Perusturvaa käytetään ylimääräisenä rahana kaikenlaisiin lisärahan hankintaan joista kaikki tai suurin osa oli tappiollista ja perusturvan saanut menetti rahansa.
Perusturva kokeilussa rahat menivät peleihin
Anonyymi-ap
15171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Yleisesti on tiedossa että ihmiset käyttävät kaiken ylimääräisen rahan viihteellä ja lisärahan toivossa.
Kasinolla pelaaminen kolikkoautomaatti sinne kilahti muttei enää
Veikkaus on iso perkele.
Englannissa nyt kokeillaan ovatko ihmiset erilaisia rahankäytössä Englannissa verrattuna muihin Euroopan maihin. Vahvasti epäilen ettei rahalle ole muuta käyttöä kuin vapaa- ajalla.
Englannissa tutkitaan saavatko ihmiset vapaa- ajalla enemmän viihdettä rahalla verrattuna ilmaiseksi rahaa tuhlaamatta.
Perusturvaa kuten sosiaaliturvaa käytetään yksinomaan joutenajalla.
Tämä on ollut tiedossa maahanmuuttajilla. Ostetaan merkkivaatteita, puhelimia, käydään aikaa kuluttamassa maksullisissa paikoissa ym.
Näihin asioihin ei tarvita perusturvaa.
englannissa jos lisärahasta edes puolet säästää 10 kk ajan = 10 tonni säästössä!
jos suomessa arpa porukka olisi puolet 10 kk säästäny = tonneja (ehkä n. 3000 e)
sillähän jo monenlaista hankintaa tai terveys leikkaus tms.
Sosiaaliturvasta voitaisiin luopua ja tilalle huomattavasti vähemmän rahaa perusturvan muodossa. Perusturva voisi olla vain yksi kolmasosa nykyisestä sosiaaliturvasta.
Voisin vaihtaa sosiaaliturvan vähempään, jos saisin olla rauhassa kaikenmaailman pakotteista.
Rahan jakamisen sijaan. Olisi pitänyt tehdä niin kuin :
richest man in babylon "": Kirjassa että
Kuninkas käskee rikkaimpien henkilöitten opettaa muille miten tullaan rikkaiksi. Kylähän sen jo teoriassa tajuaa, että jos köyhille antaa rahaa niin he tuhlaavat sen ja ovat jälkeen päin vielä köyhempia ja mukaan on vielä tullut sitten alkoholi ja muuta rappio käytäytymistä ja pahoja tapoja. Jotka saa hankittua vain isolla rahalla. Johan se Jeesuskin sanoi että: Kun pahanhenken ajaa pois, niin se tulee takaisin ja vielä kavereiden kanssa kun näkee että talo on siistitty,
en just nyt kerkeä tarkaa raamatun kohtaa ottamaan
Matteus 12: 43-45
Kun epäpuhdas henki tulee ulos ihmisestä, henki kulkee vedettömien paikkojen halki etsiessään lepopaikkaa mutta ei löydä.o 44 Silloin henki sanoo: ’Minä menenkin takaisin talooni, josta muutin’, ja saapuessaan hän näkee, että talo on asumaton mutta lakaistu puhtaaksi ja laitettu kauniiksi. 45 Silloin hän käy hakemassa seitsemän muuta, itseään pahempaa henkeä. Mentyään sisään he jäävät sinne asumaan, jolloin ihminen on huonommassa tilanteessa kuin ennen.p Näin käy myös tälle pahalle sukupolvelle.”
Ylimääräistä rahaa ei hävikki yhteiskuntaan. Ensisijaisesti rahaa vain elintarvikkeisiin ja mahdollisimman vähän että hävikkiä saadaan vähennettyä.
Mitäs jos ei ole rahaa ollenkaan? Minulla olisi litanja puutteista ja tarpeista mm naistenlääkärille pitäisi päästä nopeasti!!! Yms!!!!