, niin saattaa lääkäröinti jäädä väliin. Samoin jos Börjen pitäisi hepin näppyjä näyttää... Saattaa tosin olla,että mielelläänkin videoivat.

    • Anonyymi

      google lääkäripalvelu..demari sote alkaa pääsemään vauhtiin

    • Anonyymi

      Sote ei ole demarikeksintö, enemmänkin oikeiston

      • Anonyymi

        nykyinen sotehimmeli on täysin demareiden käsialaa sen vahvistaa jo sen epäonnistuminenkin..mihin demari koskee sen se paskoo


    • Anonyymi

      Hanko on niin nuiva kaikkia ulkopaikkakuntalaisia kohtaan, ettei se päästä edes videolääkäriä alueelleen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      64
      5961
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      73
      4817
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      50
      4398
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4161
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2483
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2389
    8. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      52
      2144
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2119
    10. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      2
      1617
    Aihe