4 miljardia vihreää rahaa Suomeen, kiitos Sanna!

Norjalaisyhtiö kertoi miljardi-investoinnista Suomeen – Tämä hankkeesta tiedetään nyt
https://www.hs.fi/talous/art-2000009627519.html

Sanna Marinin hallitus ja sen kunnianhimoinen vihreä politiikka ovat tuottaneet Suomeen 90 miljardin euron investointisuunnitelmat, jotka saattavat tehdä Suomesta ja Suomen merialueista Pohjanlahdessa ja Suomenlahdessa pohjolan vihreän energiatuotannon Saudi-Arabian sekä vihreän teollisuuden mekan.
54399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

10 miljardia Uniper tappiota, Kiitos Sanna.

Äänestä
  • No kepun Sipilä ja Lintilä porvarihallituksessa valtion valtion omistajaohjauksen vastuuministereinä hyväksyivät Fortumin Uniperkaupat, vaikka jopa Uniper itse vastusti tätä Fortumin ostoaietta.

    Fortum käytti kauppaan rahat jotka se sai myydessään sähköverkot eli luonnollisen monopolin Caruna-kaupoissa silloisten vastuuministerien kokoomuksen Jyrki Kataisen ja Jan Vapaavuoren hyväksynnällä.

    Myös Fortumin Liliuksen Venäjäseikkailut jotka toivat miljardien eurojen tappiot, tapahtuivat porvarijohtoisen hallituksen valtion omistajaohjauksen hyväksynnällä.

    Äänestä

  • Nyt ei puhuttu uniperistä. Ja Sanna ei ollut kyseinen ministeri. Vaikka sinulla onkin Sannatrauma.

    Äänestä

  • Sannako osti Uniperin. Persu älli ei riitä tuotta ymmärtään.
    Käsittääkseni se ketä ostaa rikkinäisenauto, sitä moititaan sen hommaamisesta. Eikä sitä joka joutuu sitä korjaamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Nyt ei puhuttu uniperistä. Ja Sanna ei ollut kyseinen ministeri. Vaikka sinulla onkin Sannatrauma.

    Persu raukka ei pääse eroon tuosta pakkomielestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    No kepun Sipilä ja Lintilä porvarihallituksessa valtion valtion omistajaohjauksen vastuuministereinä hyväksyivät Fortumin Uniperkaupat, vaikka jopa Uniper itse vastusti tätä Fortumin ostoaietta.

    Fortum käytti kauppaan rahat jotka se sai myydessään sähköverkot eli luonnollisen monopolin Caruna-kaupoissa silloisten vastuuministerien kokoomuksen Jyrki Kataisen ja Jan Vapaavuoren hyväksynnällä.

    Myös Fortumin Liliuksen Venäjäseikkailut jotka toivat miljardien eurojen tappiot, tapahtuivat porvarijohtoisen hallituksen valtion omistajaohjauksen hyväksynnällä.

    https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006048741.html
    Onhan siellä ajatteluun kykenemätön viherpekka sähläämässä ihan täysillä.

    Äänestä

  • Sanna aiheutti katastrofin jossa syötiin jo tulevien sukupolvienkin ruoka. Tyhmin/rikollisin ikinä ollut pääministeri.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Sanna aiheutti katastrofin jossa syötiin jo tulevien sukupolvienkin ruoka. Tyhmin/rikollisin ikinä ollut pääministeri.

    Porvarijohtoisten hallitusten valtionvelkaperintö Sipilän porvarihallitusen kaatumisen aikaan 106 400 000 000 euroa, josta johtuu pääosa valtionvelan miljardien eurojen korkokuluista. Tästä ei puhu valtamedia mitään, miksiköhän?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Sanna aiheutti katastrofin jossa syötiin jo tulevien sukupolvienkin ruoka. Tyhmin/rikollisin ikinä ollut pääministeri.

    Tulevien sukupolvien ruoka tuli syödyksi, kun Sannan aamupalat maksoivat 850 euroa/päivä. Summan perusteella voisi olettaa, että valtion viljasiilot ovat tyhjentyneet.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Sanna aiheutti katastrofin jossa syötiin jo tulevien sukupolvienkin ruoka. Tyhmin/rikollisin ikinä ollut pääministeri.

    Tekstarilla.

    Äänestä

  • Kiitä Sipilän töppöhallitusta, joka sopimukset ja kaupanteki,
    tyhmät ei tajunnu että venäjänkaasun hinta voi nousta, ottaen
    huomion heidän kyvyt niin eiihmettelemistä.

    Äänestä

Suomeen on tulossa kaikkien aikojen investointiryntäys – rahaa voi tulvia jopa 90 miljardia euroa
https://www.hs.fi/talous/art-2000009621698.html
Elinkeinoelämän Keskusliitto ja Energiateollisuus ovat huolissaan siitä, että tuleva hallitus ei osaa sopeuttaa luvitusta ja työvoimapolitiikkaa sellaiseksi, että kaavaillut investointihankkeet saadaan toteutettua.


Toivottavasti 1930-luvun jälkeen oikeistolaisin hallitus ankeuttavalla leikkauspolitiikalla ja persujen vihreän siirtymän vastaisella politiikalla ei tuhoa näitä investointisuunnitelmia.

Äänestä
  • Hohhoijaa, taasko joku Wittuseeni jolla ei ole rahaa, osaamista, ei koneita eikä laitteita valtion tukiasten perässä?

    Äänestä

  • Siis Suomen valtio voi joutua maksamaan 90mrd tukiaisia? Ei helv...

    Äänestä

  • Noususuhdanne keväällä, tämä tiedettiin.

    Äänestä

Kun nyt persut ei pilaisi sitä .Johan siitä televisiossa varoiteltiin.

Äänestä
  • Kylläpä noita nigerialaiskirjeitä nyt riittää.

    Äänestä

Hiilinielujen romahdus -21.
Kiitos Sanna!!

Äänestä
  • Sinä kannatat sahojen ja paperitehtaitten sulkemista.
    Eikö tuo johtunut laskentatavan muuttumisesta.

    Äänestä

Suomeen on tulossa kaikkien aikojen investointiryntäys – rahaa voi tulvia jopa 90 miljardia euroa.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009621698.html

Toivotaan, että tuleva hallitus ei sössi Marinin hallituksen tekemää arvokasta työtä.

Äänestä
  • Koittakaa nyt jo ymmärtää, että nuo kusettajat on valtion tukiaisten perässä.

    Äänestä

Missä LEIKKAUSLISTA viipyy sosialisti-skeida ??
- SDP - paskalla on tekijänsä.

Äänestä

Persuista ei ole kuin populistisesti uhoamaan ja järjettömässä kateudessaan haukkumaan ihmisiä, jotka tekevät järkeviä päätöksiä Suomen ja kaiķkien kansalaistemme parhaaksi.

Äänestä

Uskotko joulupukkiin ja Robin Hoodiin? Keihin muihin? Näitä lordi Moynihanin perillisiä riittää vokottelemassa suomalaisten rahoja. Muutama vuosi sitten oli kiinalaisten tarkoitus perustaa useampia sellu- ja biotehtaita Suomeen, yksikään ei toteutunut. Nämä vetyjutut ovat samaa luokkaa, persaukiset firmat muka toisivat kymmenien miljardien investoinnit tänne, höpö höpö. Näitä virityksiä on nähty vuosien mittaan vaikka kuinka paljon. Ministeri Mattila(kepun rötösherra) nuoleskeli aikanaan Saudi-huijari Khashoggia ja luu jäi käteen. Sanna Marin naisjoukkueensa kanssa ei saanut aikaan muuta kuin 40 miljardia euroa lisävelkaa meille maksettavaksi. Siinä hänen onneton saavutuksensa.

Äänestä

Vihreä siirtymä luo uutta teknologiaa, joka nopeuttaa siirtymistä pois fossiilisesta energiasta.
Toimet säästävät energiaa, parantavat ilmanlaatua ja turvaavat energian toimitusvarmuuden.
Koko maahan syntyy kasvua ja uusia työpaikkoja, jotka korvaavat rakennemuutoksen takia katoavia töitä.

https://vm.fi/vihrea-siirtyma

Sopiikohan tämä persujen ideologiaan?

Äänestä
  • Kuka tahansa voi keksiä mitä tahansa villejä skenaarioita. Ikävä puoli vaan on se, että loppupeleissä laskun maksaa suomalainen veronmaksaja.

    Äänestä

Aloittaja on samaa sannan jauhoporukkaa.
Tuo firmahan ei ole tuottanut yhtään mitään vaan loisinut kaikki toimintavuotensa. Nyt tulevat viemään suomalaisten rahaa ja sähköä.
Ei ole kyse bisneksestä vaan kusetuksesta, mutta sosialistille tämä menee kun pölkyllä päähän hakattuna. Tyhmiltä viedään aina rahat ja elämä.

Äänestä
  • EK eli kokoomus tuota kannattaa, mutta ai niin, kokoomushan on kapitaalikommunistinen tai sosiaalikapitalistinen puolue.

    Äänestä

Osansa Soininvaaran kynästä saa myös Sanna Marinin (sd) hallitus.
Aina kun syntyi eripuraa Marinin hallituksessa niin sovun hintana lapioitiin rahaa keskustan kannatusalueille.

Äänestä
  • Ikävää että tuo agraarisosialistinen puolue oli vaa-ankieliasemassa jota ilman hallitus olisi kaatunut. Maatalouden ja elinkeinoelämän lobbaaja.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Ikävää että tuo agraarisosialistinen puolue oli vaa-ankieliasemassa jota ilman hallitus olisi kaatunut. Maatalouden ja elinkeinoelämän lobbaaja.

    Luojalle kiitos, että sotien jälkeen suurimpien kriisien aikana ei hajoitettu hallitusta, vaikka persumaiset sitä vastuuttomuuttaan hullunlailla yrittivätkin!

    Äänestä

Ei ole tullut vielä euroakaan

Äänestä

2023-06-04 21:37:59
Hyvä kommentti, kiitos!

Äänestä
  • Kaikkien hallitusten velanotto mustaa valkoisella oli liikaa persulle, joka poistatti kommentin.
    1990-luvulla jouduttiin ottamaan paljon enemmän velkaa kuin nyt viime vuosien suurten kriisien aikana.

    Äänestä

Suomea on ennenkin jymäytetty, mikään ei ole vielä varmaa.

Äänestä
  • Ei Suomella ole ystävää. Tämä on varmaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Ei Suomella ole ystävää. Tämä on varmaa.

    Kaikilla jotka jotain maassa tekee, heillä on oma etu ykkösenä mielessä.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Kaikilla jotka jotain maassa tekee, heillä on oma etu ykkösenä mielessä.

    Varsinkaan Norja ei tee mitään ellei se itse siitä hyödy eniten.

    Äänestä

Kiitos vihervassut kun haittamaahanmuutto imee valtion rahaa viitisen miljardia euroa vuodessa.

Äänestä
  • Kaikki tuo raha kankkulan kaivoon. Kiitos vihervassut vielä kerran.

    Äänestä

  • Pistäpä rätingit näkyviin!

    Äänestä

Vihreä siirtymä vaatii tulevina vuosina merkittäviä investointeja yrityksissä, kotitalouksissa ja julkisella sektorilla.
Kun siirtymä etenee, Suomen on huolehdittava julkisen talouden kestävyydestä ja kilpailukyvystä.

Vihreää siirtymää vauhditetaan lupakäsittelyn etusijamenettelyllä
2023—2026.
Vihreän siirtymän kannalta tärkeille investointihankkeille annetaan väliaikainen etusija aluehallintovirastojen lupakäsittelyssä vuosina 2023—2026
ja hallintotuomioistuimissa vuosina
2023—2028.

Äänestä

Hienoa, että Suomea kehitetään vihreän siirtymän edelläkävijänä.

Äänestä

"Plug Power suunnittelee Suomeen noin kuuden miljardin dollarin investointia. Yhtiön liikevaihto viime vuonna n. 700 miljoonaa dollaria ja markkina-arvo noin viisi miljardia dollaria. Toistaiseksi 1990-luvun lopussa perustetun yhtiön toiminta on ollut tappiollista."

Yhtiö on tehnyt pelkkää tappiota perustamisestaan lähtien yli 20 vuotta ja viimeisin liikevaihto vuodessa 700 milj dollaria, mutta silti markkina-arvo muka 5 miljardia. =???????????????

Onko joku niin aivoton, ettei talousfaktojen perusteella älyä Plug Powerin olevan mitä suurimman luokan huijariyhtiö, joka yrittää päästä Kokoomuksen rikollista valtaa lahjomalla huijaamaan miljardeja Suomen kansalta?

Äänestä
  • No vihervassut ei tajua, vaan suutelee noiden huijareiden jalkoja.

    Äänestä

  • Suomesta saa ilmaiset sähköt vedyn tuotantoon, tuulivoimaa lisätään voimakkaasti että ulkomaiset firmat pääsevät siitä nauttimaan.

    Äänestä

Paljon odotettu ja toivottu, persuvapaat koulut tulossa.

Äänestä

Pöpi demari ei ymmärrä mitä eroa on suunitelmalla tai todelìsuudella😹😹😹

Äänestä

taas luodaan uusi kupla aivan uutena ,vanhaa tekniikkaa 200 vuoden takaa,

Äänestä

Persuja kenkuttaa täysillä kun norjalaiset ilmoitti investoinnista ennen PersKok -hallituksen aloittamista.

Voi pahuksenpahus....

Äänestä

Investoinnit on supertärkeitä.

Äänestä

Tämäkin "investointi" on samaa sarjaa wittusen seikkailujen kanssa.
Aina kun asiaan liittyy Lintilä, se on pyramidihuijaus.
Jos tämä toteutuu, saatte nähdä miten taas uniperin mittakaavan tappioista kirjoitetaan.
Ja arvatkaa kuka ne maksaa.

Äänestä
  • Sulle ei taida kelvata mikään asia Suomessa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Norjalaisyhtiö kertoi miljardi-investoinnista Suomeen – Tämä hankkeesta tiedetään nyt
https://www.hs.fi/talous/art-2000009627519.html

Sanna Marinin hallitus ja sen kunnianhimoinen vihreä politiikka ovat tuottaneet Suomeen 90 miljardin euron investointisuunnitelmat, jotka saattavat tehdä Suomesta ja Suomen merialueista Pohjanlahdessa ja Suomenlahdessa pohjolan vihreän energiatuotannon Saudi-Arabian sekä vihreän teollisuuden mekan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu