Olen huomannut, että se on vähentynyt juuri tuon parisataa euroa. Kyllä sillä vielä pärjää, kun yv on vain 170, mutta säästöön ei saa mitään ja putkiremontti tulossa. Onneksi on työaikana tullut vähän säästöjä, muuten voisi olla vaikea maksaa remonttilainaa.
Eläke pienentynyt
Anonyymi-ap
2150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Linkki unohtui: https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000009618005.html
Tilastokeskuksen mukaan viime vuonna suomalaisten palkansaajien reaaliansioiden lasku oli suurinta yli 60 vuoteen.
Kun päättäjät eivät tajua, että hyvinvointi loppuu äkkiä, jos hyvinvointipalveluista tingitään ensimmäisenä eikä viimeisenä. Pitääkö tulla sota, ennen kuin tärkeysjärjestys löytyy? Silloin on jo myöhäistä.
Oli mikä hallitus hyvänsä, köyhät maksavat kukkaron kiristykset. Mutta kun selkänahka on jo ratkeamispisteessä ja herrat vain juhlivat, että "syökööt leivoksia jos leipä loppuu". Ne on ihan pihalla.